Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

arnost,
Skullman

Může vás zajímatReklama


TeX


Zde najdete docela solidni FAQ.
Tady najdete spoustu zajimavych veci o delani dokumentu, protoze vetsinou nestaci pouze umet vysazet. Je treba take dodrzovat urcita pravidla. Tady najdete hodne z techto pravidel.

A dve soukrome rady na zaver:

  1. Pouzivejte TeX Live – jeho image najdete na teto adrese. (aktualizovano 2. 6. 2003)
  2. Pouzivejte ho na Linuxu nebo jinem UN*Xu. Windoze nejsou na poradnou praci ;-)

Arnost doporucuje:
Knihu a serii clanku o LaTeXu na root.cz. Neco na indexy v LaTeXu., velky soupis ruznych symbolu a jak je dosici, whizzytex -- whizzywig makra do emacsu pro tex a latex. funguje s advi i s xpdf


hacker_ Ostatně soudím, že EU musí být zničena  Go
Díky, snad k tomu o víkendu dostanu a budu otravovat dále ;-)
 
arnost Snad zas nechci tak  moks
tak i xetex i luatex se daji poustet normalne, jsou to jen konzervativni rozsireni pdftexu. luatex je imho jediny z pdftexu, ve kterem korektne funguje mikrotypografie.
Já teď používám latexrun, synctex a plugin vimtex. S qpdfview to šlape oběma směry.

Samozřejmě pdflatex, DVI už jsem neviděl leta letoucí. Luatex nebo xetex jsou pěkný věci, obzvlášt složitější makra v LaTeXu jsou děs a běs, proti kterejm je Perl nádherně čitelnej jazyk :-D Ale zatim se neujaly a obávám se, že pro psaní článků ještě hodně dlouho neujmou, jestli vůbec někdy.
arnost Snad zas nechci tak  moks
s tim make jsem to take tak delaval (a ani nevim, proc jsem toho nechal.)
mpts Je rozumění nerozumění  také rozuměním?
Také tak, plus mívám u hlavního zdrojáku Makefile a pokud pak musím upravovat víc souborů najednou, spustím si nějaké while : ; do make ; sleep 1 ; done, aby mi v tom kterém souboru maker stačilo zmáčknout klávesu na uložení (F2 v mých Vimech) a nemusel jsem ještě skákat do toho hlavního a pouštět v něm tu kompilaci (samořejmě Makefile musí brát v úvahu všechny inkludované soubory maker).
arnost Snad zas nechci tak  moks
ja bych tedy rovnou zacal s luatexem, nebo jinym pdftexem, protoze DVI je mrtve.

pro vim je spousta pluginu typu: https://github.com/lervag/vimtex

docela pomuze, kdyz je to nakonfigurovano tak, ze kliknutim do pdf editor skoci cca na to misto, kde se kliklo.

ale v zasade clovek predvsim pise a obcas zmackne zkratku na kompilaci, coz je vetsinou vsechno, co je potreba
hacker_ Ostatně soudím, že EU musí být zničena  Go
Jaké nástroje máte vyzkoušené/oblíbené na psaní v TeXu na Linuxu? Předpokládám, že psát budu ve vimu, ale ptám se na následné zpracování.

WYSIWIG mě asi nezajímá, ale jestli víte o něčem, co by podle vás stálo za pozornost, sem s tím.

To, že jsem napsal fungující (passes torture tests) transpiller z tex.web .p výstupu do Go ještě neznamená, že vím o TeXu víc než asi 1%. Teď ale potřebuji možná znát a používat 2%: Pár stránek s nějakými vzorečky, jedna úroveň sekcí asi taky stačí. Nejvíc potřebuju, aby se mi odkazy na číslované rovnice správně samy upravovaly, když přidám sekci/odstavec se vzorcem atd. To doufám, že TeX řeší, ale jak vidno z otázky, ani to neznám, protože zatím jsem si vystačil s "texem" ve svobodné opici, anžto věci v rozsahu cca jedné stránky.

 
Obávám se, že tu šanci jsem už definitivně propásl. Kdysi jsem na toto téma četl nějaké Olšákovo pojednání a na ten popud i vytiskl jeho TeXbook naruby, ale už to opravdu není pro mě. Vařím z polotovarů a laici zatím nerozpoznali, že je to místy břečka.
mpts Je rozumění nerozumění  také rozuměním?
Nepoužívat LaTeX (nebo jen jako zavaděč fontů) a řešit takové věci v TeXu vlastními makry tak, aby vypadaly dle Tvého uvážení a ne dle toho, co si tvůrce toho kterého stylu myslel, že je správné (většinou v americké typografii).
Sborník se měl začátkem prosince rozesílat a mně se ještě nesešly všechny příspěvky.
Díky.
 
Jinak teda vřele doporučuju knihu Mittelbach, Goossens: The LaTeX companion, určitě jí najdete na nějaký libgen. Ale já vim, neni čas, pyčo!!!
Takhle mi tu sabotovat pedagogické působení!
arnost Snad zas nechci tak  moks
to delaji vetsinou prikazy

\thesection
\thesubsection

takze treba

\renewcommand{\thesection}{\arabic{section}}

cisluje sekci 1 sekce

\renewcommand{\thesection}{\arabic{chapter}. \arabic{section}}

naopak 1. 1 sekce

Použít class "article" a ne "report"? Jinak můžeš nastavit "secnumdepth" nebo "\renewcommand\thesection"... podrobnosti si dohledej.
Opět prosím o radu. Potřeboval bych změnit úroveň číslování tak aby sekce číslovala ve formátu "1 Text" namísto "0.1 Text". Adekvátně k tomu aby podsekce byla ve formátu "1.1 Text" Kdyby to bylo složité, zkusím si poradit jinak. (neustále LyX, LaTeX)
 
Tisíce důvodů proč milovat i nenávidět současně.
 
Aha.

Tak je to mnohem jednodušší, než to vypadá. Ze všech těch fiškuntálií (textblock, minipage atd.), je potřeba jediná řádka:

\setlength{\lineskiplimit}{-\maxdimen}

Takže to sem odkládám, kdyby na to zase někdy přišla řeč.
Díky velice.

Zatím s tím zápasím, ale vypadá to, že se to snad nakonec i povede.

Mám ale pocit, že byla i nějaká možnost udělat boxy pro ta zlobivá písmena, přičemž box byl menší než to písmeno, nebo tak něco. Nebo si to s něčím pletu?
arnost Snad zas nechci tak  moks