Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Tento klub je určen těm, kteří mají pozoruhodné příbuzné a nestydí se za ně. Viď, Anabel!

Nazgul Vtipnýs 
(TO BE CONTINUED)
Nazgul Vtipnýs 
Děda z matčiny strany.

Vyučil se IIRC zámečníkem a za války dělal v nějaké továrně, na kterou byl nálet. Pamatuju si, jak mi vyprávěl, že po něm z letadla střílel nějaký černoch a že jsem to za mlada hltal. Dnes si myslím, že si to děda dost přibarvil (měl k tomu sklony) - černoští piloti se ve vzpomínkách pamětníků vyskytují často, ale AFAIK se náletů na Prahu neúčastnili. Taktéž historky o střílení po civilistech se podle historiků nezakládají na pravdě.

Po válce měl několik zaměstnání, až byl nakonec v roce 1946 vstoupen do SNB. On se tam nijak nehlásil, prostě mu to přišlo z nějakého úřadu, že byl vybrán pro službu u SNB, a hotovo. Asi proto, že byl Čech jak poleno, dělnického původu a za války se nijak neumazal. Babička lomila rukama, a říkala, že policajta si nevezme, ale děda ten flek vzal. Nedělal ale nic, co by souviselo s nějakými represemi - policie tenkrát vydávala lidem občanky a řidičáky, a to byla dědova práce, seděl na obvodním oddělení a vydával lidem doklady.

Také amatérsky boxovall za SK Uhelné sklady.

Oženil se s babičkou a narodila se jim moje matka, a i v práci se mu dařilo - nakonec šéfoval celému tomu oddělení (v rámci obvodního oddělení), které dělalo ty doklady, a povýšili ho na majora (koncem 60. let na to ani nemusel být ve straně).

Nakonec si dokonce potřásl rukou s Dubčekem, který si potřeboval vyměnit řidičák. Jako papaláš ho vlastně ani nepotřeboval, neboť měl auto s řidičem, a i kdyby se někdy rozhodl řídit, který fízl by si dovolil zastavit prvního tajemníka a ještě po něm chtít doklady? Natož aby ho pokutoval za propadlý řidičák. Ale Dubček si pečlivě pěstoval image člověka z lidu, takže zašel na oddělení, vyplnil formulář, vystál frontu a normálně ho podal u okýnka jako všichni ostatní.

A pak si osobně šel vyzvednout nový řidičák, vystál frontu, a řidičák mu předal můj děda. O politiku se nikdy nezajímal, ale šel to vydat on, jelikož tam byl nejvyšší šarže, asi by se nehodilo, aby to tajemníkovi donesl nějaký podpraporčík. Potřásli si rukou, vzájemně popřáli mnoho pracovních úspěchů při budování a tím to skončilo.

Děda tam měl nějakého podřízeného, který nevynikal chytrostí, charakterem ani pracovitostí, zato mu to ale jaksepatří politicky myslelo a sám se viděl, jak to u SNB dotáhne nejmíň na plukovníka. A když v roce 1969 přišly prověrky, aktivně upozorňoval prověrkovou komisi, že děda se kamarádíčkuje s Dubčekem, a tudíž je to zřejmě reakcionář a škůdce socialismu. Komise se dědy ptala, co soudí o bratrské internacionální pomoci, děda řekl co řekl a komise mu to přičetla k tomu Dubčekovi. V odůvodnění pak psali, že přihlédli i k názorům dcery - matka se nějak angažovala ve stávce po invazi a asi ji někdo naprášil. (Vtipné, jak mému otci dělal problémy kvůli postojům jeho matky, zatímco dědovi z matčiny strany dělali problém kvůli postojům dcery.)

Dědu od SNB vyhodili. A novým náčelníkem oddělení se stal... no hádejte kdo :-/