Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Občas zažíváme něco, co je natolik bizarní či groteskní, že se to prostě nedalo dokonaleji vymyslet, něco, co se odehrává v tak vhodných souvislostech, že to musel napsat život (osud, bůh) sám.

Tento klub je určen pro vzájemné vyprávění takových zážitků a příhod. Vše od mimořádně povedených přeřeknutí či tiskových chyb přes komické souhry okolností až po osudové zvraty nesoucí punc dokonalého plánu Prozřetelnosti je v tomto klubu vítáno.


Měli jsme společného souseda?
Štěně A hangover is the wrath of grapes. 
To je tak, když na každý prd musíš šestkrát vyplnit svoje rodný číslo, ale exekuci klidně schytáš na jmenovce z vedlejšího baráku.
janouch ...nezpívám, vystupuju! 
Však měl spoustu času se to naučit. Ten druhý, poté co ilustroval Babičku, mu přetáhl všechny kšefty.
to bych do Martina Velíška neřekl, že umí takhle pěkně psát, zejména ne do toho prvního.
janouch ...nezpívám, vystupuju! 
zejména jmen záměna
Kyž se ráno probudíte a víte, kdo jste, je to dobré. Když ne, nejspíš jste se ještě nevzpamatovali z kocoviny nebo máte nějaký problém s pamětí. Z toho prvního se vyspíte. Pokud jde o to druhé, tak nejspíš stejně brzy zapomenete i na to, že vůbec máte nějaký problém. Také si ale nemusíte být jistí tím, kdo jste. A to i přesto, že víte, jak se jmenujete…

To si možná myslíte, jako kdysi já, že se jménem Martin Velíšek jste bez problémů. Alespoň bez těch, které zažívají tisíce Janů Nováků. V celé republice jich je 34 175. To znamená, že každý 313. člověk u nás nese tohle jméno a příjmení. Každý z vás měl, má či někdy bude mít souseda, spolužáka nebo kolegu Nováka. Na to jsme si zvykli. Martinů Velíšků je naproti tomu u nás všeho všudy 796 a hustota výskytu je jeden celý Martin Velíšek na necelých 13,5 tisíce obyvatel naší republiky. Řekli byste jehla v kupce sena! Takového aby hledal s lupou! Ale kdeže!

Osmého dubna 1995. Zvesela zvoníte na zvonek u bytu v jedné pražské ulici. Je na něm napsáno vaše jméno, ale vy tam nebydlíte. Tehdy poprvé vidíte svého staršího jmenovce. Prostě jste dva! Ohromná sranda! Praotec Velíšek a tak dál… Vy navíc máte shodné nejen příjmení a křestní jméno, ale i povolání! Oba jste malíři. Martin Velíšek, říkejme mu první, vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou. Martin Velíšek, říkejme mu druhý, vystudoval Akademii výtvarných umění. Malíř sem, malíř tam… A možná i v tom je svízel, že máte v datu narození oba šestku, on se narodil v roce 1963, vy v roce 1968. To si přece může kdekdo splést, trojka a osmička snadno splynou. A jste si snad i podobní… Při první návštěvě Velíška u Velíška se dohodnete, že on bude „Velíšek první“, protože je starší, a vy „Velíšek druhý“, protože jste mladší. Jenže to ještě netušíte, že druhý Velíšek vlastně znamená žádný Velíšek.

Osmého dubna 2005. Zase vám přišel e-mail. Kdosi by rád nějakou vaši kresbu či obraz. Je to milé, ale vy máte „jen“ padesátiprocentní jistotu, že píše skutečně vám, ačkoli jméno sedí a kreseb máte plný ateliér. A tak odpovídáte: „Jsem moc rád, že se váš bratr žení, ale bohužel budete muset vymyslet jiný svatební dar – Lyžaře (cyklus kreseb) nemaluji, protože nejsem Martin Velíšek, ale jsem Martin Velíšek.“

Adresát většinou nechápe. Když přijde dvacátá žádost o lyžaře, rezignujete. Chvíli tlučete hlavou do malířského stojanu a pak začnete malovat Bruslaře. Jdou na dračku!

