Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

nepiste sem vyhulenecke tipy:)

Simvás, laikdotaz, ovocný strom, péče, zalévání?
Jak už jsem tu někde psala, no akosi máme pruh pozemku podél cesty, s kterým nejde nic moc dělat a který je celekm dlouhý, tj daleko od našeho domu, tj rozhodně tam nechceme nic, co se musí pravidelně zalévat, páč denně lítat po cyklestezce tam a spátky s konvej ku pobavení sousedů nebudu. Říkali jsme si, že tam prsknem nějakou tu jabloň nebo jinou meruňku, půjde to i bez zalívání, žejo? (Jednorázový pobíhání s konví těsně po zasazení nebo za obzvláštního sucha nevadí) Tipy, triky, výběr stromůch a tak uvítám.
 
kultakutri molekularni ekologie!  
Jestli ještě někdo chce velmi vitální plnokvěté sněženky, tak dejte adresu do vzkazníku, zítra rozešlu. Akorát už vystrkujou poupata, takže to bude chtít rychle zasadit.
 
Trauma_Zero_Mageo  
Mám 3 broskvoně a dá se to řezat na 3 metry výšky a 3 metry šířka koruny. Broskev vydrží hodně. Pozor ale na kadeřavku a klejotok
Mám dotaz ovocnářský zcela začátečnický. Zatoužila jsem si dát na zahradu broskvoň a zalíbila se mi odrůda Krasava. Jenže tu nemám příliš místa. Dotaz zní zda se dá ten strom držet řezem nějak rozumně v malých rozměrech? Třeba do 2.5 m výšky? V zahradnictví to prodávají jako špičák, roubované na semenáči. Představa je zapěstovat korunu na zákrsek a pak řezat aby se to prostě nerozrostlo? Nebo je to blbost a mám rovnou koukat po něčem zakrslém (třeba Honey Gold)?
 
Mám dotaz ovocnářský zcela začátečnický. Zatoužila jsem si dát na zahradu broskvoň a zalíbila se mi odrůda Krasava. Jenže tu nemám příliš místa. Dotaz zní zda se dá ten strom držet řezem nějak rozumně v malých rozměrech? Třeba do 2.5 m výšky? V zahradnictví to prodávají jako špičák, roubované na semenáči. Představa je zapěstovat korunu na zákrsek a pak řezat aby se to prostě nerozrostlo? Nebo je to blbost a mám rovnou koukat po něčem zakrslém (třeba Honey Gold)?
 
Pokud to jde od pecky, není to durancie, ale pokud to roste, plodí a chutná, nepátrala bych. Stejně mi přijde, že se v těch odrůdách, podnožích, roubovancích a jiných kadlátkách nevyzná pořádně nikdo. Jo durancie. Já je mám na terasové zahradě vpodstatě jako náletové dřeviny, plevel hrozný, velikost je každý rok jiná-podle srážek, ale sladké jsou vždycky hrozně moc.
Se švestkama bojuju už několik let, koupili jsme starý sad a zatímco jabloně furt žijou a plodí, švestky a ryngle byly přestarlé, nemocné a neplodící. Já ani nechci pálit, ale ráda bych tam měla aspoň jednu rannou a jednu podzimní, klidně i víc. No a nějak nám to nejde, první švestka chcípla, pak jsme koupili dvě, přežila jedna, vloni jsme sadili jednu a mormálně ji zaschnula ta hlavní větev, už jsem myslela že to chcípne, ale nakonec se chytla boční větev. Hrušky se chytly všechny, třešně taky. Všechno opečovávané, zalívané. Ty první druhy si nepamatuju, vloni jsme sadili JOJO.
Dík.
Já o tom taky moc nevím, tak mě berte s rezervou, případně opravujte.
Na chalupě jsem vždycky dělal jiný věci, ale od té doby, co jsem od dědečka převzal roli hlavního rodinného dealera slivovice a taky pro to, že nějakým nedopatřením v širší rodině převzala vládu jablečná klika, mi nezbývá, než se o ty švestky začít pořádně starat.
Pár odkopků od známé jsme letos už zasadili, jaké budou netuším, ale prej je to ověřený, plodí hodně etc. Fakt je, že takovejch pokusů už několik bylo, ale nikdy to moc nedopadlo.
Přitom tak před třiceti lety bylo švestek a švestek a stromy často od ovoce až polámaný. Myslím, že to hlavně byly pravý švestky, dost pozdní odrůdy, sklízelo se klidně na konci října a něco takového bych i chtěl sehnat (obě ty polohy mi přijdou pro ranné i středně ranné odrůdy spíš nevhodné). Ty se pak přestaly sázet kvůli šarce a zůstaly jen starý stromy, který postupně odcházejí. Jak by to s tou šarkou tam dopadlo teď netuším.
Jedna známá má tam v okolí nádherné velké stromy, každej měl letos přes metrák pravých švestek a prý se to sázelo nějak na mříže do písčité půdy, aby se vyvinuly kořeny a až později se to přesadilo na místo určení (jestli jsem to teda dobře pochopil).
FarsaiD They have to go back 
Mám jenom několik let zkušeností a jsem pořád víc teoretik než praktik, ale z toho, co jsem se zatím dozvěděl:

