Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

nepiste sem vyhulenecke tipy:)

Kdyby to tak bylo, bylo bych jich tolik, že by přes ně nebylo vidět :-)
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
Správný zahradník by si měl být vědom toho, že motýl vypadá především jako chlupatá potvora se spoustou nohou a s velkou tlamou, co několik měsíců v kuse žere všechno, co jí přijde do cesty. To, že se pak zakuklí a na pouhých pár dní dělá ňuňu barevný pleskání křídel mezi kytičkama, je jen rozmnožovací stádium sloužící k vytvoření ještě víc motýlů (tj. těch chlupatých pažravých potvor) – naklást vajíčka a chcípnout. To jen tak na okraj, idealismus stranou.
lillyofthevalley Babiše do koše, motýle za chvíle  nekopat hlubší příkopy
150 let starý dům v kopcovitém terénu - ach! Jen tedy 80 m2 je ukrutně málo.
Já bych taky inklinovala - ale na terasovitých 80m2 bez nějakého pořádného zázemí to úplně nejde. Stejně tak jako vidím, že to pěstování v různých "nádobách" není úplně optimální. Jedinej minizáhon asi 80x110 cm je plnej bylinek. Těm se daří. Meduňka zasázena do ztraceného bednění se za tři roky proměnila v trifida. Tymián tamtéž taky začíná dorůstat velikosti menšího keře. A nic jiného kromě těch rajčat a paprik v květináčích už se fakt nevejde. 150 let starý dům v kopcovitém terénu. Nic moc tady nevymyslím.
lillyofthevalley Babiše do koše, motýle za chvíle  nekopat hlubší příkopy
Na formě IMHO záleží.

Inklinuji velmi výrazně k těm nekomerčním hnojivům, ale růžím jsem občas taky nasypala nějaké speciální komerční hnojivo. Ale větší radost mi přináší, když použiju to, co je zde dostupné a co se používalo dříve.
lillyofthevalley Babiše do koše, motýle za chvíle  nekopat hlubší příkopy
Ano, za modrásky plakám. Kdysi jich tu bylo.
Děkuju! Ha! Vzpomněla jsem si, že jsem loni vlastně koupila něco, co se jmenuje Hoštická kopřiva a nakonec nepoužila. Takže tu mám teď různá hnojiva, tak to nějak prokombinuju a snad něco pomůže. A fakt nejsem žádný bláznivý bio eko, ale tak nějak pocitově se mi nechtělo lejt to tady chemií. Ale pravdu má Pixy, jsou to fakt hlavně chemické prvky, které je potřeba dodat a forma je asi jedno.
No jak říkám - já jsem prostě minulé roky vzala kupované sazenice, prskla do těch nádob, zalejvala a sklízela. Toť veškerá péče a výsledky byly velkolepé. Letos to nejde. Ale je fakt, že mě nad tím substrátem nenapadlo přemýšlet, takže to, že tomu chybí živiny je asi fakt. Kompost chystám - mám tu rok připravený kompostér co jsme fasovali od obce, akorát mám dilema kam s ním. Ono na pozemku cca 80m2, v kopci, člověk zrovna moc možností nemá. Je to lehce terasovité a v místech, kde by se to hodilo, jsou buď keře, psí boudy nebo bazény.
lillyofthevalley Babiše do koše, motýle za chvíle  nekopat hlubší příkopy
My jsme v přírodní ukázkové zahradě zalévaly (samé ženské) rajčata a spol. jíchou z kopřiv a z výluhu z kravského kopyta (nebo rohu?) - smrad opravdu jen velmi obtížně překonatelný, ale rajčata byla luxusní.

Jíchu jsme si založili teď doma taky, tak uvidím, jak to bude v našich horských podmínkách fungovat. A slepičince taky budou. Jinak přidávám krásný vyzrálý kompost. Kdysi jsem měla ovčí hnůj, ten milovaly růže a ovocné stromy. Zeleninu pěstujeme až letos.
FarsaiD They have to go back 
Jo, motýli mají slabý rok i u nás. Hlavně modrásci nejsou skoro k vidění.
lillyofthevalley Babiše do koše, motýle za chvíle  nekopat hlubší příkopy
Pozoruji velmi málo motýlů a to tu mám letos opravdu krásně rozkvetlou zahradu, velkou spoustu hmyzích lákadel.

A kam zmizely všechny ty asijské berušky, které prudily přes zimu, taky netuším.

