Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

arnost,
Skullman

Může vás zajímatReklama


TeX


Zde najdete docela solidni FAQ.
Tady najdete spoustu zajimavych veci o delani dokumentu, protoze vetsinou nestaci pouze umet vysazet. Je treba take dodrzovat urcita pravidla. Tady najdete hodne z techto pravidel.

A dve soukrome rady na zaver:

  1. Pouzivejte TeX Live – jeho image najdete na teto adrese. (aktualizovano 2. 6. 2003)
  2. Pouzivejte ho na Linuxu nebo jinem UN*Xu. Windoze nejsou na poradnou praci ;-)

Arnost doporucuje:
Knihu a serii clanku o LaTeXu na root.cz. Neco na indexy v LaTeXu., velky soupis ruznych symbolu a jak je dosici, whizzytex -- whizzywig makra do emacsu pro tex a latex. funguje s advi i s xpdf


Jak prosté a funkční, děkuji. Už jsem na to kdysi narazil a nepotřeboval a přiznám se, že ve fázi finišování a komíhání textu téměř až k pocitu fyzické nevolnosti, je přítel na okounu (který sype kód z rukávu) k nezaplacení. Omlouvám se, za stálý přínos k snižování laťky tohoto klubu.
arnost Snad zas nechci tak  moks
Neco jako \hspace{-1pt} nebo rovnou \kern -1 pt
Potřeboval bych ručně, jednorázově upravit (zmenšit) kerning mezi dvěma písmeny. Opět bych byl vděčný za řešení pro LaTeX.
 
Díky, tušil jsem, že něco takového musí existovat.
arnost Snad zas nechci tak  moks
uvest ho jeste v preambuli v delicim vyctu?

\hyphenation{slo-va dě-le-ní spo-leč-ná}
Reakce na | Vlákno  
Vytvářím obsah pomocí \addcontentsline Lze nějakým způsobem v tomto obsahu vnutit správné dělení slova?
 
Ještě oprava, dal jsem tam raději 0.1, protože se mi zdá (možná je to jen placebo, ale u včel našinec nikdy neví), že se to pak trochu lépe renderuje.
Takže děkuji Arnoštovi.
 
... a při hodnotách 0.1 a menších (může to být i 0) vypadají jako normální trámečky. Takže tam nechávám 0.
Zmenšováním hodnoty zjišťuji, že jsou to nateklé trámečky spojující osminové noty.
S hodnotou 10 se sice druhá stránka zobrazí, ale je pokryta černými fleky o průměru cca 2 cm.
Ok, ale co to znamená? Budu muset zkoušet spousty hodnot, střílet nazdařbůh a pak půlit interval, anebo to mohu nastřelit i nějak smysluplně?
arnost Snad zas nechci tak  moks
Misto toho lilypondpaperblotdiameter bych napsal treba 10
Ohó, teď jsem dogůglil něco, co se mi napoprvé nevynořilo: https://lists.gnu.org/archive/html/bug-gnu-music/2001-09/msg00002.html
Blotů jsou tam čtyři texasy, ale lilypond se v tom PS vyskytuje jen jednou:

TeXDict begin @defspecial /blot-diameter { lilypondpaperblotdiameter }

Kdybych tušil, co tam místo toho napsat, tak jsem asi doma.
arnost Snad zas nechci tak  moks
imho neni definovano blot, coz muze byt zpusobeno, ze je to v nejake spolecne casti, ktera se zmenou stranky zahodi.

na ferovku bych prohledal ten soubor na blot (nebo lilypondpaperblotdiameter)
mpts Je rozumění nerozumění  také rozuměním?
Zkusil bych to prohnat nějakým ps2ps, popř. otevřít ještě v jiném prohlížeči (evince, atril…), a nepomůže-li to, obrátit se na někoho, kdo si tyká s PS (v CSTUGu takoví určitě jsou).
Hm... Mám otázku, která s TeXem souvisí jen nepřímo texnicky, a vzhledem k obsahu poslední debaty o mrtvých DVI se už předem obávám, že se tu odpovědi nedoberu, ale nevím o klubu, kde by to bylo více ontopic:

Mám nějaké prastaré v TeXu vysázené časopísky, které bych rád hodil do takového čitelného archivu na webu. Mám je kdysi dávno (cca před dvaceti lety) exportovány do PS, protože jsem se nechtěl spoléhat na DVI a měnící se fontové aj. prostředí. Ta PS tehdy zcela jistě všechna fungovala (přinejmenším mně na mém počítači, což tehdy byla myslím nějaká Fedora s tehdejší redhatí distribucí TeXu, už nevím jakou).

Nyní z těch PS dělám PDF, aby to bylo všeobecně čitelné, všechno klape dobře... ale ouha, u jednoho jediného PS ne. Když se na to jediné nefunkční PS podívám v Okularu, zobrazí mi jen první stránku ze dvou, na druhé je vidět placeholder, jako když se to teprve načítá, ale zůstává to tak stabilně a nic se nenačítá. Při pokusu o převedení do PDF pomocí ps2pdf mi to převede tu první stránku (tedy vyrobí čitelné PDF s první stránkou) a pak chcípne s chybou:

Error: /undefined in lilypondpaperblotdiameter Operand stack: -0.0732 4.5019 0.48 blot Execution stack: %interp_exit .runexec2 --nostringval-- --nostringval-- --nostringval-- 2 %stopped_push --nostringval-- --nostringval-- --nostringval-- false 1 %stopped_push 2045 1 3 %oparray_pop 2044 1 3 %oparray_pop 2025 1 3 %oparray_pop 1884 1 3 %oparray_pop --nostringval-- %errorexec_pop .runexec2 --nostringval-- --nostringval-- --nostringval-- 2 %stopped_push --nostringval-- --nostringval-- --nostringval-- Dictionary stack: --dict:959/1684(ro)(G)-- --dict:0/20(G)-- --dict:78/200(L)-- --dict:128/300(L)-- --dict:55/200(L)-- Current allocation mode is local Current file position is 132216 GPL Ghostscript 9.26: Unrecoverable error, exit code 1

Ano, vidíte správně, že jsou tam vložené nějaké noty z LilyPondu, ale ten PS soubor s těmi notami, který mám dosud mezi tehdejšími pracovními materiály, je také krásně čitelný, a noty z LilyPondu jsou právě tak vloženy do většiny těch ostatních PS, a všechno funguje krásně.

Napadá vás někoho, co by s tím jiného šlo dělat, než někde sehnat nějaký tehdejší Ghostscript, a nejspíš celou tehdejší Fedoru nevímkolik? Neexistuje nějaký univerzální převodník, nebo aspoň rady, co by šlo v takovém případě poeditovat v tom PS?

 
hacker_ Ostatně soudím, že EU musí být zničena  Go
Díky, snad k tomu o víkendu dostanu a budu otravovat dále ;-)
 
arnost Snad zas nechci tak  moks
tak i xetex i luatex se daji poustet normalne, jsou to jen konzervativni rozsireni pdftexu. luatex je imho jediny z pdftexu, ve kterem korektne funguje mikrotypografie.