Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

nepiste sem vyhulenecke tipy:)

Takhle, mám-li tam pravidelně kárkovat (auto nelze) konve, tak se na to vybodnu a koupím v krámě hotová jabka.
Reakce na | Vlákno  
Wednesday Studená jako mlha nad Královcem 
Bejt o na mně, taky tam dám vak, Naplnila bych doma, odvezla autem/kárkou, muž by mi byl k ruce. Ale hodně jich má v poznámce, že nejsou vhodný do svažitýho teránu. A Mori říkala, že to mají ve svahu. Inu Švýcarsko.
Reakce na | Vlákno  
Já tomu rozumím. Jenže bez vody je riziko, že stromek zahyne. Takže zalít se musí, no a vak by měl funkci rezervy. Nanosit tam vodu musí tak, jako tak. Jde o rozložení v čase.
Wednesday Studená jako mlha nad Královcem 
Oni mají problém i s plněním - ten pozemek je daleko od domu na natahování hadice.
Reakce na | Vlákno  
Wednesday Studená jako mlha nad Královcem 
Hele asi to pro vás fakt není vhodný. Oni mají problém se svažitým terénem, jak tak na to koukám.
Používám plastový pytel na suť a do něj mám kombinací oboustranné lepící pásky a tavné pistole přidělané "kapátko" mikrozávlahy. Pytel pak zavážu. Vleze se tam tak 50l.
A naplním ho teda jak? Já to před chvílí googlila a u toho konkrétního psali, že to vykape za 5-8 hodin, jako chápu, že té vody stačí nanosit míň, páč nesteče kdovíkam, ale úplně to problém neřeší.
Wednesday Studená jako mlha nad Královcem 
Proto jsem myslela ten závlahový vak. On je velký, naplníš ho jednou a bude ukapávat ke kořenům asi týden(?). Když nebude potřeba, tak ho sklidíte. Nemusíš tam tahat nic. S tím plněním budeš potřebovat asistenci, ale nebudeš muset denně několikrát s těžkou konví.
Kapkovou závlahu máme kolem domu, ale táhnout to takhle daleko moc nevíme, jestli by vůbec šlo... ale není to kdovíjak suchá pustina, přes silničku je spousta různýho roští a stromkůch, tak snad, no.
Wednesday Studená jako mlha nad Královcem 
Nevím, jak to máte s globálním oteplováním ve Švajcu, snad líp, než my tady. Poslední 2-3 roky zalívám na zahradě i stromy a keře, protože jsou takový sucha, že už nám 2 stromky chcíply a třetí docela velkej buk pendula měl namále. Mezi keři už taky mám ztráty.
Měli jsme velmi šikovný systém na kapkovou závlahu, ale Jíra si usmyslel velké zahradní předělávky a je teď nefunkční. Nezatracovala bych ten vak právě aspoň na dobu veder, protože by ti to ušetřilo časté chození s konví - kapková závlaha je mnohem efektivnější, než hrcnutí konví, zvlášť jestli je to z kopečka. To Ti půlka tý vody odteče do pryč.
Hmmm, později, to mě netěší, ale poslechnu vás.
Reakce na | Vlákno  
Vybírej z silněji rostoucích podnoží. Stromek sice bude plodit později, ale kořeny si vezmou vodu z větší hloubky a strom nebude závislý na zálivce.
Jo, dík, v to jsem doufala. Jasně, když budou extrémní sucha, tak se tam s tou konví odeberu.

Údržba: momentálně se to neudržuje vůbec, totiž obec slíbila, že to jednou ročně poseká, ale skutek utek. Hodláme jednou do roka najmout někoho s křovinořezem (je to ve svahu, sekačka nepude, křovinořez se nám asi nechce kupovat, možná to přehodnotíme, až zjistíme, kolik stojí hodina člověka s křovinořezem:)

Maliny a jiné angrešty hodláme dát blíž k domu, kam se s hadicí dostanem
Obecně zalíváme jenom první týdny po zasazení, ale může se stát, že třeba později přijde hrozné sucho a to mladý stromeček vláhu ocení. (Prostě záleží, jaký je zrovna rok, když normálně občas zaprší, je to dobrý.)
S výběrem stromů bych doporučila okometricky vyzkoumat, čemu se obecně v dané oblasti dobře daří. Jestli tam je místo na víc stromů, tak jedno letní jabko, jedno nebo víc normálně podzimní, nějakou švestku nebo třešni. Jo a píchla bych tam i nějaké rybízy, angrešty, maliny a ostružiny, ať tam prostě pořád něco dozrává a je důvod se tam stavit a natrhat si. (A jestli je hodně místa, klidně i vlašský ořech.) Jo a je normální, že se všechno nechytne.

A jak to plánujete udržovat? Několikrát do roka přijet se sekačkou a posekat stačí?
Reakce na | Vlákno  
No ale furt bysme tam tu vodu museli dostat a na hadici je to daleko (třeba 70 m), to pobíhání s konví neřeší, jen koncentruje:/
Reakce na | Vlákno  
Napadl mě zavlažovací vak, ale musel by zabezpečit proti "škodným".
Reakce na | Vlákno  
Simvás, laikdotaz, ovocný strom, péče, zalévání?
Jak už jsem tu někde psala, no akosi máme pruh pozemku podél cesty, s kterým nejde nic moc dělat a který je celekm dlouhý, tj daleko od našeho domu, tj rozhodně tam nechceme nic, co se musí pravidelně zalévat, páč denně lítat po cyklestezce tam a spátky s konvej ku pobavení sousedů nebudu. Říkali jsme si, že tam prsknem nějakou tu jabloň nebo jinou meruňku, půjde to i bez zalívání, žejo? (Jednorázový pobíhání s konví těsně po zasazení nebo za obzvláštního sucha nevadí) Tipy, triky, výběr stromůch a tak uvítám.
 
kultakutri molekularni ekologie!  
Jestli ještě někdo chce velmi vitální plnokvěté sněženky, tak dejte adresu do vzkazníku, zítra rozešlu. Akorát už vystrkujou poupata, takže to bude chtít rychle zasadit.
 
Trauma_Zero_Mageo  
Mám 3 broskvoně a dá se to řezat na 3 metry výšky a 3 metry šířka koruny. Broskev vydrží hodně. Pozor ale na kadeřavku a klejotok
Mám dotaz ovocnářský zcela začátečnický. Zatoužila jsem si dát na zahradu broskvoň a zalíbila se mi odrůda Krasava. Jenže tu nemám příliš místa. Dotaz zní zda se dá ten strom držet řezem nějak rozumně v malých rozměrech? Třeba do 2.5 m výšky? V zahradnictví to prodávají jako špičák, roubované na semenáči. Představa je zapěstovat korunu na zákrsek a pak řezat aby se to prostě nerozrostlo? Nebo je to blbost a mám rovnou koukat po něčem zakrslém (třeba Honey Gold)?