Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

nepiste sem vyhulenecke tipy:)

A naplním ho teda jak? Já to před chvílí googlila a u toho konkrétního psali, že to vykape za 5-8 hodin, jako chápu, že té vody stačí nanosit míň, páč nesteče kdovíkam, ale úplně to problém neřeší.
Wednesday Studená jako mlha nad Královcem 
Proto jsem myslela ten závlahový vak. On je velký, naplníš ho jednou a bude ukapávat ke kořenům asi týden(?). Když nebude potřeba, tak ho sklidíte. Nemusíš tam tahat nic. S tím plněním budeš potřebovat asistenci, ale nebudeš muset denně několikrát s těžkou konví.
Kapkovou závlahu máme kolem domu, ale táhnout to takhle daleko moc nevíme, jestli by vůbec šlo... ale není to kdovíjak suchá pustina, přes silničku je spousta různýho roští a stromkůch, tak snad, no.
Wednesday Studená jako mlha nad Královcem 
Nevím, jak to máte s globálním oteplováním ve Švajcu, snad líp, než my tady. Poslední 2-3 roky zalívám na zahradě i stromy a keře, protože jsou takový sucha, že už nám 2 stromky chcíply a třetí docela velkej buk pendula měl namále. Mezi keři už taky mám ztráty.
Měli jsme velmi šikovný systém na kapkovou závlahu, ale Jíra si usmyslel velké zahradní předělávky a je teď nefunkční. Nezatracovala bych ten vak právě aspoň na dobu veder, protože by ti to ušetřilo časté chození s konví - kapková závlaha je mnohem efektivnější, než hrcnutí konví, zvlášť jestli je to z kopečka. To Ti půlka tý vody odteče do pryč.
Hmmm, později, to mě netěší, ale poslechnu vás.
Reakce na | Vlákno  
Vybírej z silněji rostoucích podnoží. Stromek sice bude plodit později, ale kořeny si vezmou vodu z větší hloubky a strom nebude závislý na zálivce.
Jo, dík, v to jsem doufala. Jasně, když budou extrémní sucha, tak se tam s tou konví odeberu.

Údržba: momentálně se to neudržuje vůbec, totiž obec slíbila, že to jednou ročně poseká, ale skutek utek. Hodláme jednou do roka najmout někoho s křovinořezem (je to ve svahu, sekačka nepude, křovinořez se nám asi nechce kupovat, možná to přehodnotíme, až zjistíme, kolik stojí hodina člověka s křovinořezem:)

Maliny a jiné angrešty hodláme dát blíž k domu, kam se s hadicí dostanem
Obecně zalíváme jenom první týdny po zasazení, ale může se stát, že třeba později přijde hrozné sucho a to mladý stromeček vláhu ocení. (Prostě záleží, jaký je zrovna rok, když normálně občas zaprší, je to dobrý.)
S výběrem stromů bych doporučila okometricky vyzkoumat, čemu se obecně v dané oblasti dobře daří. Jestli tam je místo na víc stromů, tak jedno letní jabko, jedno nebo víc normálně podzimní, nějakou švestku nebo třešni. Jo a píchla bych tam i nějaké rybízy, angrešty, maliny a ostružiny, ať tam prostě pořád něco dozrává a je důvod se tam stavit a natrhat si. (A jestli je hodně místa, klidně i vlašský ořech.) Jo a je normální, že se všechno nechytne.

A jak to plánujete udržovat? Několikrát do roka přijet se sekačkou a posekat stačí?
Reakce na | Vlákno  
No ale furt bysme tam tu vodu museli dostat a na hadici je to daleko (třeba 70 m), to pobíhání s konví neřeší, jen koncentruje:/
Reakce na | Vlákno  
Napadl mě zavlažovací vak, ale musel by zabezpečit proti "škodným".
Reakce na | Vlákno  
Simvás, laikdotaz, ovocný strom, péče, zalévání?
Jak už jsem tu někde psala, no akosi máme pruh pozemku podél cesty, s kterým nejde nic moc dělat a který je celekm dlouhý, tj daleko od našeho domu, tj rozhodně tam nechceme nic, co se musí pravidelně zalévat, páč denně lítat po cyklestezce tam a spátky s konvej ku pobavení sousedů nebudu. Říkali jsme si, že tam prsknem nějakou tu jabloň nebo jinou meruňku, půjde to i bez zalívání, žejo? (Jednorázový pobíhání s konví těsně po zasazení nebo za obzvláštního sucha nevadí) Tipy, triky, výběr stromůch a tak uvítám.
 
kultakutri molekularni ekologie!  
Jestli ještě někdo chce velmi vitální plnokvěté sněženky, tak dejte adresu do vzkazníku, zítra rozešlu. Akorát už vystrkujou poupata, takže to bude chtít rychle zasadit.
 
Trauma_Zero_Mageo  
Mám 3 broskvoně a dá se to řezat na 3 metry výšky a 3 metry šířka koruny. Broskev vydrží hodně. Pozor ale na kadeřavku a klejotok
Mám dotaz ovocnářský zcela začátečnický. Zatoužila jsem si dát na zahradu broskvoň a zalíbila se mi odrůda Krasava. Jenže tu nemám příliš místa. Dotaz zní zda se dá ten strom držet řezem nějak rozumně v malých rozměrech? Třeba do 2.5 m výšky? V zahradnictví to prodávají jako špičák, roubované na semenáči. Představa je zapěstovat korunu na zákrsek a pak řezat aby se to prostě nerozrostlo? Nebo je to blbost a mám rovnou koukat po něčem zakrslém (třeba Honey Gold)?
 