Osmého dubna 2015. Následuje fáze aktivního vzdoru. To by přece Pánbůh nedopustil! Já vám ukážu! Rozhodnete se intenzivně pracovat a dát o sobě vědět. A tak malujete a vystavujete. Dokonce přibudou i ceny z různých soutěží. Plácají vás po ramenou. Hurá! A pak… sklízíte ovoce. Tu vyjde v časopise přehled oceněných grafik z celostátní přehlídky, ale u vašeho tisku je datum narození prvního Velíška! Jindy vám poštou přijde poděkování a katalog z charitativní aukce. A vedle reprodukce vašeho obrazu čtete životopisná data prvního Velíška! Recenze v novinách na vaši výstavu je moc hezká, ale profil autora nějak nesedí… a z fotky vedle článku se na vás směje – první Velíšek! Ještě že jsou místa, kde nic podobného nehrozí! Píšete přece knížky o umění a vyšla vám řada katalogů – tam je curriculum vitae. To je sichr! Otevřete s důvěrou webové stránky zemských knihoven… Není možná! Všechno je… prvního Velíška! Tehdy vám to konečně naplno dojde… Neexistujete!!!

Představte si, že vám bude sedmačtyřicet a byli byste rádi, kdyby lidé konečně pochopili, že jste Martin Velíšek. Tedy že nejste jeden, ale (nejméně) dva. Ale co máte dělat? Máte se v tomhle věku přejmenovat? V České republice je 275 tisíc různých příjmení a samozřejmě spousta křestních jmen. Ale které vybrat, abyste zase „nesáhli vedle“?!

Martin Velíšek, druhý malíř

https://www.respekt.cz/tydenik/2015/18/jak-je-tezke-byti-veliskem
 
czekotay Bůh není a my jsme jeho  proroci.
To přeměřování penisů mi vyloženě chybí.
hovnous Sedím ani nedutám 
AIFO na vas
 
Nemusela by ta čísla být vyloženě rodná. Prostě by se obnovila ta čísla pro ID. Pak by se mohla, já nevím, třeba tetovat na předloktí.
czekotay Bůh není a my jsme jeho  proroci.
No bývala tady čísla ID, že ano...
Já bych začala tím, co už jsem chtěla navrhnout dávno, totiž že když se dva berou a sjednocují si příjmení, měli by se místo pohlaví řídit četností. Zachovat to méně časté příjmení.
DJ Slamák revem nerevaj. no nerozumel mi  aj reval.
Zbláznila jste se? To je citlivý osobní údaj!
Můžeme se oslovovat rodnými čísly.
DJ Slamák revem nerevaj. no nerozumel mi  aj reval.
Zrušme jména a zaveďme UUID.
Micana If you don't have a wristband, my man... 
Exekuci zrušili, asi nějak docela promptně, protože ta garáž se prodala - matně se pamatuju, že to byla chyba nějaké konkrétní úřednice na katastru nebo co, která se prostě překoukla (naši si bohužel oficiálně nestěžovali). Periodicky se na to mámy přeptávám, protože mám vždycky po čase pocit, že si to nějak musela poplést, je to dost neuvěřitelný příběh. Ta exekuce tam byla myslím řádově spíš roky než měsíce.

Proto si taky myslím, že má každý občan právo na své individuální jméno.
No jak... Garáž neprodal a na jaře už nezasel.
cyve a jak to dopadlo?
DJ Slamák revem nerevaj. no nerozumel mi  aj reval.
U nás o dva vchody vedle bydlí člověk, který má podobné příjmení jako já, 2 odlišná písmena v poměrně dlouhém a neobvyklém jméně, vyslovuje se to taky dost podobně. Jednou jsem dostal do schránky dopis určený pro něj, tak jsem ho hodil do jeho schránky aj vybavené. Víckrát se to neopakovalo. Jen doufám, že mu nechodí systematicky dopisy pro mě a nedočkám se jednou taky takového vypečeného překvapení.
Micana If you don't have a wristband, my man... 
Já už jsem sem asi mnohokrát psala a napíšu znova, jak můj otčím se náhodou jmenoval stejně jako chlap, co bydlel ve vedlejším baráku. Ten chlap neplatil alimenty nebo co a nakonec šel sedět.
Záměny dopisů, to byla ještě sranda (i když to byl jiný barák a navíc ten dotyčný neplatič byl inžinýr, na rozdíl od otčíma), ale skončilo to tím, že když chtěl otčím prodat garáž, kterou do té doby léta pronajímal, zjistil, že to nejde, neboť má exekučně obstavený majetek.
Taisa nestavajte heliport, keď máte šikmú  strechu
!!!
za tohle bych mu napojil prodluzovacku na trafo, aspon 500 voltu, a pockal, az se setmi, pak bych to zapojil - aby bylo krasne videt jiskry vyletujici z jeho potemnelych oken