Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Burza bizarních skutečností, kterými lze udivovat společnost

johan الله أَكْبَرКОНЕЦ ФИЛЬМА 
dik
Kirjat Mysli jsou důležitější než  penisy
co takhle založit klub "Fyzika pro středně pokročilé" a snopy tam zabanowacz?
 
FK ~ Kaneda, what do you see?  Epic faggotry, my friend.
Zkuste prosím tu Fyziku... já vím, že tam na vás čeká snop, strider a podobná trápení, ale život přece je tak trochu i o bolesti.
 
Sarnegarth i don't share your greed, the only  card i need is the ace of spades
2eso: to je otazka, jake bude mit ta tyc vlastnosti. a je taky otazka, cemu presne rikame "kvasar". samozrejme, ze kdyby se nejaka realna tyc cehokoli velkeho ve vesmiru "dotykala", tak ji gravitace roztrhne.
Sarnegarth i don't share your greed, the only  card i need is the ace of spades
2radamec: tyc se nebude prodluzovat, stejne jako nas neroztahuje rozpinajici se vesmir. (elmag interakce je silnejsi.) vzdalovat se pak bude kvasar stale stejne linearne podle hubblova zakona, tj. cim dale kvasar bude, tim rychleji.

predstav si balonek. na nem dve tecky, nejak od sebe, jedna jsme my, druha kvasar. na vse pohlizime jen 2D. od jedne tecky k druhe natahneme po povrchu kulateho balonku nit. a ted zacneme balonek nafukovat. takhle nejak zjednodusene se ta predstava ilustruje.

radamec Staňte se členy  FRA
No když tu tyč budu na svém konci pevně držet, bude se tyč spolu s rozpínajícím se prostorem prodlužovat tak, že druhý konec se bude trvale dotýkat kvasaru? Nebo zůstane tyč stejně dlouhá a vzdálený konec se ode mne nebude vzdalovat? Jakou rychlostí se pak bude vzdalovat kvasar od svého konce tyče?
 
eso MILK IS GOOD FOR YOU! 
radamec
Nevtahne tyc s takovou hmotou kvasar do sebe?
 
Sarnegarth i don't share your greed, the only  card i need is the ace of spades
2radamec: a co by se jako melo stat? muzes s tim do fyziky, ja si to rad prectu. hlavne jak nas oba snop vyvede z omylu a jak se mi pak bude strider smat, ze jsem uplnej kokot ;o)
Upadneš na záda.
 
radamec Staňte se členy  FRA
A co se tedy stane, když vezmu extrémně dlouhou platinoiridiovou tyč s ryskami po jednom a půl centimetru sahající od nás po vzdálený kvasar? Nebo už s tím mám jít do fyziky?
 
Sarnegarth i don't share your greed, the only  card i need is the ace of spades
2iltu: ne, to jsem necet'.
captainn to houká kápo  sýček
Nemohu si pomoct, že stromovous se nedopustil zkrácení ale obyčejné Mmrdkoviny.
 
Sarnegarth
Jj, taky jsem četla Cit slečny Smilly pro pro sníh od Petera Hoega :-)
el Nadešel asi poslední den, podívej  celá planeta blázní...
To musí být v tom úlu pěkně nasráno... (ale debata je už uzavřená, už byl i ten Hitler)
stromovous Z matematiky jsem nematurovala  <°---<
My se o tom nebavili v tom lokálním smyslu, kde je ta poučka známa, ale v tom hvězdném, na který on chtěl tu poučku aplikovat.
Sarnegarth i don't share your greed, the only  card i need is the ace of spades
2stromek: no, a v podstate je to tak, ze pravdu mate tak trochu oba ;o) kdyby se od nas lokalne neco hmotneho (s nenulovou klidovou hmotnosi) chtelo vzdalovat rychlosti svetla, skutecne by to nekonecne ztezklo. (alespon z hlediska setrvacne hmotnosti, tedy na zrychlovani by to potrebovalo nekonecnou energii apod. gravitaci do toho splest nedokazu, otr tolik neovladam.)

to "vzdalovani" vzdalenych hvezd je trochu jine nez normalne. neni s nami spojene kauzalne. ty hvezdy se od nas nevzdaluji ve smyslu, ze by se zase k nekomu jinemu priblizovaly. vzdaluji se vsechny od sebe navzajem. sledovani takoveho pohybu pak neni uplne normalnim pozorovanim, ktere zname.

jinak objekt svou rychlost (lepe snad hybnost, ci nejakou zobecnenou velicinu, ktera ten energeticky stav vuci souradnemu systemu popisuje) jako vlastnost ma, nevim, proc by nemel mit. a priznam se, ze zminku o horizontu udalosti jsem nepochopil. ale ja tomu moc nerozumim, ja delam do vcel ;o)

stromovous Z matematiky jsem nematurovala  <°---<
Mně třeba kdysi na večírku kdosi tvrdil, že kdyby se od nás něco vzdalovalo rychlostí světla, tak to má nekonečnou hmotnost. Já se s ním tehdy hádal, že je to kravina, protože se roztahuje prostor, ale objekt žádnou svou vlastnost jako "rychlost" ve skutečnosti nemá, a že to bychom přece museli mít nekonečnou hmotnost i my, protože se přece vzdalujeme rychlostí světla pro všechny pozorovatele na našem horizontu událostí, ale neměl jsem žádný důkaz. No a teď se mi to aspoň potvrdilo.
radamec Staňte se členy  FRA
Radamec to považuje za přílišné zjednodušení i pro tento klub, ale jelikož se kosmologií zabývá jen na úrovni občasného populárního článku, nechce se v tom příliš angažovat. V zásadě si myslím že informace v původní formě není na večírcích použitelná, protože při libovolném upřesňujícím dotazu protistrany je člověk zahnán do kouta a neumí upřesnit, co tím vlastně myslí.
 
Laredo Jak chorý musí být jeho mozek? 
Dík, konečně to můžeme uzavřít.
eso MILK IS GOOD FOR YOU! 
A co kdyby to tvrdil Hitler!?