Mám dotaz ovocnářský zcela začátečnický. Zatoužila jsem si dát na zahradu broskvoň a zalíbila se mi odrůda Krasava. Jenže tu nemám příliš místa. Dotaz zní zda se dá ten strom držet řezem nějak rozumně v malých rozměrech? Třeba do 2.5 m výšky? V zahradnictví to prodávají jako špičák, roubované na semenáči. Představa je zapěstovat korunu na zákrsek a pak řezat aby se to prostě nerozrostlo? Nebo je to blbost a mám rovnou koukat po něčem zakrslém (třeba Honey Gold)?
 
Pokud to jde od pecky, není to durancie, ale pokud to roste, plodí a chutná, nepátrala bych. Stejně mi přijde, že se v těch odrůdách, podnožích, roubovancích a jiných kadlátkách nevyzná pořádně nikdo. Jo durancie. Já je mám na terasové zahradě vpodstatě jako náletové dřeviny, plevel hrozný, velikost je každý rok jiná-podle srážek, ale sladké jsou vždycky hrozně moc.
Se švestkama bojuju už několik let, koupili jsme starý sad a zatímco jabloně furt žijou a plodí, švestky a ryngle byly přestarlé, nemocné a neplodící. Já ani nechci pálit, ale ráda bych tam měla aspoň jednu rannou a jednu podzimní, klidně i víc. No a nějak nám to nejde, první švestka chcípla, pak jsme koupili dvě, přežila jedna, vloni jsme sadili jednu a mormálně ji zaschnula ta hlavní větev, už jsem myslela že to chcípne, ale nakonec se chytla boční větev. Hrušky se chytly všechny, třešně taky. Všechno opečovávané, zalívané. Ty první druhy si nepamatuju, vloni jsme sadili JOJO.
Dík.
Já o tom taky moc nevím, tak mě berte s rezervou, případně opravujte.
Na chalupě jsem vždycky dělal jiný věci, ale od té doby, co jsem od dědečka převzal roli hlavního rodinného dealera slivovice a taky pro to, že nějakým nedopatřením v širší rodině převzala vládu jablečná klika, mi nezbývá, než se o ty švestky začít pořádně starat.
Pár odkopků od známé jsme letos už zasadili, jaké budou netuším, ale prej je to ověřený, plodí hodně etc. Fakt je, že takovejch pokusů už několik bylo, ale nikdy to moc nedopadlo.
Přitom tak před třiceti lety bylo švestek a švestek a stromy často od ovoce až polámaný. Myslím, že to hlavně byly pravý švestky, dost pozdní odrůdy, sklízelo se klidně na konci října a něco takového bych i chtěl sehnat (obě ty polohy mi přijdou pro ranné i středně ranné odrůdy spíš nevhodné). Ty se pak přestaly sázet kvůli šarce a zůstaly jen starý stromy, který postupně odcházejí. Jak by to s tou šarkou tam dopadlo teď netuším.
Jedna známá má tam v okolí nádherné velké stromy, každej měl letos přes metrák pravých švestek a prý se to sázelo nějak na mříže do písčité půdy, aby se vyvinuly kořeny a až později se to přesadilo na místo určení (jestli jsem to teda dobře pochopil).
FarsaiD They have to go back 
Mám jenom několik let zkušeností a jsem pořád víc teoretik než praktik, ale z toho, co jsem se zatím dozvěděl:

- různé poloslívy typu Presenta, President, TopHit mají sice velké plody a brzké a bohaté úrody, ale kvalita plodů je strašně nevyrovnaná rok od roku. Letos taky všechny obzvlášť hodně hnily. Kupoval jsem je, protože jsou všechny pozdní a sliboval jsem si (prodejci slibovali) od nich vysokou cukernatost, ale zatím se to nepotvrdilo. Vynechal bych je.
- k poloslívám ale patří taky TopTaste a Haganta, a ty si kvalitu drží. Hlavně TopTaste je extra sladký a dobrý, dozrává ale už v srpnu a u mně neplodí moc bohatě. Taky trochu válčí ve dřevě i na plodech s moniliovou hnilobou.
- koupil bych durancie, které si kvalitu a cukernatost údajně drží. Říkám údajně, protože sám mám tři stromy, ale nejsem si vůbec jistý, že jde o durancie (nepamatuju si už, kde jsem je kupoval). Durancie mají být extra sladké, pozdní, střední až velké, rostoucí v trsech, spíš kulovité a nejít od pecky. Moje mají plody maximálně střední (v prvních sezónách drobné) a samostatně rostoucí, spíš oválné, dost dobré a jdou od pecky. Na druhou stranu ty stromy teprve dospívají, pomalu nastupují do plodnosti a mají oproti jiným slivoním takové drobnější nazelenalé kvítky, které tolik nelákají pilatky, což zase na durancie ukazuje.

Skoro všechno poslední dobou kupuju spokojeně na
https://www.prodejstromku.cz/katalog/svestky/

K podnožím nemám, co bych chytrého řekl. Většinu stromů mám v dobré půdě a na myrobalánu, takže rostou jak krávy a v některých případech vyhánějí nepříjemné množství výmladků. Jestli máte dobrou půdu a méně místa, tak se dívejte po méně vzrůstných podnožích.
Wednesday Studená jako mlha nad Královcem 
Díky, znamenám si.