Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravuje:

Peters

Reklama


Zasláno do klubu

Genetická genealogie


Trofozoit E agora? Enterram-se os mortos   e cuidam-se os vivos
23andme měl v rámci svého SNP kitu pokrytí i mtDNA a nebylo to celé pokrytí, ale bylo to docela slušné, minimálně na určení nějaké základní haploskupiny, cca třetina SNPů z celého mitrochondriálního chromozomu. Co se poruch týká, tak mitochondriální DNA postihují dost často spíš delece a tam SNP čipy moc neřeknou a i kdyby to byl SNP, není to diagnosticky příliš validní.

V rámci toho 23andme setu to bylo docela výhodné, protože to byl jediný autozomální test, který měl i mtDNA.

Nicméně, to se týkalo předchozí verze čipu (v4) a nová v5 má mít snad mitochondriální pokrytí plus mínus podobné - i když lidi si stěžovali, že tam zmizela řada SNPů určujích základní třídy.

Ovšem v5 je výrazně nevhodná pro použití v genealogii, protože má velmi malý překryv s ostatními a je převážně zaměřená na zdravotní SNPy (případně možná jejich vlastní db shod, ale ta je celkem na pytel, co se týká práce s ní), navíc nevím jak to je teď s cenou, ale asi bude srovnatelná jako full mtDNA ve slevě a pokud někoho zajímá čistě jen genealogie, je to zas celkem zbytečná investice.

k958: Do Promethase je možné použít jakákoliv autozomální data, 23andme žádné jiné importovat neumožňuje (aby taky jo, ten health rep. je jejich hlavní know-how a Peters má asi pravdu, že teď už ani objednat nejde od nás vůbec, nejblíž snad odněkud z Evropy, co se týká toho jestli už existující data lze doplnit o ten report, tak čistě hypoteticky to možné je, ty data jsou identická, ale fakticky to 23andme nenabízí "dokoupit" ani jinde, ani kdyby se náhodou plánovalo rozšíření health i k nám, jakože nevím že by se plánovalo) ale FTDNA má dost méně zdravotně zajímavých SNPů. Ale ne zase úplně málo, firmou, která se snažila zdravotní SNPy vymýtit úplně tuším byla MyHeritage. Naopak jestli si to teď nepletu, Ancestry čip byl dost podobný 23andme, nějaký univerzálnější Illumina SNP chip, takže možná by Promethease mělo více výsledků z něj.

Ovšem Promethease není report v tom user friendly 23andme me stylu. Naopak je to spíš agregátor jakési wiki existujících SNPů a lidi co si nechtějí do toho hlouběji ponořit jsou z toho akorát zmatení, děsí se sečtených rizik všeho možného a tak. 23andme to píše mnohem srozumitelněji (nebo by měli, neboť skrz to byla ta tahanice s FDA), ale Promethease vlastě jen usnadňuje hledání co je co za SNP, nějaký společný kontext tomu dát neumí (a ani se nesnaží).