Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Společnost

Spravuje:

Sarnegarth

Reklama


Zasláno do klubu

Ukaž své příbuzné


Nazgul Vtipnýs 
Nedávno se našla skoro 50 let ztracená fotka otce (vlevo) z roku 1968.

V 60. letech hrával v kapele, která se jmenovala Mother's Little Helpers podle té písničky od Stounů. Otec bubnoval, pán, co je na snímku vpravo, hrál na klavír, a Michael Žantovský (ano, ten Žantovský) zpíval. Anglicky. Jejich rodiče se spřátelili, když spolu přežili koncentrák a po válce se často stýkali a synové se také skamarádili a založili spolu bigbítovou kapelu. Zlí jazykové je ihned překřtili na Marvelous Little Motherfuckers.

V roce 1968 povolili mocipáni otci vyjet na rok studovat do USA, bydlel v New Yorku u příbuzných, co do USA zdrhli před těmi koncentráky. Do NY vyjel i klávesák a dochovala se z toho tato fotka. Pořízena byla ve fotobudce, nedlouho poté, co je přepadl nějaký zločinec s pistolí. Nakonec se jim ale nic nestalo. Otce tam přepadli také Černí panteři, přiložili mu nůž na krk a nutili ho přečíst nějaké rozhněvané prohlášení, ale i z toho vybrousil, když řekl, že s tím bezvýhradně souhlasí. Méně štěstí měl, když dorazil i třetí člen party - Žantovský. Jeli spolu někam autem, vzali stopařku, ale při nějaké silniční kontrole se ukázalo, že je celostátně hledaná a policie ji sebrala a prohledala auto a našla trochu trávy. To už skončil v cele, ale naštěstí tam moc dlouho nepobyl. Pomáhal ho z toho vysekat nějaký československý právník, zařizovala to babička, a StB právníka obratem naverbovala, aby na babičku donášel, protože (už poněkolikáté) se z ní začal stávat veřejný nepřítel.

Babička v Československu zůstala, a i otec se nakonec rozhodl vrátit domů. Tam si rovnou začali s Žantovským dělat řidičák na náklaďák, aby aspoň něco uměli, protože očekávali brzké vyhození z fakulty díky politickým postojům rodičů. To se ale naštěstí nestalo.

Ale s kapelou byl ofkoz konec, anglicky zpívajícím máničkám (nota bene s takovým kádrovým profilem) doba už vůbec nepřála. (Možná i tohle ovlivnilo babičku, aby se později angažovala za propuštění Plastiků. Kdoví.) Aspoň tedy spustil háro do půli zad a s podobně postiženými jedinci vymetal všeljaké koncerty Plastiků, Garáže, Sváti Karáska či Charlieho Soukupa - posledně jmenovaný nakonec zahrál rodičům na svatbě.