Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravuje:

ziasystems

Reklama


Zasláno do klubu

Přírodozpytno


FarsaiD They have to go back 
Musím se pochlubit, našel jsem po okolí už 5. druh roháčovitého brouka z našich celkem 7 druhů. Teď v rámci lokdaunů jsem si naordinoval procházky a vyjížďky po celém okrese a navštívil mimo jiné už skoro všechna maloplošná chráněná území. Tady u nás jsou to většinou stepní enklávy, často uprostřed polí, ke kterým ani nevede pořádná cesta a kde nikoho nepotkáte, ačkoliv jsou to kouzelná místa. No a na jedné z cest jsem si ze silnice všiml vykáceného stromořadí.
I zajel jsem tam za týden s kamarády entomology, abychom okoukli, co tam je za saproxylický hmyz. Zjistili jsme, že jde většinou o kolosální topoly, které ještě ani nebyly moc nahnilé, ale sem tam nějaká dutina s trouchem se našla. Našli jsme docela hezké kousky.
Na těchhle místech skoro nikdy nechybí lesák rumělkový, který byl dřív považovaný za vzácnější druh. Teď mi ale přijde, že je všudypřítomný a stačí sloupnout kůru většího mrtvého stromu a narazíte minimálně na jeho larvy.
https://www.biolib.cz/cz/taxon/id10367/
Hodně mě potěšil kovařík Ampedus elegantulus. Kovaříci jsou dost pro pokročilé, ale tenhle je pěkně barevný, takže jsem ho dokázal určit i já.
https://www.biolib.cz/en/taxon/id9372/
No a mezi všemi těmi topoly byla jedna jediná dubová kláda, a když jsem se v ní trochu pošťoural, našel jsem desítky drobných larviček, které evidentně patřily k nějakému listorohému druhu. Takže jsem zpozorněl a zaostřil, a za chvíli jsem začal nacházet i nenápadné drobné hnědé broučky roháčka Aesalus scarabaeoides. V tomhle článku píší, že má okolo centimetru, ale tihle měli pod 5 mm.
https://www.macrophotography.cz/blog/rohacek-aesalus-scarabaeoides-52.html