Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Burza bizarních skutečností, kterými lze udivovat společnost

el Nadešel asi poslední den, podívej  celá planeta blázní...
To musí být v tom úlu pěkně nasráno... (ale debata je už uzavřená, už byl i ten Hitler)
stromovous Z matematiky jsem nematurovala  <°---<
My se o tom nebavili v tom lokálním smyslu, kde je ta poučka známa, ale v tom hvězdném, na který on chtěl tu poučku aplikovat.
Sarnegarth i don't share your greed, the only  card i need is the ace of spades
2stromek: no, a v podstate je to tak, ze pravdu mate tak trochu oba ;o) kdyby se od nas lokalne neco hmotneho (s nenulovou klidovou hmotnosi) chtelo vzdalovat rychlosti svetla, skutecne by to nekonecne ztezklo. (alespon z hlediska setrvacne hmotnosti, tedy na zrychlovani by to potrebovalo nekonecnou energii apod. gravitaci do toho splest nedokazu, otr tolik neovladam.)

to "vzdalovani" vzdalenych hvezd je trochu jine nez normalne. neni s nami spojene kauzalne. ty hvezdy se od nas nevzdaluji ve smyslu, ze by se zase k nekomu jinemu priblizovaly. vzdaluji se vsechny od sebe navzajem. sledovani takoveho pohybu pak neni uplne normalnim pozorovanim, ktere zname.

jinak objekt svou rychlost (lepe snad hybnost, ci nejakou zobecnenou velicinu, ktera ten energeticky stav vuci souradnemu systemu popisuje) jako vlastnost ma, nevim, proc by nemel mit. a priznam se, ze zminku o horizontu udalosti jsem nepochopil. ale ja tomu moc nerozumim, ja delam do vcel ;o)

stromovous Z matematiky jsem nematurovala  <°---<
Mně třeba kdysi na večírku kdosi tvrdil, že kdyby se od nás něco vzdalovalo rychlostí světla, tak to má nekonečnou hmotnost. Já se s ním tehdy hádal, že je to kravina, protože se roztahuje prostor, ale objekt žádnou svou vlastnost jako "rychlost" ve skutečnosti nemá, a že to bychom přece museli mít nekonečnou hmotnost i my, protože se přece vzdalujeme rychlostí světla pro všechny pozorovatele na našem horizontu událostí, ale neměl jsem žádný důkaz. No a teď se mi to aspoň potvrdilo.
radamec Staňte se členy  FRA
Radamec to považuje za přílišné zjednodušení i pro tento klub, ale jelikož se kosmologií zabývá jen na úrovni občasného populárního článku, nechce se v tom příliš angažovat. V zásadě si myslím že informace v původní formě není na večírcích použitelná, protože při libovolném upřesňujícím dotazu protistrany je člověk zahnán do kouta a neumí upřesnit, co tím vlastně myslí.