Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

bard, arnost, Šnek

Reklama


Zasláno do klubu

evoluce


Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
No izolovaný tropický ostrov je možná docela dobrý model odpovídající velké krabici na krysy, ale ne moc tomu, jak lidský druh existuje na celé planetě, IMHO.
Takže je otázka, jak by to vypadalo (s těmi krysami) naškálované podobně jako ve skutečnosti. Civilizací samozřejmě zanikla spousta (jen ty o kterých víme) a důvody byly různé.
Zatím nehrozí nijak zvlášť že by se to týkalo celého lidského druhu, protože tady těch pod-skupin - civilizací máme pořád víc než dost.

Sci-fi autoři si ale samozřejmě s tou myšlenkou pohrávali, co v případě, že bude celá Země plně blahobytná (někteří tím, že jí naopak populace klesne, ale nebude vlastně tolik lidí potřeba, overpopulation je prozatím zcela opak absence stresu, zhroutit se tam samozřejmě může ledacos) a prakticky se nabízí dost jednoduché řešení, odfrčet do vesmíru. Tam o struggle nebude nouze. Stejně tak ale nemálo předpověděli civilizační konec těm, kteří zůstali na Zemi.

(akorát teda nějak co si matně v Velikonočního ostrova vybavuju, tak to rozhodně nebyl v blahobytu a nekonečné potravy, ale spíš naopak - na lodě třeba potřebuješ dřevo, i když teda nové výzkumy to vyvrací, protože zjevně do poslední doby dobře vzájemně kooperovali)