To je docela možné, když si uvědomím, co všechno jsem měl roztahané. Musím dodělat ještě jednu brožurku a pak se odvážím to znovu vyvolat.
(To shazování LyXu: nebylo to prostě pamětí?)
Obrázky do LaTeXu dávám jako PDF, proto jsem psal o tý konverzi z TIFFu.
Všechno je jednou poprvé a když hoří termín odevzdání, člověk dělá zoufalé kroky dotazováním se na okounu. BTW Ten tiff mi začal shazovat LyX.
Koukam, že s dopomocí by šly i spot colors. Nějakej základní CMYK simvás, to kdybyste potřeboval takový ty dvě různý magenty, jak se plivou na papír pod různým úhlem, to bych chápal, že může bejt problém ;-)
A kde je problém, LaTeX i PDF nativně CMYK podporujou, akorát si o to musíš říct "\definecolor{...}{cmyk}{...}", ne? Rastrový obrázky případně zpracovávat jako TIFF, ten taky CMYK umí a dobře se konvertuje do PDF (podobný možnosti komprese). Teda nezkoušel jsem to, jestli náhodou pdflatex i tak vyprodukuje RGB PDF, tak sorry.
Potřeboval bych dokument pro ofsetovou tiskárnu v CMYK (spíš jenom černý text). Generovaná PDF jsou primárně v RGB? Co případně s tím?
S tímto si LyX rozuměl bez potíží. Vyřešeno, děkuji všem.
Technická: Ten příkaz je potřeba dát PŘED ten problematický řádek, neboť logicky zvětšuju tu předchozí stránku, kam se mi předtím nevešel.
Já to většinou dělám pomocí \enlargethispage{1em}. Lze samozřejmě i víc než 1em, záleží, jak moc to pak leze např. do čísla stránky apod.
nejlepe to dat na konec odstavce bud v kombu
\sloppy\looseness =-1
nebo
\begin {sloppypar}....
\looseness =-1
\end {sloppypar}
Připadám si jako \loser neboť můj LyX to nechce přežvýkat.
pro zacatek \looseness=-1
Poslední jednořádkový odstavec v knize mi zůstal na samostatné stránce. Lze ho nějak násilím přinutit, aby se vecpal na tu předchozí?
nechcete nekdo TeXbook, Advanced TeXbook a pekne svazany ten Olsakuv opus?
Kdyby to někoho zajímalo, pro inspiraci (případně i textem), tady je příklad. Text je neupravený, vykopírovaný převážně z e-booků, a makra by také mohla být ještě doladěna; celé to zabralo jen pár desítek minut a pro potřeby pracovního či studijního tisku je to myslím obstojné.
http://mpts.sweb.cz/catena-aurea/catena.aurea.macros.texhttp://mpts.sweb.cz/catena-aurea/ca-lk-11.33-36.texhttp://mpts.sweb.cz/catena-aurea/ca-lk-11.33-36.pdf
(Já tedy aktuálně používám LaTeX — resp. LuaLaTeX — jen jako obal kvůli snazšímu zavádění fontů, snazší práci s microtype, letter spacingem atp., a vše ostatní, tj. to, co obvykle spadá pod „styly“, dělám plain-ově. Memoir jsem kdysi trochu zkoušel osahat a přišlo mi, že je-li méně na houby, pak jen o málo méně.)
Teď už to mám hotový. Dizertačka se bude zítra vázat.