Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Tento klub je určen těm, kteří mají pozoruhodné příbuzné a nestydí se za ně. Viď, Anabel!

A to je pekny pribeh! dix
Nazgul Vtipnýs 
Slíbil jsem pokračování povídání o dědovi z matčiny strany, nuže zde ho máte. Fotku už jsem myslím kdysi dával, ale žádnou neokoukanou momentálně nemám po ruce.

Po vyhazovu od SNB nemohl děda najít práci. Vždycky se někde tvářili, že by ho brali, ale jakmile se ukázalo, že byl propuštěn po prověrkách coby politicky nespolehlivý, najednou přestal vyhovovat či místo záhadně zmizelo.

Nakonec, aby vůbec uživil rodinu, začal vykládat vagony na nákladovém nádraží Žižkov. Už od velmi časného rána se před vraty shlukovali bezdomovci, alkoholici, feťáci, smažky a další podobné existence, před šestou mistr otevřel, někdy vzal deset lidí, někdy patnáct, někdy pět a někdy třeba jen dva. Peníze se vyplácely hned po práci na ruku a většina pracovníků je obratem prolila hrdlem v nejbližší hospodě, pak kdesi přespali a ráno už zase šli do fronty. Míst bylo pokaždé méně než zájemců a ve frontě často docházelo k rozmíškám a strkanicím, ale děda byl bývalý boxer, tak si dovedl zjednat respekt. (Že byl ještě před měsícem policajt, to si hádám nechal pro sebe.)

Takhle děda fungoval asi měsíc, než mistr shledal, že tenhle chlap chodí pravidelně, nefláká se a nepije, takže s dědou podepsali normální pracovní poměr a nemusel si každé ráno vybojovávat místo ve frontě.

Po nějaké době ho přeložili na práci ve skladu, takže byl v teple, a také mu zvedli plat. Pak ho poslali na nějaké školení, jak správně obsluhovat váhu - toho si děda velmi vážil a měl to osvědčení vyvěšené v rámu doma. Než šel do důchodu, dotáhl to na nějakou administrativní pozici.

V roce 1990, to už mu bylo 66, mu přišlo z ministerstva, že přezkoumávají všechny případy příslušníků vyhozených po prověrkách, a jednou dojde i na jeho případ, a zatím mu posílají nějakou průkazku, aby mohl do vnitráckých zdravotních zařízení a lázní. Trochu se to táhlo, ale nakonec se dočkal, poslali mu, že byl zjevně vyhozen protiprávně z politických důvodů, pročež se omlouvají, rehabilitují ho, povyšují na plukovníka ve výslužbě, a také dostal vyšší důchod.

Moc dlouho si ho ale neužíval, už léta ignoroval jakési varovné příznaky (nevím jaké), a když ho nakonec donutily jít k lékaři, byl už nádor v terminálním stadiu.