Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

nepiste sem vyhulenecke tipy:)

Jasně, obzvlášť před těma z balkánu.
Já se tam hlavně s tou konví nechci producírovat, co na tom nechápete? stydis se pred sousedy ze si z vychodni Evropy?
Wednesday Studená jako mlha nad Královcem 
Je to ve Švýcarsku. Tam stromy řidiče nevraždí, jako u nás.
Jabka se až na asfalt spíš nedokutálejí, přecjen tam je něco jako příkop. A kousek dál padaj do "silnice" třešně, který odstup nedodržujou ani smykem, imho bude obec jedině ráda, že tam už nejsou kopřivy, pokud se teda dokopem udělat, aby tam už nebyly kopřivy.
Jsme si jistí. Ve dvou metrech odstupu můžeme mít klidně sedmimetrovej strom, my chceme pomenší jablůňku a metry máme přesně čtyři. Vozovka je cyklostezka bez vjezdu motoových vozidel. Navrchu to nepřipadá v úvahu právě kvůlivá odstupům.
lillyofthevalley Aťužtáhnetahletlupadebilůdověčnéhozap... 
I kdybys tam měla šoupnout i jen rakytník, tak to za to stojí.

(Jestli už byla zmínka o požadované plodině a vymykám se, pak pardon.)
FarsaiD They have to go back 
To bude zas moc blízkou sousedova plotu, a na to budou ve Švajcu taky pravidla.
Zkrátka na stromy to očividně není, ale občas nějaký muchovníček nebo tak něco by se dal zasadit.
lillyofthevalley Aťužtáhnetahletlupadebilůdověčnéhozap... 
že já se s tím....
Reakce na | Vlákno  
lillyofthevalley Aťužtáhnetahletlupadebilůdověčnéhozap... 
Ta zvýšená péče je nutná jen první rok, dva, možná tři.... Záleží na sazenici a na podnoži. Je to úplně jiné, mít možnost natrhat si vlastní úrodu.
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
A těnma možnostma osazováním jste si jistí? Přímo u vozovky to nejde skoro jistě a asi ani nějaký kus od ní. A jabka padající na cestu tak žádná velká hitparáda. Takže nemá ono to spíš růst až na vrcholu toho břehu a ne ve svahu?
(Dráha pro krosová kola by tam šla udělat. Sousedi si jednu vyrobili v lese za chatou. Ale je to blbost, ještě by se tam někdo zrakvil, na vašem pozemku.)
Wednesday Studená jako mlha nad Královcem 
Aha! Původně jsem myslela, že máte dům a od něj musíš ještě 70m dojít a pak teprve je pruh.
Vypadá to šíleně, ta poloha a sklon a všecko, ale! - čas od času se dívám na Zahradní proměny (Garden rescue) a tam jsou schopní vyrobit zahradu i z pozemku nic x nic.

(Fakt nevím, asi to je na pár stromků dobrý.)
Je to na vás, ja mám iné priority.
Není a prdlajs.
Pokiaľ je ten biely barák váš, tak tam to ani nemá význam. Tam by som tiež dal akurát tak nejaký bršlen alebo iný živý plot z kaktusov. Inak budú prudiť z komunálu že je na ceste bordel z prírody.
U domu stojím. Přišli jsme k tomu tak, že musíme mít x metrů pozemku, abychom směli postavit takatak velkej dům, no akosi bez toho štráfku to nestačilo, geniální pololegální (no dobře, zcela legální) nápad stavitele, no.
Čárky si domyslete nebo odmyslete.
My to tak máme se sadem, je to od chaty kus pěšky voda tam není. Zaťím jsme tam vysadili tři nové stromky, zalili 2x celkem, dva se chytly a krásně rostou, žadné zalívaní. Dala bych tomu šanci, když už ten pozemek máte. Jinak ty maliny ostružiny, když se jim tam líbí rostou jak blbé, je to jako plevel a plodí hned druhý rok.
Wednesday Studená jako mlha nad Královcem 
A kde jste přišli k takovýmu pruhu tak daleko od domu?
Já se tam hlavně s tou konví nechci producírovat, co na tom nechápete? Radši tam nedám nic nebo kaktus, než abych se tam denně drkotala s elektrickým motúčikem. Btw, ať vidíte, jaká je to hovadina, protože buď neumím popisovat, nebo jste líní číst, vypadá to takle:

(naše jsou 4 metry cca mezi červenými čarami až daleko do pryč)
Ne sezónu, jen pokud bude horké léto a nebude pršet déle než týden. Na konci léta už budou kořeny dost hluboko, aby si s vodou poradily.
Sú aj elektrické fúriky/kolečká, a to sa ževraj oplatí na veľkej alebo svahovitej záhrade. Napr, nejaké motúčko či jak sa to píše.
To by asi šlo, sezónu snad zvládnu.
Reakce na | Vlákno  
Se správnou podnoží je záležitost pouze prvého léta.
(Úrodu by beztak spásli kolemjdoucí, co jsem tak pozorovala)
Takhle, mám-li tam pravidelně kárkovat (auto nelze) konve, tak se na to vybodnu a koupím v krámě hotová jabka.
Reakce na | Vlákno  
Wednesday Studená jako mlha nad Královcem 
Bejt o na mně, taky tam dám vak, Naplnila bych doma, odvezla autem/kárkou, muž by mi byl k ruce. Ale hodně jich má v poznámce, že nejsou vhodný do svažitýho teránu. A Mori říkala, že to mají ve svahu. Inu Švýcarsko.
Reakce na | Vlákno  
Já tomu rozumím. Jenže bez vody je riziko, že stromek zahyne. Takže zalít se musí, no a vak by měl funkci rezervy. Nanosit tam vodu musí tak, jako tak. Jde o rozložení v čase.
Wednesday Studená jako mlha nad Královcem 
Oni mají problém i s plněním - ten pozemek je daleko od domu na natahování hadice.
Reakce na | Vlákno  
Wednesday Studená jako mlha nad Královcem 
Hele asi to pro vás fakt není vhodný. Oni mají problém se svažitým terénem, jak tak na to koukám.
Používám plastový pytel na suť a do něj mám kombinací oboustranné lepící pásky a tavné pistole přidělané "kapátko" mikrozávlahy. Pytel pak zavážu. Vleze se tam tak 50l.
A naplním ho teda jak? Já to před chvílí googlila a u toho konkrétního psali, že to vykape za 5-8 hodin, jako chápu, že té vody stačí nanosit míň, páč nesteče kdovíkam, ale úplně to problém neřeší.
Wednesday Studená jako mlha nad Královcem 
Proto jsem myslela ten závlahový vak. On je velký, naplníš ho jednou a bude ukapávat ke kořenům asi týden(?). Když nebude potřeba, tak ho sklidíte. Nemusíš tam tahat nic. S tím plněním budeš potřebovat asistenci, ale nebudeš muset denně několikrát s těžkou konví.
Kapkovou závlahu máme kolem domu, ale táhnout to takhle daleko moc nevíme, jestli by vůbec šlo... ale není to kdovíjak suchá pustina, přes silničku je spousta různýho roští a stromkůch, tak snad, no.
Wednesday Studená jako mlha nad Královcem 
Nevím, jak to máte s globálním oteplováním ve Švajcu, snad líp, než my tady. Poslední 2-3 roky zalívám na zahradě i stromy a keře, protože jsou takový sucha, že už nám 2 stromky chcíply a třetí docela velkej buk pendula měl namále. Mezi keři už taky mám ztráty.
Měli jsme velmi šikovný systém na kapkovou závlahu, ale Jíra si usmyslel velké zahradní předělávky a je teď nefunkční. Nezatracovala bych ten vak právě aspoň na dobu veder, protože by ti to ušetřilo časté chození s konví - kapková závlaha je mnohem efektivnější, než hrcnutí konví, zvlášť jestli je to z kopečka. To Ti půlka tý vody odteče do pryč.
Hmmm, později, to mě netěší, ale poslechnu vás.
Reakce na | Vlákno  
Vybírej z silněji rostoucích podnoží. Stromek sice bude plodit později, ale kořeny si vezmou vodu z větší hloubky a strom nebude závislý na zálivce.
Jo, dík, v to jsem doufala. Jasně, když budou extrémní sucha, tak se tam s tou konví odeberu.

Údržba: momentálně se to neudržuje vůbec, totiž obec slíbila, že to jednou ročně poseká, ale skutek utek. Hodláme jednou do roka najmout někoho s křovinořezem (je to ve svahu, sekačka nepude, křovinořez se nám asi nechce kupovat, možná to přehodnotíme, až zjistíme, kolik stojí hodina člověka s křovinořezem:)

Maliny a jiné angrešty hodláme dát blíž k domu, kam se s hadicí dostanem
Obecně zalíváme jenom první týdny po zasazení, ale může se stát, že třeba později přijde hrozné sucho a to mladý stromeček vláhu ocení. (Prostě záleží, jaký je zrovna rok, když normálně občas zaprší, je to dobrý.)
S výběrem stromů bych doporučila okometricky vyzkoumat, čemu se obecně v dané oblasti dobře daří. Jestli tam je místo na víc stromů, tak jedno letní jabko, jedno nebo víc normálně podzimní, nějakou švestku nebo třešni. Jo a píchla bych tam i nějaké rybízy, angrešty, maliny a ostružiny, ať tam prostě pořád něco dozrává a je důvod se tam stavit a natrhat si. (A jestli je hodně místa, klidně i vlašský ořech.) Jo a je normální, že se všechno nechytne.

A jak to plánujete udržovat? Několikrát do roka přijet se sekačkou a posekat stačí?
Reakce na | Vlákno  
No ale furt bysme tam tu vodu museli dostat a na hadici je to daleko (třeba 70 m), to pobíhání s konví neřeší, jen koncentruje:/
Reakce na | Vlákno  
Napadl mě zavlažovací vak, ale musel by zabezpečit proti "škodným".
Reakce na | Vlákno  
Simvás, laikdotaz, ovocný strom, péče, zalévání?
Jak už jsem tu někde psala, no akosi máme pruh pozemku podél cesty, s kterým nejde nic moc dělat a který je celekm dlouhý, tj daleko od našeho domu, tj rozhodně tam nechceme nic, co se musí pravidelně zalévat, páč denně lítat po cyklestezce tam a spátky s konvej ku pobavení sousedů nebudu. Říkali jsme si, že tam prsknem nějakou tu jabloň nebo jinou meruňku, půjde to i bez zalívání, žejo? (Jednorázový pobíhání s konví těsně po zasazení nebo za obzvláštního sucha nevadí) Tipy, triky, výběr stromůch a tak uvítám.