Ha, tak proto jsem nic nemohl dohledat - špatné písmenko :-). Hledal jsem Ticongeroga a ono to Ticonderoga ...
No, asi bych taky bral spíše tu letadlovku (teda, bral stylu že bych ji dal do "top 10", ne že bych si chtěl zítra kupovat vlastní flotilu :-D), ale i ten raketový křižník vypadá zajímavě ...
Každopádně díky moc za odkazy!
Ale s tím 5-ti měsíčním mlčením to nevidím tak špatně ... kdyby nic jiného, tak navrhuji vytvořit vlastní žebříček "TOP 10" - a jen než se dobereme hodnotících kritérií, tak tu bude pěkně rušno :-).
No, ale jak nad tím přemýšlím, tak už Huhla napsal 2 kategorie - Proslulost a zajímavý osud a Technický náskok před soupeři. Zkusím upřesnit: Proslulá loď = loď, která svým působením významně zasáhla do dějin (pokud možno hodnotit z hlediska bitev, ne třeba tím, že na palubě Missouri byla podepsána kapitulace Japonska v 2. světové); Technický náskok před soupeři - to je myslím jasné.
Pokud budete chtít kategorie nějak upravit/přidat další/jednu odebrat, tak to sem postněte; jakmile budeme mít nějaký konsensus, tak můžeme začít hlasovat o konkrétních lodích :-).
Tak to je jiná, J.A.G neznám. Seriálový hrdina válcuje všechno, wtz! Jinak díky Discovery a jejich přiblblému žebříčku za resuscitaci klubu.
(a teď zavládne na pět měsíců hluboké mlčení...)
huhla: Já bych byl opatrnej. Nefiguruje onen křižník v seriálu J.A.G.? A kdo ví, kdo ten žebříček patlal. :)
Bude to ta letadlovka. Postavit proti lodi, která se vyznamenala za druhé světové, v Koreji i Vietnamu protiletadlový křižník, který si trochu zastřílel na pozice OOP v Libanonu a mihl se v letech 90/91 v Perském Zálivu... To se fakt už spíš dají obhájit ty dvě místa v žebříčku pro Hood :)
Ona asi Ticonderoga mezi nejlehčí lodě
nepatří.
Ale teoreticky může jít o kteroukoli
z téhle pětice, třeba jen sedmnáctidělovej škuner z jezera Ontario :)
Taky bych rád věděl, jaká kritéria tam byla ... protože už zmiňovaný Dreadnought tam IMO rozhodně patří ...
Ale musím se přiznat k tragické neznalosti "lehčích" typů lodí (hlavně torpédoborce) ... díkybohu Fletcher jsem na Wikipedii našel, ale Ticongeroga vůbec nic ... pomůžete pls někdo?
Rozpadl je IMHO notný eufemismus. :)
Protože se rozpadl na dvě půlky...
Hood zabral dbě místa? Jako že byl snadnáý cíl? :)
Top 10 všech dob? Co bylo kritérium? Proslulost a zajímavý osud? Technický náskok před soupeři?
V každém případě mě zaráží, že tam není Monitor. Zvlášť, když žebříček dělali Amíci. Ale třeba by to vůči Jižanům nebylo korektní :D Jinak je to dost anglosaskostředný - nic od Japonců třeba.
Tak na Discovery davali TOP 10 valecnych lodi.
No, samozrejme kazde takove TOP 10 ma sve velky mouchy, ale pro ilustraci, jestli si to dobre pamatuji (nektera mista :
1. Iowa
2. Nimitz
3. Queen Elisabeth
4. Ticongeroga
5. Fletcher
6. Nort Caroline
7. Bismarck
8. Essex
9.
10. Hood
Co tomu rikate?
Kapku mi prijde divny, ze tam vubec nejsou lode z WWI s vyjimkou QE. A pritom nektere z nich byly opravdu na urovni. Rozhodne napr. Dreadnought nebo nemecke BC, zvlaste napr. Seydlitz.
Nemluve pak o torpedoborci Swift.
A to je k pláči!!! Jako by nikoho válka na moři nezajímala...
Graf Zeppelin, chlouba nacistů, objevena
Článek je sice celkem běžný blábol, ale stejně se tu jinak nic neděje.
Tak třeba se autorům dokumentu zdálo, že největší bitevní loď měla vydržet víc. :o) O tom, kolik inkasovala, se vedou do dnes spory, stoprocentne to bylo deset torpéd všechny do levoboku. Pumy se udává od třech po desítky, ale ty nebyly tak podstatné, jako torpéda.
Ono zase jak se to vezme. Bitevní lodě našli své uplatnění i v Pacifiku, ovšem ne v nějak rozsáhlém významu. Ale třeba u Guadalcanalu sehrál Washington a South Dakota rozhodující roli ve vítězství Američanů. V Evropě se používali více, ale to bylo dáno spíše charakterem bojiště. Přeci jen, oproti Pacifiku je Středozemní či Severní moře nebo Severní ledoví oceán uzavřené a operace probíhají na menších prostorách.
No prave, co jsem cetl, tak k tomu, aby se potopila, tak tech bomb a torped schytala pozehnane, ale na Spectru to rikali tak, jakoby ji potopilo 1-2 torpeda a par bomb.
Jinak je stejne zajimave, ze v Pacifiku bitevni lode moc uplatneni zas oproti Evrope nemely, kde je naopak rada valcich stran hodne pouzivala, ackoliv operovali v dosahu letectva z pevniny.