Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Burza bizarních skutečností, kterými lze udivovat společnost

JBee: Viz. článek linkovaný o pár příspěvků níž.
pardon za prznění: DEMAGOGIE (mám v sobě pár deci skvělého Tramínu neb jsem do zítřka slaměným vdovcem, tak si užívám... :o))
JBee samozvaný admirál  okouní flotily
Hew: Není to správně. Pokud je rizikový faktor u jedné elektrárny 0,1%/40 let provozu, tak se automaticky nezvyšuje na 0,2% jenom tím, že se někde jinde postaví elektrárna opět s rizikovým faktorem 0,1%/40 let provozu.
A takovou ptákovinu snad někdo někde tvrdí? Toho mi ukaž...
JBee: Pro tebe to platí také... :o)))
Radamec: Není to správně. Pokud je rizikový faktor u jedné elektrárny 0,1%/40 let provozu, tak se automaticky nezvyšuje na 0,2% jenom tím, že se někde jinde postaví elektrárna opět s rizikovým faktorem 0,1%/40 let provozu.
Představ si že v ruletě padla (za předpokladu že je tam jenom černá a červená) Xkrát po sobě červená. Jaká bude pravděpodobnost při dalším hodu že opět padne červená?
Bude to zase 50/50, nezávisle na tom, že už Xkrát padla.
Nemužeš opakovaně přičítat - respektive násobit - rizikový faktor počtem elektráren. To je nesmysl. Pokud by to platilo, tak při Xmilionů elektráren by ti musela vybuchnout každá postavená, protože by pravděpodobnostní počet by přes tisíc procent. Rizikový faktor 0,1% je konstantou pro každou elektrán bez ohledu na jejich počet. Chápeš?
To, co se v tom článku píše je čistokrevná DEMAGOIE.
 
JBee samozvaný admirál  okouní flotily
ocs: Zrovna tak, jako např. Hewovo tvrzení, že Pokud je riziko "Super-GAU" 0,1%/40 let provozu u jedné elektrárny, tak je to pořád stejné procentu u 100, 1000 nebo 1000000 elektráren.
ocs sine ira et studio  OCSite
Milý radamče, ať už tvrdíš do prdele nebo kamkoli jinam, prohlášení " budu-li po tuto dobu provozovat několik tisíc elektráren, tak z nich skutečně jedna tisícina vybuchne" je prostě totálně a dokonale nepravdivé.
JBee samozvaný admirál  okouní flotily
Tak on s tím pan eso dorazil i sem... No, nebudu to tu dřenit, když už jsem to dřenil v oživlém, každopádně pojetí pravděpodobnosti u některých jedinců mě nepřestává překvapovat.
 
radamec Staňte se členy  FRA
A dál si to čtěte tady, mně s vámi pro dnešek došla trpělivost.
 
radamec Staňte se členy  FRA
Vzdyt já do prdele NIC TEKOVÉHO NETVRDÍM. Já jen říkám, že platí zákony velkých čísel.
 
ocs sine ira et studio  OCSite
eso: z hlediska toho, o čem teď polemisujeme, je naprosto lhostejné, na čem je založen.

gorthaur: tak.

 
gorthaur バンパイアハンタ ー  D
Střední hodnota počtu vybuchnutých elektráren je rovna jedné tisícině jejich počtu. Skutečný počet není povinen být roven střední hodnotě, ale cokoliv jiného (např. že nevybuchne ani jedna nebo vybuchne každá desátá) je méně pravděpodobné.
eso MILK IS GOOD FOR YOU! 
Problem imho bude v tom, ze ten vypocet pravdepodobnosti bude zrejme zalozen pouze na statistice.
 
ocs sine ira et studio  OCSite
Není. Obávám se, že základní definici pravděpodobnosti velmi hrubým způsobem nechápeš. Viz také 16:24:50.
ocs sine ira et studio  OCSite
Nemá.

Pravděpodobnost orla při házení mincí je 1/2. Což zcela jistě neznamená, že při každém druhém hodu padne orel -- ani v pořadí dle seznamu, ani jakkoli jinak. Speciálně je naprosto klidně možné, že sto lidí hodí mincí stokrát, a padne deset tisíc hlav (nebo naopak, deset tisíc orlů).

radamec Staňte se členy  FRA
Co je na tom špatně? To je základní definice pravděpodobnosti.
radamec Staňte se členy  FRA
(Jinými slovy když Hew píše, že každá tisícátá elektrárna musí vybuchout, tak má pravdu. Čímž se pochopitelně nemyslí každá tisícátá v pořadí dle seznamu.)
 
ocs sine ira et studio  OCSite
Jen konstatuji, že je-li pravděpodobnost výbuchu za 40 let provozu 1 promile, tak budu-li po tuto dobu provozovat několik tisíc elektráren, tak z nich skutečně jedna tisícina vybuchne

Toto je poněkud odvážné tvrzení ;)

radamec Staňte se členy  FRA
Nic takového jsem netvrdil, proto píšu statisticky. Pravděpodobnost že to nastane při tisíci opakováních je jedna minus 0,999 na tisícou.

Já ten článek ani nečet. Jen konstatuji, že je-li pravděpodobnost výbuchu za 40 let provozu 1 promile, tak budu-li po tuto dobu provozovat několik tisíc elektráren, tak z nich skutečně jedna tisícina vybuchne, což je reálně několik kousků.

bwian I'm a lucky bastard! 
radamec: Ne, pravděpodobnost takhle nefunguje. Když má něco pravděpodobnost 50 %, nastane to v průměru jednou za dva případy, ale tvrdit, že pravděpodobnost výskytu toho jevu při dvou pozorováních je 100 %, je hodně odvážné. Při třech elektrárnách by to už bylo 150 %? Správná odpověď je 75 % (snad se neblamuju).
Navíc argumentovat Černobylem je dost slušná pitomost - udělat z toho závěr, že oběti budou v desetitisících už je potom jenom třešnička na dortu.