Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravuje:

smartusReklamaByl bych rád, kdybychom se v tomto klubu věnovali aktuálním sporům ve vědě. Flejmy na daná témata nevadí, pokud se nebudou objevovat osobní útoky a vulgární výrazy. Historie vědeckých sporů je plná flejmů. Můžete upozorňovat na všechny aktuální nevyřešené otázky, budu se snažit je psát do záhlaví. Pokud máte zajímavý link, sem s ním.

Zdržte se prosím debaty na téma Globální oteplování, které má vlastní klub.

Aktuální spory:
  • Homo floresiensis - nový druh nebo mikrocefalie?
  • Jak vznikla ropa a kolik jí zbývá? 1, 2, 3
  • P = NP? - problém, o kterém asi málokdo ví, ale jeho potvrzení byste možná pocítili na vlastní kůži (nicméně spíš platí opak ;))

2japok: ja fyzik nejsem, ale s tou citaci z wiki bych nesouhlasil. kolaps vlnove funkce prece nijak nesouvisi s pojmem duality.
No, tahle debata začala paradoxně při debatě o postmodernismu v Duchovnu, kdy jeden z argumentů proti nim byl, že mluví o dualitě, i když žádná není.
Lexx o sobě tvrdí, že je fyzik, i když nevím přesně, z jakého oboru.
2japok: dualitu se snazi vyvratit nejaky fyzik?

jinak ja nikde netvrdil, ze o dualite se mluvi kvuli historicke tradici. vlna a castice jsou velmi uzitecne koncepty, ktere nikdy neopustime zcela. stejne jako koncept sily, prestoze se bez nej otr i km obejdou.

mikroobjekt nema nahradit dualitu, ale sloucit pojmy vlna a castice. muzes rikat treba vlnocastice nebo casticovlna.

Jednak, když tomu bude vědecká komunita říkat vlnově-částicová dualita, je celkem jedno, že tomu zrovna já říkám mikroobjekt. Tohle tu řešíme právě proto, že otázka vlnově-částicové duality vznikla - divil by ses, kolik lidí se ji snaží vyvrátit. Za druhé si myslím, že fyzikové mají víc důvodů mluvit o dualitě než jen historickou tradici.
ja te otazce nerozumim. muzes to udelat proto, aby uplne zmizela otazka po vlnove-casticove dualite.
Proč bych to měl dělat?
dualita ale neni "interpretace", nebo aspon ne ta, podle ktere se predpovida vysledek experimentu. dualita je jen pokus nazvat slovne nejakou cast te matematiky kvantovky. dualitu se asi nikdo nesnazi "vyvratit", protoze to ani nejde. je to jen nejaka snaha pojmenovat. pokud si duality nechces povsimnout, staci zahodit pojmy "vlna" a "castice" a rikat treba "mikroobjekt".
Podle toho, co vím, je "vlnově-částicová dualita" mainstreamovou interpretací jevů, bez kterých se kvantová mechanika neobjede. Takže není důvod se na ni dívat zkrs prsty. Pokud mě chcete přesvědčit o opaku, uveďte něčí jasnou formulaci, že dualita nepatří do kvantové fyziky.

Mně je jasný, že se tu asi bavíme o slovíčka, ale spor vznikl na základě jedné humanitní otázky a slovíčka v něm prostě hrají roli.
asym A šestého dne člověk stvořil Boha. 
Hotová věc to nepochybně je, ale kvantová mechanika se bez toho obejde.
(mimochodem, všechny zdroje, do kterých jsem se díval já, považují dualitu za hotovou věc)