Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Společnost

Spravují:

japok,
tapewormReklamaMonarchisti, libertariáni a marxisti svůj klub už mají, je čas pro nás, sluníčkově multikulti politickokorektně pseudohumanistické.
Název možná je trochu zavádějící, ale zvyknete si.
Multikulti pseudohumanista vylézá ze své nory
PŘÍSPĚVKY NEJDE MAZAT. DEAL WITH IT.

Tander Lee, tipuju že v afghánských podmínkách jsou možnosti žít jako v jednadvacátém století docela omezené, pokud vím, kromě psaní největších Koránů na světě to kompenzují třeba prostřednictvím nějakých sportovců a přijde mi to vlastně na podobné urovni.
No, nechtějí a já doufám, že Afghánci se na tyhle instrukce časem taky vykašlou. Ale i jako sluníčkoví muslimové si budou vážit Koránu, stejně jako si křesťani váží Bible.
Tander Lee What is freedom of expression? Without t 
(OK, jsem bezpáteřní a bezcharakterní ubožák.)

Korán může být klidně pěkná knížka, ale bylo by hezké, kdyby zůstala na polici krásné literatury ze středověku. Pokud se z ní dělá návod a středobod současného života, nelíbí se mi to. (Stejně tak by se mi nelíbilo dogmatické lpění na Bibli, naštěstí naše společnost už tohle stádium, jestli vůbec kdy bylo, překonala). Takže u téhle zprávy mě prostě jen napadlo "hlavně, že máte největší Korán na světě, co takhle ještě začít žít jako v 21. století". Srovnání s modýlkem německé tankové armády bylo nepatřičné, to je fakt, ale nebylo o moc víc mimo, než to tvoje.

tigr_papirosowy  
Pokud to dobře chápu pak je starý zákon pro křesťany spíše doplňkové čtení, nicméně uznávám že se v náboženské problematice křesťanství příliš neorientuji, takže počítám že Šnek mě opraví. Každopádně podstatou argumentu je taková, že ten krásně ilustrovaný korán předává Afgháncům ohledně bičování nevěrnic zcela jasnou instrukci, včetně A nechť vás nepojme vůči nim lítost, s ohledem na náboženství Boží. Nemyslím že místní křesťané hodlají v blízké době začít provozovat starozákonní tresty.

Řekl bych že podstatou argumentu je, že považovat dvou a půl metrové stránky podobného obsahu za nehezké je vlastně vcelku normální.
Bible je doplňkové čtení? Exotickou zajímavostí z dob dávno minulých, kterou bychom mohli s odstupem času obdivovat?
No, i kdyby to tak bylo, Afghánci jsou muslimové, píšou Korány. Tahle debata asi patří spíš do klubu Islám, ale nějak nechápu, kam míří.
tigr_papirosowy  
To je nemilé to jsem nechtěl. Tedy znovu:

Šnek: Domnívám se že podstata sdělení poněkud kazí estetický dojem. Pokud bych měl umělecky mimořádně povedený obrázek bičování nevěrnic, šlo by o dílo o němž by šlo prohlásit že je krásné a pověsit si jej do obývacího pokoje?

Japok: Já vím, já vím, věřím že se to probíralo mnohokráte. Nicméně tento Korán není žádnou exotickou zajímavostí z dob dávno minulých, kterou by jsme mohli s odstupem času obdivovat. Není to ani doplňující čtení, ale zcela jasná a přímá instrukce pro mnohé z těch Afghánců, kteří si to dílo příjdou prohlédnout.
 
Ne, nemůžeš to podat vulgárně. Znovu a jinak.
Špatnej klub. Tyhole pasáže jsou i v Bibli a stejně jsme se mohli s odpuštěním posrat, když naše Ďáblova Bible, největší rukopis světa, zamířil po dlouhý době zpátky do Čech. Takže rozčilovat se nad afghánským Koránem je celkem olol.
Šnek ... sometimes, you should simply   ACT
TP: Co se týče zmiňované krásy jazyka, musíš si to přečíst v arabštině. A co se týče krásy kaligrafického Koránu, musíš si to najít vyvedeno od nějakého kaligrafa.

Nebo se domníváš, že správně uvědomělý kaligraf by měl některé pasáže vynechávat?

tigr_papirosowy  
Ač se poněkud odkláním od sluníčkové vlny: přeci jenom jsou části koránu, které tak hezké nejsou.

Súra 24., verš 2.: Cizoložnici a cizoložníka zbičujte, každého z nich sto ranami! A nechť vás nepojme vůči nim lítost, s ohledem na náboženství Boží, věříte-li v Boha a v den poslední. A nechť skupina věřících je svědkem trestu jejich.
 
Šnek ... sometimes, you should simply   ACT
Japok: Když už odbukl, tak nám to asi nevysvětlí, ale hrozně mi připomíná některé současné "antifašisty", kteří posílají protestní dopisy proti vystavování několik set let starých kousků lidového umění, na nichž se v rámci tradičních ornamentů objevuje svastika.

A když na to takhle koukám, tak je tohle TLovo blbnutí přesně to, co prohlašuje za "víru smpkp".

