Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Společnost

Spravují:

japok,
tapewormReklamaMonarchisti, libertariáni a marxisti svůj klub už mají, je čas pro nás, sluníčkově multikulti politickokorektně pseudohumanistické.
Název možná je trochu zavádějící, ale zvyknete si.
Multikulti pseudohumanista vylézá ze své nory
PŘÍSPĚVKY NEJDE MAZAT. DEAL WITH IT.

Tander Lee Freedom of expression is the freedom   to offend
Já si právě nedokážu tu zásadně jinou (tj. nepředstavitelnou) ufounskou civilizaci představit - to, že by byli mnohem materiálně vyspělejší je jasný, ale to by nás přece nemohlo rozhodit - navíc, jaké hodnoty bychom měli popírat mi také není jasné...
viz "fighting over Western manufactures"
Z podobnýho soudku (i když je to teda jedna z teorií) http://www.ncas.rutgers.edu/sites/fasn/files/Blood_of_the_Leviathan.pdf
Reakce na | Vlákno  
Já myslím, že konečný výsledek je zcela nezávislý na tom, co si konkrétní kultura myslí.

Jediný problém vidím v tom, jestli tím, že nějakou kulturu chráníme (jako amazonské indiány), ji opravdu chráníme, nebo oddalujeme konfrontaci s realitou tak daleko, že to daná kultura nemá šanci přežít.
vím že by mě za tyhle kecy nějaký odborník na revitalizační kulty nejspíš zabil, ale mě to vždycky zajímalo a nikdy jsem si o tom nic nepřečetl, jako obvykle :(
Mně se na tom líbí jiná věc, oni uznali, že naše kultura je v něčem lepší (máme spoustu carga), ale pořád jsme pro ně byli asociální čuráci, který to cargo stejně nejspíš šlohli totemickým předkům za mořem (a je potřeba nás "obejít" stavěním vlastních letišť s vlastními kontrolními věžemi, vždyť na tom nic není).
Já si myslím, že v praxi by každý setkání s kulturou která je podle měřítek co se probírali v Historii a Antropologii probíhalo někde na linii mezi cargo kulty, japonskejma nacionalistama a islamistama. Samozřejmě by to vyvolalo kulturní změnu, nejsme nemyslící stroje, co jsou vždycky spokojení s tím, co mají. Ale popřít všechny dosavadní hodnoty bysme prostě nemohli. Proto si myslím, že objektivní měřítka toho, jak je která kultura vyspělá, jsou... nesedí, sami bysme jim nevěřili, kdybysme byli v situaci těch dole, a to i bez nějakýho extrémního kulturního relativismu ala "Všechny kultury jsou stejně hodnotné".
Cichlasoma  
dík!
Reakce na | Vlákno  
Cichlasoma  
(Někde jsem četl (jen jako ilustraci čehosi), že u nějakého kmene "zkouška dospělosti" spočívala v podniknutí sólo cesty k nějakým vzdáleným skalám a vyrobení si tam sekery z příslušného kvalitního kamene. Bylo to nebezpečné, trvalo dlouho, mladík u toho poměrně často zařval. Přijeli běloši, viděli, jak se tam vynakládá zbytečná námaha a zbytečně se riskuje, přivezli náklaďák ocelových seker. Poněkud to tam narušilo sociální říd a kmen asi do 50 let zanikl.)
Tander Lee Freedom of expression is the freedom   to offend
... pár dílů ve Star Treku ...
Tander Lee Freedom of expression is the freedom   to offend
Takže technologie replikátorů... Myslím, že pár dílů, které se točily na tom, že hnusní pozmšťané se o technologii replikátorů nechtěli dělit s nedostatečně vyspělými civilizacemi, také byly. Většinou to ti druzí nesli dost nelibě a snažili se jim tu technologii uzmout - takže u nás by se stačilo rozpomenou na báje o prométeech... (a hned máme návrat ke kořenům :)
nemusí nás vůbec násilím k něčemu nutit.
Stačí si představit šok Papuánců, když zjistí, že odznaky materiálního bohatství, který slouží k zajištění prestiže a tím i politickýho vlivu a které bylo možný doposud získat jen těžkou dřinou na zahrádce a budováním image před příbuznýma, mají nějací lidi ze zámoří v tunách a pro jejich zajištění zdá se vůbec pracovat nemusí. Druhej šok, když zjistí, že ti lidi vůbec nerespektují základní společenská pravidla a nechtějí se jako slušní bigmeni dělit (takhle nějak prý vznikli cargo kulty, možná si pamatuju blbě).

 
tady je k tomu paleta názorů

http://hyena.cz/cteni/kontakt/ikarie01.html
to by bylo asi klasické - někdo ano, někdo ne

jinak si myslím, že už jenom potvrzení toho, že nějaká jiná civilizace existuje, by znamenalo velký úder pro současné pozemské kultury
Cichlasoma  
Jasně, měl jsem asi napsat "vyspělejší morálně z mého hlediska". Nebo jsem mohl napsat "vyspělejší duchovně (podle mého)". Ale byl to jen takový výkřik proti různým těm visím, že pokud budou vyspělejší, tak nás prostě zničí/ovládnou/obrátí na svou víru a hotovo. Ale co já vím, třeba by i duchovně/morálně sebevyspělejší kultura mohla mít dobré důvody, proč nás v určité chvíli zničit.
Reakce na | Vlákno  
spíš jestli bysme je chtěli chápat
Reakce na | Vlákno  
Vždyť i třeba čínské pojetí morálky je hodně jiné od evropské.

Nějaký úplně jiný inteligentní druh bude mít tak rozdílnou kulturu, že ta pravidla ani třeba nepochopíme.
vždyť kultura je jen nějaká sada instrukcí, kterou byl člověk v dětsví naprogramován
Reakce na | Vlákno  
Přičemž je obtížné říkat lepší nebo morálnější...

je jeden virus lepší, když pohltí a zničí jiný virus?
 
naopak to u některých vyvolá pocity, že jejich kultura je lepší než doopravdy je a je nutné ji o to víc bránit
Reakce na | Vlákno