Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravuje:

Přebral

Reklama


Zasláno do klubu

Archeologie


Přebral It takes an idiot to do cool things.  That's why it's cool.
No, o halštatu a laténu toho poslední dobou vyšlo docela dost. Jak tak koukám po knihovničce, zkusil bych z těch popularizačních věcí třeba následující:

Halštat a latén
Filip, J. 1996: Keltská civilizace a její dědictví. Academia. - Nové vydání starší knihy, ale většina těch věcí je tam pořád použitelná.

Drda, P. - Rybová, A. 1998: Keltové a Čechy. Academia. - podobná knížka, ale novější. Věnují se trochu víc jednotlivým lokalitám, materiální kultuře, sídlení a tak.

Waldhauser, J. 1999: Jak se kopu keltské hroby. Lidové noviny. - o laténu, především 4. a 3. stol. př.n.l. Trochu chaotická koncepce, někde skoro moc podrobné (výpisy katalogu), ale zase je tam třeba i o archeologických metodách. Spíš by možná v tomhle případě bylo lepší jít do encyklopedie (viz. níže).

Waldhauser, J. 2001: Encyklopedie Keltů v Čechách. Libri. - Poněkud objemnější, většinou hesla k jednotlivým lokalitám, ale taky celkem akurátní a obsáhlý přehled reálií v úvodní části. Dražší kvalita.

Doba římská
Waldhauser, J. - Košnar, L. 1997: Archeologie Germánů v Pojizeří a Českém ráji. Libri. - Sice regionální, ale dobrá půlka textu je i obecně platná. Pěkný útlý přehled.

Droberjar, E. 2002: Encyklopedie římské a germánské archeologie v Čechách a na Moravě. Libri. - opět jedna encyklopedie, oproti minulé nemá obecný úvod, vše je pod jednotlivými hesly. Jinak ale platí v podstatě totéž.

Droberjar, E. 2000: Příběh o Marobudovi a jeho říši. Set Out. - útlá ale podrobná knížka o Marobudovi a jeho době, spíše na tu historickou stranu, ale autor je archeolog.

Raný středověk
Lutovský, M. - Profantová, N. 1995: Sámova říše. Academia. - podobné předchozí knize, jen o něco mladší období.

Lutovský, M. 1996: Hroby předků. Academia. - o raných Slovanech a jejich životě pohřebním ritu. Pěkné, čtivé, je tam i exkurs do starších období.

Lutovský, M. 2001: Encyklopedie Slovanské archeologie v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Libri. - zas jedna encyklopedie z téže řady, jako byly ty předchozí dvě. Pěkné, výpravné, vše v heslech.

Obecně
Cokoli od Smetánky či Sklenáře bývá zajímavé, ale nejsou to většinou ta období, která jsi chtěl. O moderní archeologii jako takové bych doporučil třeba Archeologii krajiny od M.Gojdy (Academia 2000).

Samozřejmě, je toho víc, ale tohle tu teď mám při ruce a myslím, že je to použitelné.