Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravuje:

smartusReklamaByl bych rád, kdybychom se v tomto klubu věnovali aktuálním sporům ve vědě. Flejmy na daná témata nevadí, pokud se nebudou objevovat osobní útoky a vulgární výrazy. Historie vědeckých sporů je plná flejmů. Můžete upozorňovat na všechny aktuální nevyřešené otázky, budu se snažit je psát do záhlaví. Pokud máte zajímavý link, sem s ním.

Zdržte se prosím debaty na téma Globální oteplování, které má vlastní klub.

Aktuální spory:
  • Homo floresiensis - nový druh nebo mikrocefalie?
  • Jak vznikla ropa a kolik jí zbývá? 1, 2, 3
  • P = NP? - problém, o kterém asi málokdo ví, ale jeho potvrzení byste možná pocítili na vlastní kůži (nicméně spíš platí opak ;))

E? Není vám rozumět, pane.

(Mimochodem, i vlna je jen abstrakce pro popis reálu.)

deddek smysl života 
Jo, vlna je fyzikální reál , ktežto vlnová funkce je fyzikální výmysl lidí "pro" popis reálu. Kolabovat může jen matematická abstrakce ( lidí ), reál nekolabuje....a tam je nedorozumění lidí s Vesmírem.
p != np
 
Formánek, Úvod do kvantove teorie, prvnich cca 20-30 stran :-). Problem vlastnich stavu a vlastnich hodnot.

Jinak pri mereni vzdy vlnova funkce nekolabuje do stavu "castice". Nekdy muze kolabovat i do stavu "monochromaticka vlna", resp. "stav s ostrou hodnotou energie". Jde vzdy o to, co a jak prave merim.
asym A šestého dne člověk stvořil Boha. 
Částicovou povahu dostanu i bez kolapsu (redukce) vlnové funkce. (Imho je častým zdrojem nedorozumění záměna pojmů vlna a vlnová funkce.)
 
asym A šestého dne člověk stvořil Boha. 
To bylo řečeno žertem (viz double smilie). Chtěl jsem jen podotknout, že na wiki může přispívat kdejakej podržtaška. (I když o kvantové mechanice jsem tam zatím narazil na poměrně slušné články.)
A nechtěli byste mi nejdřív říct, na základě čeho ji chcete napsat?
 
asym A šestého dne člověk stvořil Boha. 
Budeme muset napsat kapitolku ve wiki :))
2japok: ja fyzik nejsem, ale s tou citaci z wiki bych nesouhlasil. kolaps vlnove funkce prece nijak nesouvisi s pojmem duality.
asym A šestého dne člověk stvořil Boha. 
(Proto vždycky píšu o jakou dualitu se jedná. Ještě je tu třetí dualita, tj. dualita vektorových prostorů, bez které se QM neobejde:)
 
V tom případě by určitě šlo najít zdroj, který se k tomu nějak jasně staví. Kniha, internetový odkaz, cokoli.