Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Společnost

Spravuje:

ogreReklamaVadí Vám pomalé soudy? Měli by být soudci odvolatelní? Jste pro trest smrti? Co si myslíte o nezávislosti soudní moci? Věříte v Kajínkovu nevinu? Má v dnešní době smysl soudit se o 10.000,- Kč? Myslíte si, že devětadvacetiletý člověk nemůže být dobrý soudce? Už na Vaše dveře někdy klepal exekutor? Mají soudci větší plat, než si zaslouží? Nechápete justiční systém v ČR? Chtěli byste se stát přísedícím? A zapisovatelkou? A jaký je vlastně Váš názor na princip neúplné apelace v odvolacím řízení :-)?

Co by se tu mělo a mohlo:
- diskutovat o našem justičním systému (soudech, ministerstvu spravedlnosti, vězeňství,...),
- rozhořčovat se nad aktuálními kauzami,
- probírat právní úpravu,
- vymýšlet zjednodušující návrhy a jednoduché recepty na zlepšení stavu,
- radit ministrovi, soudcům, statním zástupcům a advokátům, co mají dělat jinak,
- a semlít i všechno, co s tím souvisí.

Cenzura je výjimečné opatření. Autocenzura je lepší.


Altaroffilth je Ing. Miloš Zeman 
Pokud to bylo takto, bylo logické zamknout a volat fízly, wtz.
xxl idealistický pesimista... a tak 
Těžko soudit podle článků, ale podle staršího idnes.cz:

Do rvačky se vložil také otec napadeného a společně vystrkali agresory ze dveří. Obžalovaný popsal další průběh konfliktu tak, že náhodně vzal na chodbě nůž a venku jím na útočníky zamával, aby odešli. Ti se ale vrátili. Při dalším střetu jím šermoval ve vzduchu a v jednu chvíli bodl soka do temene.

Právě tento moment považuje žalobce Žižka za klíčový. Podle něj obžalovaný zbytečně vyprovokoval novou rvačku, když ta první vlastně skončila. Logické by bylo, kdyby ustoupil a zamkl dveře.

Zdroj: http://budejovice.idnes.cz/soud-zprostil-obzalovaneho-z-vrazdy-nozem-fkf-/budejovice-zpravy.aspx?c=A160629_162833_budejovice-zpravy_khr
Tohle se fakt nedá hodnotit na základě článku. Nota bene článku na novinkách.
dexter666  
Ještě k NO
https://www.novinky.cz/krimi/426356-muz-se-branil-utoku-a-zabijel-byla-to-nutna-obrana-rekl-soud.html

Tenhle nejnovější případ mi moc optimismu do žil nevlévá. Zpráva je trochu zmatená a protiřečící si, pokud opravdu napadl ty útočníky až na odchodu, tak ještě dejme tomu, že by se to trestní stíhání a soud daly pochopit, v opačném případě jedno velké WTF.
 
xxl idealistický pesimista... a tak 
Mimochodem - pokud by se jednalo o exces z podmínek nutné obrany (nejednalo by se o útok), byl by to, podle okolností, skutkový omyl a odpovědnost za nedbalostní trestný čin (tedy ne vraždu).
 
redpittbull  
Doporučuji zakoupiti a přečísti speciál Střelecké revue Braňte se! kde je docela dost případů střelby/obrany popsáno včetvě výsledků pro pachatele i obránce. Recenzi podrobnější možno nalézti kupříkladu zde http://dfens-cz.com/17084-2/
xxl idealistický pesimista... a tak 
Dokud bude venku, je to trochu nejednoznačné, ale pokud by se snažil násilím dostat do domu, tak tam si myslím, že by to bylo zřejmé. Samozřejmě, že mezitím se dá zavolat policie...
J_H_ I'm so long lets smoke tea 
jj
xxl idealistický pesimista... a tak 
+1
Altaroffilth je Ing. Miloš Zeman 
Upřímně, já jsem vcelku dobrý hlupák. Tj. pokud by se mi někdo potácel po dvoře mávaje přitom sekerou, asi bych mu nejdříve oznámil že si zřejmě spletl dvorek, nám vozí dřevo již naštípané, a pak bych jej požádal o odchod (pokud bych to stihl).

A pokud v takové situaci dotyčný nereaguje ani na pohrůžku střelnou zbraní a naopak stupňuje agresi, je imho adekvátní rovnou střílet. Pokud se jen komací, je lepší volat PČR.

