Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Film a televize

Spravují:

baldachyn, Barclay

Reklama


Zasláno do klubu

Movies


Zabohad Žábohad nechce reinventovat víl 
Ne, já rozhodně neříkám totéž co Šlajer (těžko říci, koho z nás dvou by to mohlo urazit víc). Šlajer v tom odkazovaném článku například - tak nějak rozhořčeně - píše:
Pochyby, zda namísto pořádání podobné ankety diváky neodkázat na Česko-Slovenskou filmovou databázi, vyvolaly také další filmy v Top 10 eastern: Je třeba zabít Sekala nebo Pelíšky patří na ČSFD k nejlépe hodnoceným filmům daného období. Obavu, že sledujeme předávání cen za popularitu, nikoliv za výjimečnou uměleckou kvalitu, naplnily i některé ceny pro nové filmy.
V kontextu s ostatním jsem došel k přesvědčení, že pro Šlajera se "popularita" a "výjimečná umělecká kvalita" z definice vylučují. Pro mě ne. A mimochodem (já to předávání neviděl, vážně nevím): vyhlásili to jako anketu o "umělecky nejkvalitnější" anebo "nejlepší" film? Protože něco mi říká, že bych se se Šlajerem do krve pohádal o to, co znamená "nejlepší". Tedy, do krve by se hádal on, já za to nejsem placenej ;-)
Podle mých osobních měřítek I mého osobního vkusu (to jsou DVĚ různé věci) byl Kolja do té doby nejslabší Svěrákův film a první skutečné zklamání. Ale nepřehlídnul jsem, že to je moc dobře napsané, natočené, zahrané a že jako "doják" to výtečně funguje.

A obecně: Už pořádání podobných anket, vyhlašování cen, sestavování žebříčků je samo o sobě "podbízení se" populární představě, že někdo musí být první na cílové pásce, dostat alpakovej pohár a diplom - dokonce i v umění, kde to nedává žádný smysl. Jak objektivně rozhodnout, jestli byl "geniálnější" Vivaldi nebo Gershwin? A hlavně, proč to dělat?
======
echelonovi: rádo se stalo, ale zničí ti život.