Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravuje:

DagenReklama
Vzdyt prece neutikali, to byl strategicky ustup. ;-)
 
Vlada Si vis pacem, para bellum. 
Dagen
No tak uz to pochop, vzdyt to jsou preci ti uzasni a statecni nemci - nejlepsi vojaci 2. sv., ti preci nemohli jen tak utikat z boje ;))
 
Tezko rict, co ho k tomu motivovalo, ze se za ne pak zasazoval.
Ale je velmi dobre znamo, jak z nemeckych hladinovych lodi meli britove pekny vitr. Samozrejme neopodstatneny vzhledem k jine hrozbe a to ponorek.
 
Ale byla. Naprosto jasně se to projevilo při operacích všech velkých válečných lodí. Koukněme na Graffa Spee, toho to stálo "život", protože ve chvíli, kdy zjistil, že proti němu stojí silnější nepřítel, než předpokládal, rozhodl se pro ústup. Podobně by jsme mohli vzít dvojku S+G, která naprosto ukázkově vzala do zaječích před Renownem na začátku Norské kampaně.
Ohledně zrušení hladinového loďstva, to není zcela přesné. Pokud by jsme to vzali čistě jen podle Hitlerova rozhodnutí, tak to učinil ne v souvislosti s Bismarckem, ale v souvislosti s debaklem v rámci konvoje ... (a teď si z hlavy nevzpomenu na jeho označení) kdy Lützov a Hipper vzaly do zaječích před 3 lehkými křižníky. Navíc toto rozhodnutí nakonec vyšumělo do ztracena, hlavně díky snaze Dönitze (což je hezký paradox, že ten, dko se stavěl pro vybudování silného hladinového loďstva v tomto případě nehnul ani prstem a rezignoval a ten, co celý život bojoval za co největší podporu pro ponorky na úkor hladinových lodí je nakonec zachraňoval).
 
captainn to houká kápo  sýček
Zhruba tak.
IMHO do potopeni Bismarcku to Kriegsmarine tak striktni nebyla. I kdyz i tak poslala admirala do penze, kdyz neuposlechl rozkazy a spravne usoudil, ze britove z Norska pravadeji evakuaci, nikoliv posileni.

Po potopeni Bismarcku Hitler prakticky hladinovou Kriegsmarine zrusil.
Jaase Beware the beast but enjoy the feast he  offers
Dagen
Také mne napadlo, že Italové už byli ochotní změnit strany ... ale ta historka rozhodně působí hezky :-)
Jaase: Jojo znám. :o) Ale tohle už zase mělo trochu jiný důvod.
 
captainn: Kupodivu to mělo naprosto stejný důvod. Hladinové síly jak Kriegsmarine tak Suprememarina měly primární rozkaz vyhýbat se boji pokud bude vážnější hrozba ztráty plavidla. To ovšem znamenalo, že nemohu nikdy útočit na protivníka, který byl alespoň stejně silný, protože takové nebezpečí je vždy. A tak se dělo, že Němci i Italové, když viděli Royal Navy, brali pravidelně do zaječí...
 
Jaase Beware the beast but enjoy the feast he  offers
Dagen
Spíš Italové se chovali vždycky jako Italové ... aneb čerstvé zkušenosti z hraní Steel Panthers: World at War, kde jsou Italové IMO vcelku realističtí :-)

Ha, a neodpustím si jednu historku, kterou jsem našel na netu, sice to není o válečných lodích, ale když už je ta řeč o Italech za II. světové ...
... příhoda z roku 1943, kdy jistý spojenecký pilot během invaze na Sicílii sám nouzově vyskočil, přistál na jednom z blízkých ostrovů, kde mu celá tamní (italská) posádka, čítající několik set mužů, oznámila svou bezpodmínečnou kapitulaci a ostrov tak byl dobyt.
captainn to houká kápo  sýček
(imho)
 
captainn to houká kápo  sýček
No ono u těch Němců to mělo i mírně jiný důvod.
 
Jojo. Prostě se Italové chovali na moři jako Němci. Jakmile viděli nepřítele, vzali dozaječích. :o)
 
Jaase Beware the beast but enjoy the feast he  offers
Nadrchal
(Rejpavičník) Ehm ... co bylo v rukou Italů nebezpečné? Podotýkám, nebezpečné nepříteli, ne jim samotným :-D
Jo, ale v rukou Italu nebyl vubec tak nebezpecny.
Stacil jeden zasah a uz se to tocilo zpet do pristavu. Na jakou to vlastne vzdalenost ho Warspite zasahla? 25 km?
Nadrchal: Pancíř, palebná síla, rychlost... Jedině v dosahu to má vachrlaté.
 
captainn to houká kápo  sýček
Nadrchal: Jak nepovedená, každou bitvu se na nich něco posralo, to už je celkem kumšt ne?
North Caroline, tam je to jasny pri srovnani s Bismarckem. Ale Littorio?
V cem je tak Littorio dobry?
Krom toho dle meho je to dane tim, ze Bismarck je srovnavan s britskymi lodemi, proti nimz byl ostatne postaven. A britove jak vime, tak po WWI vse co zacali stavet, tak melo sve chybky. Rodney byla hodne pancerova lod s 406 mm kanony, ale rychlost mizerie a ty dela moc kvalitni taky nebyly, byly s nimi jen problemy. Pokud se jedna o KGV., tak to byla vubec celkem nepovedena trida.
Joachim studujte politologii  v Olomouci!
Nechte toho, Stierlitzi, pomyslel si Müller.
captainn to houká kápo  sýček
standard ;) (Dobrá německá propaganda.)