- různé poloslívy typu Presenta, President, TopHit mají sice velké plody a brzké a bohaté úrody, ale kvalita plodů je strašně nevyrovnaná rok od roku. Letos taky všechny obzvlášť hodně hnily. Kupoval jsem je, protože jsou všechny pozdní a sliboval jsem si (prodejci slibovali) od nich vysokou cukernatost, ale zatím se to nepotvrdilo. Vynechal bych je.
- k poloslívám ale patří taky TopTaste a Haganta, a ty si kvalitu drží. Hlavně TopTaste je extra sladký a dobrý, dozrává ale už v srpnu a u mně neplodí moc bohatě. Taky trochu válčí ve dřevě i na plodech s moniliovou hnilobou.
- koupil bych durancie, které si kvalitu a cukernatost údajně drží. Říkám údajně, protože sám mám tři stromy, ale nejsem si vůbec jistý, že jde o durancie (nepamatuju si už, kde jsem je kupoval). Durancie mají být extra sladké, pozdní, střední až velké, rostoucí v trsech, spíš kulovité a nejít od pecky. Moje mají plody maximálně střední (v prvních sezónách drobné) a samostatně rostoucí, spíš oválné, dost dobré a jdou od pecky. Na druhou stranu ty stromy teprve dospívají, pomalu nastupují do plodnosti a mají oproti jiným slivoním takové drobnější nazelenalé kvítky, které tolik nelákají pilatky, což zase na durancie ukazuje.

Skoro všechno poslední dobou kupuju spokojeně na
https://www.prodejstromku.cz/katalog/svestky/

K podnožím nemám, co bych chytrého řekl. Většinu stromů mám v dobré půdě a na myrobalánu, takže rostou jak krávy a v některých případech vyhánějí nepříjemné množství výmladků. Jestli máte dobrou půdu a méně místa, tak se dívejte po méně vzrůstných podnožích.
Wednesday Studená jako mlha nad Královcem 
Díky, znamenám si.
Tak jsem taky vypálil. Vypadá to docela dobře, 15/100 48% (přidáno 1kg cukru / 50l).
No ale proč jsem jdu. Dvě švestky skončily, další dvě odchází, sice máme nějaký ten odrostek i odkopek od známých, ze kterých třeba něco bude, ale stejně bych si to chtěl nějak pojistit, abych mohl pálit i v důchodu. Jedna zahrada je asi 200m, ale mrazová kotlina. Druhá 600m, ale švestkám se tam v okolí vždycky dařilo. Máte někdo nějaké tipy jaké odrůdy (a kde to kupovat) pro tyto podmínky? Případně nějaká tajná pěstitelská moudra ohledně sázení, starání a tak.
wiriel Beneficium beneficio provocatur. 
Při případné koupi ke­ří­ku si dej­ po­zor, zda je ta konkrétní od­rů­da jed­no­do­má, či dvou­do­má. Aby ses dočkala těch fialových bobulí.
Wednesday Studená jako mlha nad Královcem 
Vypadá to, že je to ona! A zelená a rozkvetlá vypadá taky dobře. Znamenám si.
Moc díky!
skvrna_od_kreozotu skvrnu pořídíme snadno 
Inri krásnoplodka.
Wednesday Studená jako mlha nad Královcem 
FKÚ pátrá
Prosím zde přítomné, aby mi identifikovali tento keř. Vyfotila jsem to v Budějicích na hřbitově a přišlo mi na zimní období velmi atrktivní. Vůbec netuším, jak to vypadá zelený a rozkvetlý.
Předem děkuji:

 
El_Diablo Ultraortodoxní ateista a fanoušek  Chucka Norrise!
Asi jo...
To na veci moc nemeni, letos by to bylo stejne znovu na prodej
El_Diablo Ultraortodoxní ateista a fanoušek  Chucka Norrise!
Škoda že jsi se neozval tak před 3 roky, kamoš sháněl, bohužel loni umřel...
lillyofthevalley  
Ráda se vyhozených agresorů ujmu.
Je to po mem prastryci, stalo me to 18 tisic a ctyri roky sis tim uz tu a tam hraju. Vzhledem k inflaci soucasna cena zase 18 tisic.