Jo tak. Tak aspoň hnojíte trávník.
Máme ty šneky. Jako tak, že chodíme a křupe to.
No my máme dva vyvýšený záhonky, takže tak. Většina zahrady je prostě okrasně-volnočasová.
"u nás bychom na ni narazili pouze ojediněle ve vinařských oblastech". Otázka zní, co jsou vaše podmínky.
Nekdo zkušenost s pěstováním
pískavice? chtěl bych ji zkusit kvuli jejim účinkům, které se zdají být velmi dobré ale nikde jsem moc nenašel nic o tom jestli se da pěstovat tady v našich podmínkách
Nedá se ochránit všechno, za mne ať si žerou kytky, jahody, popadaná jablka. Ale snažím se je udržet dál od sazenic, takže návnadu a pasti dělám v okolí. A letos mi docvaklo, že bych s tím měl začít o pár dní dřív, než něco na dané místo vysázím/vyseji.
To mne nenapadlo víc sledovat, kolik se jich utopí v barelu s kopřivovou jíchou :-) Zatím jsem si tam žádného nevšiml. Takže možná za to může spíš ten chléb.
Tak když je tam nemáte, tak nemůžete mít sežranou úrodu, ne? :-)
My jsme ještě vloni byli čistí. Kdežto sousedi trpěli pod náporem každej rok.
Musím s překvapením říct (a zaklepat na dřevo), že všichni mluví letos o spoustě slimáků, a my tu ještě nepotkali jedinýho. Tisíce šneků tu máme, to jo, ale slimáci nula. A protože od zimy poctivě skladujeme skořápky od vajec, už máme skořápkový drti plný pytel, můžu potvrdit, že nasypaný kolem záhonu/sazenic to na všechny slimejše funguje úplně spolehlivě, letos máme dýně netknutý, ani si nehryzli, hajzlici.
Pak budou rajčata jako dýně!
Nelovte, nechte taky prokvasit. Hnojivo je hnojivo...
Máme na zahradě kýbl s vodou, ve které kvasí kopřivy a starý chléb, protože drahá polovička někde vyčetla, že to je ideální hnojivo pro rajčata (musí se to ředit samozřejmě). No a očividně tento nálev chutná i slimákům, protože v posledních dnech skoro každé ráno z kýble lovím klidně deset utopených kousků...
Zatím mi stačí se projít s kyblíkem po zahradě. Když jsem je objevila, tak první dva dny jsem jich sebrala tak po 20, venku za plotem na zeleném břehu ještě tak dalších 10. Teď už jsou to jednotky kusů a vypozorovala jsem, co jim chutná.
My máme velkou plochu, hlavně okrasnou teda a když to srovnám se stavem u sousedů, tak to je furt zlatý. Máme v tomhle kliku, že jsme suchý. Trochu mě překvapilo. že je nezastavila mulčovací kůra, kterou jsou obehnaný křoviska kolem 2/3 pozemku, ale teď fakt dost lilo a asi jich je taky čím dál víc a tak se šíří. Jinak máme na zahradě krtky a krtice a hádám, že se taky ukrývají hlavně v těch chodbích od krtic.
Nad pastěma uvažuju, ale fakt nevím, jak by to bylo efektivní na tak velký ploše. Ale na určitejch místech by to pomoct mohlo hlavně jako prevence.
Krmit, krmit, krmit. Granulax docela oblibují.
Mají rádi vlhko a stín, aková prohlubeň v zemi, zavlažená, přikrytá něčím pevným, hladkým. Člověk je pak nemusí hledat po celé zahradě.
Jsou schopni se slízt i do lapače z petflašky na trochu piva, ale tolik zase nejsem ochoten obětovat :-)
S nelibostí jsem zjistil, že letos jim dělá dobře netkaná textílie. Všechny sazenice salátu, které se pod ni vlezly, sežrali. Těch pár, které se nevlezlo, nějakým omylem ušetřili.
Musím s politováním říct, že už i na naší suché zahradě se letos prvně objevili slimáci. Naštěstí ne v tak strašném množství, jako u sousedů v nižších a vlhčích polohách, ale jsou tu.
Taková všehochuť, jak složením, tak barvami :-)

Tohle byl počáteční stav před 2,5 měsícem:
https://www.okoun.cz/boards/zahradkareni%21?contextId=1070944056#article-1070944056 – tak za rok dva ten kačírek zmizí a budou tam souvislý trsy. Většina toho pokvete.
Je to osázený letos na jaře, chce to čas.