Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Společnost

Spravuje:

Šnek

Může vás zajímatReklamaJak je uspořádána lidská společnost, jak funguje, kde má své největší problémy? Měla by být uspořádána jinak? Dají se její problémy řešit?

Všechna tato i další více či méně příbuzná témata jsou v tomto klubu vítána.


Nic takového, jako dokonalá svobodná volba přece neexistuje. Všechny tvoje volby jsou limitované prostředím, vzdálenosti atd. atd., které si samozřejmě můžeš definovat jako součást ceny. Potom ale hromadné rozhodnutí určité části zákazníku není nic jiného než další okrajová podmínka, a tedy jenom další forma ceny. Když se EU, jakožto hromadný orgán občanů svého uzemí, že zavede poplatek na dovoz šupin z ocasů vodní pannen ve výši hodnoty zlata o objemu Měsíce, protože jejich zabíjení považuje za neetické, můžou se producenti svobodně rozhodnout, jestli jim za takovou cenu stojí dál produkovat. A stejně tak se zákazníci mohou svobodně rozhodnout, jestli budou sdílet území s takto smíšlejícími spoluobčany.
Tak nazývat tržním chováním situaci, v niž subjektům upřeš svobodnou volbu (nebo význačnou část voleb) si nic jiného než smajlíka na konci nezaslouží :)
Protože jedním etickým rohlíkem tři svoje děti nenakrmíš, kdežto třema jo a zbyde ti energie na provolávání hesel za etičnost.

Vlastně by se to dalo chápat i tak, že ten tržní systém funguje. Jenom ne tak přímo, jak si někteří ekonomičtí teoretikové představují. Místo aby to lidi prostě nekupovali, je pro ně efektivnější založit si samosprávu, na které si vykřičí nařízení, což všechno budou financovat z ušetřených peněz za nákup neetického zboží. Nařízením pak neetické zboží ztratí konkurenční výhodu (v lepším případě), či je zákázáno (v horším), v obou se ale dosáhne původního cíle: výroba je etická. Trh nemůže za to, že se ekonomové v očekávané efektivitě přímé interakce mýlí. Historie ukazuje, že zhusta je naopak efektivnější nepřímá interakce - přes stát. Takže se lidi vlastně chovají perfektně tržně, jenom si toho někteří zastánci volného trhu (sic!) ještě nevšimli :-)
(A proč by ti dávali peníze a zároveň si mysleli, že jsi hajzl?)
Jejich peníze, ne jejich obdiv.
Touha vydělávat bez ohledu na ostatní je mýtus, protože k vydělávání potřebuješ peníze těch ostatních ....
Ano, skoro stejně nezměrná, jako touha vydělávat bez ohledu na ostatní.
Problém se státem je, že on se nikde nezastaví. Když zjistí, že může firmám nakázat nepouštět sračky do řeky, může jim taky nakázat, že ve vedení mají být zastoupeny černošky .... prostě chuť působit direktivně dobro je nezměrná.