Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

arnost,
Skullman

Může vás zajímatReklama


TeX


Zde najdete docela solidni FAQ.
Tady najdete spoustu zajimavych veci o delani dokumentu, protoze vetsinou nestaci pouze umet vysazet. Je treba take dodrzovat urcita pravidla. Tady najdete hodne z techto pravidel.

A dve soukrome rady na zaver:

  1. Pouzivejte TeX Live – jeho image najdete na teto adrese. (aktualizovano 2. 6. 2003)
  2. Pouzivejte ho na Linuxu nebo jinem UN*Xu. Windoze nejsou na poradnou praci ;-)

Arnost doporucuje:
Knihu a serii clanku o LaTeXu na root.cz. Neco na indexy v LaTeXu., velky soupis ruznych symbolu a jak je dosici, whizzytex -- whizzywig makra do emacsu pro tex a latex. funguje s advi i s xpdf


To je docela možné, když si uvědomím, co všechno jsem měl roztahané. Musím dodělat ještě jednu brožurku a pak se odvážím to znovu vyvolat.
(To shazování LyXu: nebylo to prostě pamětí?)
Obrázky do LaTeXu dávám jako PDF, proto jsem psal o tý konverzi z TIFFu.
Všechno je jednou poprvé a když hoří termín odevzdání, člověk dělá zoufalé kroky dotazováním se na okounu. BTW Ten tiff mi začal shazovat LyX.
Koukam, že s dopomocí by šly i spot colors. Nějakej základní CMYK simvás, to kdybyste potřeboval takový ty dvě různý magenty, jak se plivou na papír pod různým úhlem, to bych chápal, že může bejt problém ;-)
A kde je problém, LaTeX i PDF nativně CMYK podporujou, akorát si o to musíš říct "\definecolor{...}{cmyk}{...}", ne? Rastrový obrázky případně zpracovávat jako TIFF, ten taky CMYK umí a dobře se konvertuje do PDF (podobný možnosti komprese). Teda nezkoušel jsem to, jestli náhodou pdflatex i tak vyprodukuje RGB PDF, tak sorry.
arnost Snad zas nechci tak  moks
Nic, v bw to je ok.
Potřeboval bych dokument pro ofsetovou tiskárnu v CMYK (spíš jenom černý text). Generovaná PDF jsou primárně v RGB? Co případně s tím?
 
S tímto si LyX rozuměl bez potíží. Vyřešeno, děkuji všem.
asym Hier bin ich Barsch,   hier darf ich's sein
Technická: Ten příkaz je potřeba dát PŘED ten problematický řádek, neboť logicky zvětšuju tu předchozí stránku, kam se mi předtím nevešel.
asym Hier bin ich Barsch,   hier darf ich's sein
Já to většinou dělám pomocí \enlargethispage{1em}. Lze samozřejmě i víc než 1em, záleží, jak moc to pak leze např. do čísla stránky apod.
arnost snad nechci tak   moks
nejlepe to dat na konec odstavce bud v kombu

\sloppy\looseness =-1

nebo
\begin {sloppypar}....
\looseness =-1
\end {sloppypar}
Připadám si jako \loser neboť můj LyX to nechce přežvýkat.
arnost snad nechci tak   moks
pro zacatek \looseness=-1
Poslední jednořádkový odstavec v knize mi zůstal na samostatné stránce. Lze ho nějak násilím přinutit, aby se vecpal na tu předchozí?
 
arnost snad nechci tak   moks
nechcete nekdo TeXbook, Advanced TeXbook a pekne svazany ten Olsakuv opus?
 
mpts Je rozumění nerozumění  také rozuměním?
Kdyby to někoho zajímalo, pro inspiraci (případně i textem), tady je příklad. Text je neupravený, vykopírovaný převážně z e-booků, a makra by také mohla být ještě doladěna; celé to zabralo jen pár desítek minut a pro potřeby pracovního či studijního tisku je to myslím obstojné.

http://mpts.sweb.cz/catena-aurea/catena.aurea.macros.tex
http://mpts.sweb.cz/catena-aurea/ca-lk-11.33-36.tex
http://mpts.sweb.cz/catena-aurea/ca-lk-11.33-36.pdf
mpts Je rozumění nerozumění  také rozuměním?
(Já tedy aktuálně používám LaTeX — resp. LuaLaTeX — jen jako obal kvůli snazšímu zavádění fontů, snazší práci s microtype, letter spacingem atp., a vše ostatní, tj. to, co obvykle spadá pod „styly“, dělám plain-ově. Memoir jsem kdysi trochu zkoušel osahat a přišlo mi, že je-li méně na houby, pak jen o málo méně.)
 
janek The Spice Must Flow  Jak se rodí děti
Congrats!
Teď už to mám hotový. Dizertačka se bude zítra vázat.