Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

KulturaLiteratura

Spravuje:

Konrád

Reklama


Zasláno do klubu

Literární aktuality


cichlasoma_meeki Free East Turkestan 
Podle mě se Gabrišová vyjádřila dostatečně zřetelně, viz třeba:

"Antologie nemá sloužit jako přehled, ale jako čítanka, kterou si může kdokoli otevřít a může si třeba najít jednu báseň nebo vícero, ale nepotřebuje k tomu slovník, přehled dějin literatury ani kontext – pokud nechce. A pokud chce, tak si ho může dohledat."

"na běžné čtení, tak jak je zamýšlena i tato antologie, mi úplně stačí, když tu báseň čtu, aby se mi tam něco líbilo nebo nelíbilo nebo abych si v souvislosti s nějakým obrazem na něco vzpomněla nebo aby ve mně zatrnulo – cokoliv takového".

https://brno.rozhlas.cz/co-tim-chtel-basnik-rici-aneb-o-co-slo-editorce-antologie-mila-macho-zuzane-8286750

(V rejstříku jsou prý sbírky všechny, básní je v knize, kolik jich tam je, tak kam míříš tou sítí a oky, moc nevím, pokud to tedy není zodpovězeno už třeba těmi dvěma citáty.)

Ano, zaregistroval jsem, že někteří dali najevo, že z nějakého důvodu uznávají jen antologie založené na nějakém "literárněvědném přístupu", případně antologie obsahující krom básní i studii a komentáře, apod., prostě pojaté méně "subjektivně". Já jsem tady napsal, že se (jakkoli obecně proti teorii v zásadě nic nemám) velice těším na velmi osobní výběr Gabrišové a můžu dodat, že jsem rád, že neobsahuje žádnou studii apod. (Myslím mimochodem, že podobný postoj má i část "literární komunity", ať už tím přesně myslíš cokoli.)

Je samozřejmě nepříjemné, že některé básnířky, které by o to stály, nedostaly předem možnost otištění básně, kterou si Gabrišová vybrala, zakázat (nebo aspoň zkontrolovat sazbu), ale je skvělé, že se básnířky ozvaly, konflikt zásadně různých přístupů k poesii vyšel najevo včas, a věřím, že si všichni uvědomí, že není na nic pozdě a zatím se nic hrozného nestihlo stát. Možná mi něco uniká, ale opravdu nevidím žádný problém v tom, aby ještě několik básnířek řeklo, že si přejí, aby se jejich báseň začernila, atd., jak píšu níže, opravdu by tím pro mě kniha získala další rozměr a koupil bych jich nejspíš několik. (Editorka a nakladatel by se mohli rozhodnout, jestli v knize nechají o skvrnách informaci, čí báseň se pod nimi skrývá, případně z které sbírky, případně konkrétně která, případně by dokonce mohli dát z těch možností jednotlivým básnířkám vybrat.) Vzhledem k charakteru (této) antologie na žádné úplnosti nezáleží.