danielsoft
A co Wittgenstein, Tractatus Logico-Philosophicus, teze 4.1212: Co lze ukázat, nelze říci. Pythagorovu větu lze nejsnáze dokázat geometrickou cestou, mimojazykově, a nikdy nezpochybňuje, že se jedná o akt myšlení.
(sakra, ja sem nejakej pomalej.)
imho je matematika jazyk.
Čísla nejsou jazyk? Panika!
no jasně... však já taky hájím teorii, že myšlení funguje i mimojazykově a tohle byl právě argument pro
Fredie
představil jsem si třeba situaci, kdy mi profesor ve škole zadá matematickej příklad, ve mně to chroustá, chroustá, pak odpovím... on se potom potom zeptá na postup a já musím dlouho lovit a vyjadřovat "v jazyce", než mu to nějak popíšu
Kirjat: Spor o barevné univerzálie je další spor, který nejsem schopný pochopit :-(
Kay, Roberson a Levinson se kvůli němu celkem slušně chytli.
Color Categories are not universal: Replications and new evidence from a stone-age culture
http://www.goldsmiths.ac.uk/psychology/staff/davidoff-robertson-color-categories.pdf Color Categories are Not Arbitrary
http://aris.ss.uci.edu/cogsci/personnel/kjameson/Kay.pdf
2kirjat: mne ale neslo o pojmenovani nejake barvy, jemnejsi rozliseni etc. mne slo o zvazeni, ze dana barva sedi do daneho prostredi, k barve nabytku, k velikosti mistnosti apod.
Na tohle jsem četl nějaký článek o studii, která našla korelaci mezi rozdílným pojmenováním světlejší a tmavší modré barvy v rodném jazyce (např. ruština) a lepší schopností rozeznat odstíny té barvy. Čili buď měl na to jazyk vliv, nebo to má nějaké hlubší kořeny. Ty vývody už si nepamatuju.
ja myslim, ze v mysleni rozhodne kus mimojazykove probiha. rozhodne se vsak mysleni nechava zpetne jazykem ovlivnit. ostatne je treba vybirani spravne barvy koberce nejak "jazykove" mysleni?
Mentálština... to mi připomíná, jak jsem měl kdysi spor, jestli se dá myslet pouze v jazyce, nebo jestli je myšlení i mimojazykové. Možná dobrý námět na vědecký spor, pouze nevím, zda jsou příslušné pojmy a koncepty dostatečně přesně definovány.