Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a záliby

Spravují:

jkom, Kwango

Reklama


Zasláno do klubu

zahradkareni!


Istral jezusmarja ja viem co to je 
Hmhm.

Tak to máte tak. Hybridy v následující generaci štěpí, protože vznikají tak, že se kříží dvě linie (odrůdy) s poměrně (hodně) odlišnými vlastnostmi. Jejich potomci jsou ale díky heteroznímu (hybridnímu) efektu obvykle mimořádně zdatní. Když se ale hybridní rostliny zkříží mezi sebou, tak dostanete do určité míry i původní rodičovské linie (tzn. tvrzení o přešlechtěnosti a neschopnosti reprodukce je principiálně píčovina. Na druhou stranu je třeba podotknout, že jedna z rodičovských linií může být pylově sterilní, aby se zabránilo samoopylení a podílu nehybridního osiva).

Dále, součástí produkce certifikovaného osiva je management chorob přenosných osivem, což jsou zpravidla virozy. Ty mají takovou vlastnost, že fitness rostliny mění, definitivně a jednou provždy. Přičemž pěstovaná F1 rostlina, kde se příslušná ochrana už neprovádí, buď může být nově infikovaná, nebo se tam může choroba dále namnožit a další generace už může být postižená docela výrazně.

Tzn. příčinu, proč je kytka špatná, takto úplně neurčím. Může jít o infekci, nějakou divnou linii, nebo chybu ve výživě či zálivce. Ale rostliny takto kroutí listy zpravidla ve dvou případech - sucho nebo virozy.

http://www.rustreg.upol.cz/_materials/SCHLR_ZSR/SUM_slechteni_rostlin_2017-2018.pdf