No já popravdě řečeno nepochopil, v čem přesně teda spočívá jejich hřích, kromě toho, že jsou muslimové a neuvědomují si, jak je to zrůdné. Nemyslím si, že jsi omezený, myslím si, že jsi záměrně nebo nezáměrně velmi zdatný troll. Což je taky druh agresivity.
Šnek ... sometimes, you should simply   ACT
TL: Jen tedy nevím, kde jsem psal o tom, že by byl Korán hnusný, ošklivý atp.

Nepsals, ale je to Tvůj postoj. Bohužel kvůli své omezenosti ten svůj postoj nedokážeš jako takový rozpoznat. Když píšeš, že o krásu nejde, tak se podobáš bolševikům, kteří s tímhle poukazem dávali bourat náboženské stavby. Kdo je schopen v takovémhle případě prohlásit, že o krásu nejde, ten se prezentuje jako primitiv, jenž není schopen krásu vnímat.

Tander Lee Si tacuisses, philosophus mansisses. 
Ale jinak už konečně unbook, diskuze s věřícími fanatiky* o článcích jejich víry je marná. Takže se tu vesele ukájejte nad čím je vám libo. Diskuzní klub bez diskuze je ostatně takový hezky posmoderně sluníčkově politicko-korektní.

*) Což, abych nebyl špatně pochopen, když byla poslední reakce na Šneka, nemíří v žádném případě na víru v křesťanského Boha. Míním samozřejmě víru smpkp.

 
Tander Lee Si tacuisses, philosophus mansisses. 
No samozřejmě. Jsem naprostým prototypem omezence bez špetky rozhledu. Nicméně vzbudit v tobě agresivní reakci není tak těžké, takže si nepíšu ani bod.

Jen tedy nevím, kde jsem psal o tom, že by byl Korán hnusný, ošklivý atp. O krásu jazyka nebo rytmus Koránu v Afghánistánu vůbec nejde.

Šnek ... sometimes, you should simply   ACT
TL: Místo k modelu staré Prahy bych to přirovnal spíš k veřejnému vystavení pečlivě provedenému modelu tankové armády Němců z 2. světové.

Musím přiznat, když už jsme mluvili o agresivitě, že takovéhle vyjádření vzbuzuje agresivitu ve mně. Korán je jeden z nejkrásnějších textů, které jsou na zemi k nalezení, je to překrásný jazyk, překrásné poetické obrazy a rytmus... Ale Tander Lee, specialista na všechno, jemuž všichni znalci kultury nesahají ani po členky, jej shledává ošklivým, a proto si zaslouží agresivitu každý, kdo tenhle pocit ošklivosti nesdílí.

Bohužel při takhle šíleně omezeném pohledu nebudeš schopen nahlédnout svou šílenou omezenost, takže pro Tebe je tahle moje odpověď zcela zbytečná. Ale snad si ji přečtou i jiní návštěvníci klubu a seznají, že přese všechny své deklarace humanismu a slušnosti jsi prostě homolkovský primitiv, po němž -- narozdíl od kaligrafického kábulského Koránu -- za těch zmiňovaných 150 let pes neštěkne, a škoda to nebude.

To by mě zajímalo, čeho je symptomem tohle (a že to bylo určitě dražší než nějakej Korán) http://pandppower.com/mount_rushmore.jpg
Nezapomeň na kolem.jdoucí, krtky, veny a chajimy. Nicméně si při vší sebekritice myslím, že o rozumnou diskuzi jsem s tebou jmenovanými snažil o dost víc než oni.
Tander Lee Si tacuisses, philosophus mansisses. 
Ne, vzbuzuje to ve mě pocit zoufalství a beznaděje. Místo k modelu staré Prahy bych to přirovnal spíš k veřejnému vystavení pečlivě provedenému modelu tankové armády Němců z 2. světové.

Zemské jsem podtrhl, protože v Zemském muzeu by to bylo fajn. Nebo v historickém. Bohužel se obávám, že i za 100 let ho budou mít vystavený v nějaké mešitě či madráse a budou tam lidé putovat, uctívat ho a řídit se v něm napsaným obsahem.

Prostě jsou to místa, která mi přijdou silně nehumánní - Severní Korea, Afghánistán, Bangladéš, Saudská Arábie... Smolení a uctívání velkého Koránu je symptom stejně jako třeba monstrózní pohřeb Kima nebo občas nějaká ta ukamenovaná cizoložnice.

Tander Lee Si tacuisses, philosophus mansisses. 
něco jinýho než zvyšujou národní produkt pěstováním opia

Jo, substituční droga, náboženství místo opia... To je teda pokrok.

Jerome reaguje na všechny stejně, takže pochybuji, že by to byl schopen vnímat. Jinak, cikány obhajuji v diskuzích vždy - ne, že by to byli en block takové nevinné oběti, ale spíš si myslím, že je dobré vzájemné extrémní názory trochu tlumit, čemuž rozhodně nepřispívá Jerome, ale čekal bych to od intelektuálů (tentokrát bez ironie), kteří by měli být schopní určitého diskuzního nadhledu.

Jen, nevím, jestli se pak z psedohumanisty nestává pouhý humanista... V jednom státě tu s námi žijí totiž cikáni, ale i jeromkové, mastodonti, mptsové a Eudoxové. Nevím čemu prospívá vzájemná radikalizace.