Pokud by mával střelnou (jakoukoli), jednal bych jak píšeš. Jinak v tomhle budou přinejmenším v té počáteční fázi zásadně jiné podmínky v případě anonymního útoku a útoku adresného.
J_H_ I'm so long lets smoke tea 
To jo. Předpokládám, že má krátkou zbraň, tak je lepší na příhodný okamžik čekat někde v bezpečí a pokud bude ohrožení pokračovat, přikročit k tomuto finálnímu kroku.
dexter666  
Z čeho máš barák je celkem irelevantní, pokud má útočník sekyru a ty v tom baráku máš alespoň jedno okno nebo neželezné dveře, ne? Ale jinak samozřejmě, pokud na to je čas a máš tu možnost, je lepší se s rodinou a natáhnutou zbraní někde ukrýt a zavolat ty policajty, v tom s tebou souhlasím.
A nemám za to, že by to opačné řešení (zastřelit ho ještě venku) bylo jako víc drsňácký a cool, není mi 15. Je mi jasný, že kdybych to udělal, měl bych z toho pravděpodobně výčitky a psychický problémy, což by bylo ještě horší, než to policejní vyšetřování. A za druhé, máš potom i lepší pozici při obhajobě, pokud bys ho přeci jen musel zabít po tom, co by se ti vlámal i do toho pokoje, ve kterém se skrýváš.
Altaroffilth je Ing. Miloš Zeman 
Z dobrého důvodu na to neexistuje příliš "tvrdých parametrů" kromě těch, které jsou zcela zjevné. Mj. kvůli zneužitelnosti.
Altaroffilth je Ing. Miloš Zeman 
Nicméně pokud ti do baráku vleze chlap mávající sekerou, je adekvátní ho odprásknout. S tím bych se ani u nás k soudu nebál (s výhradou dalších mimořádných okolností).
J_H_ I'm so long lets smoke tea 
Pokud vidíš, že někdo jde k tobě do baráku vybavený sekyrou a vyhodnotíš ho jako nebezpečí, tak ho asi jen tak nezastavíš. Pokud nemáš šógunský barák postavený z rýžového papíru, tak je asi lepší se někam v něm schovat a vyčkat na příjezd PČR. Nezní tak drsňácky, ale je to tak. I kvůli tomu, jak říkáš, že by si mohl vyvolat konfrontaci vedoucí k dalším nepříjemnostem s malováním stěn, stropu, a případným tahanicím.
J_H_ I'm so long lets smoke tea 
(To mi připomnělo příhodu mého strýce, když se v 90. letech přestěhoval na zelenou kartu do USA. Jel na nějakou montáž v Texasu a měl pučený obrovský rezivý truck, něco jako FORD150. S minimem angličtiny a orientačního smyslu se nějak zamotal v oblasti mezi farmami a pak se rozjel po prašné cestě směrem k čemusi co považoval za boudu u rigu, kde měl počkat na ostatní a zatím vytahat materiál z trucku. Když tam přijel a rozhlížel se, kam to má složit, tak naproti vyběh děda s holí, tou mával jeho směrem a křičel THIS IS TREPPASING. Strejda, unaven cestou, se podíval na dědu, na auto a řekl: NOU, TZIS IS FORD, TY KOKOT POJEBANÝ. Až když děda přišel blíž, tak si všiml, že to není hůl, ale nějaká obří puška a že je asi na špatné adrese. Vždy se tomu zasmějeme.)
dexter666  
Já nepsal o pouhém vkročení na pozemek, ale třeba vkročení na pozemek (pro vyjasnění tím myslím zahradu u domu) se sekerou v ruce a přibližování se k domu, následovaném neuposlechnutím výzvy k odchodu. To už by v USA nebyl problém, ne?

Mohl bych vědět podle jakého výkladu? To mě zajímá, protože jsem doteď žil, že zastřelení útočníka po prostém "já tě zabiju" a přibližování se/sahání pro něco do bundy nebo batohu, by u nás jako nutná obrana spíš neprošlo.
Obávám se, že pouhé vkročení na pozemek nezakládá právo dotyčného zastřelit ani v USA, to je trochu přehnané tvrzení.

Ale přímý útok u nás stačí (podle výkladu údajně stačí i slovní "já tě zabiju" a přibližování se útočníka k bránícímu se bez ohledu na stav útočníkovy chatrnosti) k nutné obraně. Ale je lepší rovnou útočníka zastřelit, aby nemohl vypovídat. Pak hrozí vždy nějaké komplikace.
dexter666  
(Narážím na aktuální diskusi v Co nás nesere...)

No jo, ale co to znamená v praxi, "zcela zjevně nepřiměřená útoku"? V USA když někdo vkročí, viditelně ozbrojen třeba sekerou, na můj pozemek, a já ho po neuposlechnuté výzvě k odchodu zastřelím, pravděpodobně se to ani nedostane k soudu, a pokud ano, ten to obvinění z nepřiměřené obrany nebo zabití smete ze stolu. Bylo by to tak u nás?
V současné době přímo trestník zákoník uvádí, že "nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku". A doufám, že v tom judikatura žádný posun nenapáchala.