Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Společnost

Spravuje:

Šnek

Může vás zajímatReklamaJak je uspořádána lidská společnost, jak funguje, kde má své největší problémy? Měla by být uspořádána jinak? Dají se její problémy řešit?

Všechna tato i další více či méně příbuzná témata jsou v tomto klubu vítána.


jenže jsou smíchaný s deziformacema. To je jako se špinavou vodou. Moc ti nepomůže, že obsahuje 95 % čisté, pitné vody, když ji neumíš vyčistit.
Japok: Chemie taky nevznikla řes noc.

vlad__: Její lepší pochopení ji automaticky ovlivňuje, ne?
Vakovlk Vládni, Čechie! 
Jak přesně má index svobody tisku souviset s publikací desinformací (nebo nějakou fotkou Grety u článku, která se ti nelíbila)? Posuzují se v něm především zásahy státní moci do svobody tisku.

It intends to reflect the degree of freedom that journalists, news organisations, and netizens have in each country, and the efforts made by authorities to respect this freedom.

https://en.wikipedia.org/wiki/Press_Freedom_Index
sam_hofgins  
Taková akoby contra-dezinformace.
vlad_ petaklic mi rozesněžil textik  vtipný textík
zároveň ovšem může být tento seznam také nástrojem dezinformace:)
(pár desítek procent je docela hodně. protože když odečteš všechny koťátka, auta a jiné silikonové rozptylovače, tak už zbyde na nezkreslené zprávy tak pět minut vysílacího času za den?)
vlad_ petaklic mi rozesněžil textik  vtipný textík
spíš pochopit
Reakce na | Vlákno  
ambici možná
Reakce na | Vlákno  
Jakto, že ne? Jsou tu všechny ty sociální a politické vědy, různá gender studies atd. atd. To všechno jsou přece vědy, které mají ambici zlepšovat mezilidskou komunikaci, ne?
Souhlasím. Ale řekl bych, že je to spíš symptom, nebo nějaký mezi-stupeň, nebo jak to nazvat. Myslím, že to vychází z obecné situace. Kdysi jsem kdesi četl, že velkou výzvou pro lidstvo je, aby sociální pokrok dokázal držet krok s pokrokem technologickým. Lidstvo přibývá hodně rychle a složitost domluvy bohužel roste nadlineárně. Jsou potřeba stále složitější procesy, abychom se v takovém počtu dokázali domluvit vůbec technicky, ne tak ještě názorově/obsahově. A do toho internet, který dříve hierarchické procesy komunikace hodil do roviny (tj. každý s každým). Je jasné, že tohle jedinec nemůže unést, protože nikdo z nás není schopen tolik vjemů zpracovat. Musí dojít k nové hierarchizaci, ale zřejmě za nových podmínek.

Žijeme prostě v zajímavé době - na přelomu dvou věků, třeba se za tisíc let bude letopočet počítat od některého z roků, které jsme zažili. Chce to vzdělávání a čas. Špatná zpráva je, že máme prostředky, abychom se zničili dřív, než naše socializace dožene naši technologii. Dobrá zpráva je, že ačkoliv vývoj jistě poběží kupředu mílovými kroky, komunikačně už není moc kam růst: dnes se dokážeme bavit každý s každý bez prostředníků, v tomto smyslu jsme dosáhli určitého ideálu, tedy nehrozí, že by nám v tomto ohledu technologie v nejbližší době znovu utekla.
pKV Rem tene... 
To jo. - Problémem je, že ani moderní věda nezkoumá, jak se domluvit - a při tom JE to tááák kolosální problém!!!
Reakce na | Vlákno  
Tander Lee  
Až tak moc zavirovaný český mediální prostor není. Dezinformací v něm bude jen pár desítek procent - což je tedy dost značné zhoršení oproti době před nějakými 10 lety, jak je vidět z indexu svobody tisku.
sam_hofgins  
Problémem je Zeitgeist internetůch, osvojení si manipulačních technik a ne-diskuse u velké části uživatelů Sítě a Warholových patnáct minut slávy pro každého.
Reakce na | Vlákno  
Leknin jen cvok se diví leknínu na hladině  když jej tam sám dal
Koukám, že se vyfotil s tlamičkou zalepenou leukoplastí jako Babiš, to musí být slušný člověk.
sam_hofgins  
BTW je v Kulveitově článku zmíněn a velmi oceňován psychiatr Scott Alexandr, který asi patří mezi bloggery s významným impaktem, jelikož o něm čtu v českých luzích a hájích v poslední době už podruhé. Zde k přečetní Kechlibarův článek, jak racionalistický Scott Alexandr upadl v nemilost a byl obviněn z posluhování (alt-right) radikálům progresivně prestižním New York Times:

https://kechlibar.net/2021/02/16/new-york-times-vs-blogujici-psychiatr-prozatimni-vysledky/
Jj. slovo epistemika se nepoužívá.
Ale:
epistemický - poznávající, zkoumající

Termín "epistemická krize" je v pořádku, protože krizí opravdu prochází přímo to poznávání, zkoumání a ne věda o něm.

Já ho mám taky jen z toho Kulveita a taky jsem na poprvé googlil epistemologická krize. :-)
sam_hofgins  
Očkující výzkumný pracovník v masce Billa Gatese.
vlad_ petaklic mi rozesněžil textik  vtipný textík
upřímně, vím co je epistemiologie, co je epistemika mi není úplně jasné.

co se týče covidu, pro sociální vědy je covid studnice poznání, akorát na pořádný smíšený výzkum teď nejsou podmínky, to až tak za dva roky nastoupí noví zimbardové a millgramové a řeknou nám co se vlastně stalo:)

já si dovedu představit nějaké hasičské výzkumy v důchoďácích, s fokuskami, foto elicitacemi a dalšími nástroji abychom dospěli k závěru, že není dobře člověku samotnému, ale tam tě teď nikdo nepustí.
i když očkovaný empatický výzkumník, který by zvolil správný design, aby to ty lidi i bavilo by mohl být přínosem...
2) "zdravý rozum", "selský rozum", "slušní lidé", "ovce" (vyjma zemědělského měsíčníku, možná)
Nemohlo by to souviset s tím, že jich bylo o několik řádů míň?