Hodně bylo světlušek, a pak samozřejmě hmyzáků, o které na zahradě nestojím - květopasi, japanese beetle, pilatky a pilatěnky....
Wednesday Studená jako mlha nad Královcem 
Hnůj voní líp než slepičince i v přirozený podobě, wtz.
Ale hlavně je s tím granulovaným hojivem menší voser, než s kýblem tekutejch hoven.
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
Granulovanej hnůj krásně voní.
Wednesday Studená jako mlha nad Královcem 
A nepomohlo by jí i guano? To se dá koupit v krámě granulovaný a je to taky mrva. A nesmrdí to tak brutálně.
pixycz Bódéťti to Kájostálo, žral si  málo Bájo Bágo!
A z čeho podle vás ty rajčata jako rostou? Čerstvá půda bude rok dva ještě přirozeně bohatá na živiny, ale rychle dojdou a samy od sebe se tam řádný nedostanou. Bohužel ty živiny JSOU chemie, potřebujete tam dodat hlavně dusík, draslík, fosfor, podle typu plodiny upravit pH atd. Jestli se vám ale iracionálně nelíbí chemický písmenka a máte je radši zabalený do rádobyeoologickýho balení, tak v prvé řadě začněte založením kompostu. Jestli nemáte kompost, kterým záhon každý jaro nakrmíte, tak si kupujte hnůj – jestli nemáte poblíž sedláka nebo farmu, tak dnes koupíte pytlíky s granulovaným kravským hnojem nebo ptačím/slepičím guanem v kdejakým supermarketu, před sezonou to zaryjete, ono se to trošku rozloží a nakrmí to tu půdu taky. Anebo uvěříte odborníkům, že nějaký NPK nebo účelová směs vyladěná na konkrétní plodinu je úplně stejně dobrá "chemie" jako ty přírodní sračky a jednoduše to občas pohnojíte z konve. Ale poslouchal bych spíš tuhle panIstrala, kterej tomu rozumí rozhdoně líp než já, kozel zahradník.
Mluvíte s mesijé Istralem, tedy se zastáncem průmyslového zemědělství, a naznačit, že chcete poradit hnojiva přírodní typu chlévské mrvy namísto ověřených NPK premixů a zvážit rizika tohoto hnojení vzhledem k nedaleké konzumaci je stejné, jako byste požadovala, aby lezl zpět na stromy. Mé laické mimibazar doporučení je sežeňte si prokvačené slepičince a !ředěné! je přidejte k zálivce rajčat. A pak jen mrkejte, jak Adély bují...
lulie filosof Li-Tin O'Wevidle 
Cererit je dobry a nelit vodu na listy.
Hmyzu máme dost - čmeláky a včely tam vidím pořád. Dokonce nám každý večer na zahradu lítá dlouhozobka. Ale je fakt že vedle mám bylinkový záhon a tam možná kvetou lákavější věci. Jako plody tam jsou, ale takový zakrslíci. Jsou to celkem asi 4 druhy rajčat - nějaká keříčková, nějaká ranná a pak masitá. A na všech žloutnou listy a ty plody fakt nic moc. Zálistky vyštipuju. Zkusím to něčím pohnojit - vzala jsem granulovaný hnůj a cererit a zkusím to tím. Pokud má někdo nějaký lepší nápad, čím to pohnojit, nechám si poradit. Já jsem takový zahradník nezahradník. Zahradu máme spíš okrasnou, nic méně každý rok to nevydržím a pár rajčat a paprik tak dám. Poslední roky se dařilo, tak jsem se zjevně rozmazlila a letos se nestačím divit :)
Nám letos na balkón vůbec nelítá hmyz, tedy kromě komárů, nevím čím to je. (Vloni jsme měli kousek od balkónu malé vosí hnízdo a to tam zase bylo hmyzu moc, člověk si nevybere.) No s rajčata kvetla jako blbé a celkově tam měly jeden plod. Začla jsem pokusně opylovat květy štětečkem a najednou to plodí.
Ale já píšu, že klidně hnojit začnu, jen nějak opravdu netuším čím. A to, že nechci, aby to byla úplná chemie, na tom nic mimibizzarovského opravdu nevidím. Několik let jsem ta rajčata pěstovala takhle bez hnojení a nikdy problém nebyl. Fakt je teda ten, že jsem vždycky sázela do své hlíny a letos poprvé do nějakého univerzálního substrátu ze zahradnictví, tak to tím hnojením, respektive výživou být může. Tak poradíte čím je povzbudit?
Istral lenin: ucte sa kurva ucte sa debili 
Ok, tak nehnojte vůbec, to bude ze všeho nejbezpečnější. Další hodnotné rady k pěstování jistě nejdete na mimibizzaru a podobných odborných webech.
Doposud jsem nikdy nehnojila. Ale klidně začnu, pokud to k něčemu bude. Čím by bylo nejlepší? Aby to nebyla úplná chemie? / Rajčata jsou primárně pro děti/
Istral lenin: ucte sa kurva ucte sa debili 
Hnojíte?
lulie filosof Li-Tin O'Wevidle 
Neliješ vodu i na listy? U nás rajčata vypadají dobře, ale v nádobách se u nás rajčatům nikdy moc nedařilo, dala jsem tam letos jen keříkové balkonovky.
Netušíte někdo, proč mi žloutnou listy na rajčatech? Breberky jsem žádné nenašla, zalévám pravidelně ráno a v pozdní odpoledne, ale rajčata jsou letos nějak nepovedená. Plody se tedy dělají, ale míň než jiné roky. Je to tím letošním divným počasím? Papriky jsou v pohodě, nežloutnou a už je tam několik pěkných plodů. Mám obojí na zahradě na místě, kam svítí slunce prakticky od rána až do pozdního odpoledne. Cca 5 metrů ode mě má rajčata sousedka, nežloutnou a evidentně lépe prospívají. Ona je tedy má v záhoně, já ve velkých květináčích. Jenže takhle je pěstuji každý rok a vždycky v pohodě, letos to vypadá, že bude pár rajčátek a nic.