Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Společnost

Spravují:

japok,
tapewormReklamaMonarchisti, libertariáni a marxisti svůj klub už mají, je čas pro nás, sluníčkově multikulti politickokorektně pseudohumanistické.
Název možná je trochu zavádějící, ale zvyknete si.
Multikulti pseudohumanista vylézá ze své nory
PŘÍSPĚVKY NEJDE MAZAT. DEAL WITH IT.

tapeworm má nejsladší  dick
dík!
Dík, připomnělo Trisoldovu cover verzi.
Jan.S.Harold Если книг читать не будешь  скоро грамоту забудешь
 
Přebral Pro lásku boží,  Montresore!
Hezkou variantu ma taky Charles Stross v Singularity Sky - kontakt neoludditske "gentlemanske" civilizace (venkovani drzeni zkratka na urovni Rakousko-Uherska/stareho Ruska, vesmirne lode a hi-tech ma jen armada a obecne statni byrokracie) s jinou technicky pokrocilejsi a uz transhumanni odnozi lidstva.

Komplex vesmirnych lodi zaparkuje na orbite odlehle kolonie a zacne ji bombardovat replikami telefonu, ktere po nalezcich zadaji, aby je bavili - staci vypraveni pribehu, bizarnich anarchistickych socialnich teorii, jakychkoli originalnich napadu. Za to jim pridruzene nanoassemblery plni prani. Coz vede k rychlemu rozpadu spolecnosti - vsichni nespokojenci si muzou opatrit zbrane a jit si vyrovnat ucty se statem, lidi zmiraji na prezrani a realizaci svych nedomyslenych prani obecne, jednotlive marginalni sekticky se dostanou k ZHN nebo se zacnou predelavat na sve idealy. Typicky je smutny osud selske rodiny, ktera si preje slepici snasejici zlata vejce. O zlato neni zajem a navic pomrou na nemoc z ozareni, neb slepice transmutuje prvky zcela fyzikalni cestou.
Takze vlastne cela planeta obdrzi cosi na zpusob rohu hojnosti, ejich teoreticka zivotni uroven se drasticky zvedne, ale kvuli nastalemu chaosu a neschopnosti s tim zachazet se z ni nestane zrrovna lepsi misto k zivotu.

Flotila centralni vlady, ktera leti zjistit, co se deje a sestrelit "utocniky" z oblohy je ofkoz po prvnim agresivnim projevu sezrana nanoboty.
Cichlasoma  
Ještě k těm šátkům: z nejlepšího zdroje mám, že prababička už ve třicátých letech nenosila na hlavě buď nic, nebo klobouk - podle počasí a podle toho, jak jí klobouk seděl k šatům. Jediný zádrhel je, že Úpice prý "přece není žádná vesnice", jak mi vždycky připadalo. (Krom toho se prababička v Praze dokonce už narodila, nejen že tu studovala.)
Tander Lee Freedom of expression is the freedom   to offend
Vzhledem k tomu, co Evropa za posledních 200 let zažila, co by mohlo být horšího? Prostě nějaká další diktatura... U interakce s ufonama jsou zajímavější koncepty, dle Strugackých (dost se tím zabývali), mimo jiné:

Piknik u cesty - ufoni si udělají na Zemi "piknik" a ani si existence lidstva nevšimnou, jen tu nechají spoustu nepochopitelných odpadků
Brouk v mraveništi - motiv "kukačky"
Druhá invaze Marťanů - ta se mi obzvlášť líbí: přeletí ufoni a začnou od lidí vykupovat žaludeční šťávy a postupně si "lidstvo" kupovat a podmaňovat prakticky bez odporu.

ye_old_seer  
Um, nějak jsi zapoměl zmínit, že ty koloniální mocnosti opravdu kolonizovaly. A nejinak by tomu bylo i v případě našeho setkání s vyspělejší civilizací, prostě by si nás podmanili.
Představ si to třeba jako o dost radikálnější zavádění evropských norem :) Do kterých by mohlo patřit třeba to dobrovolné hladovění nebo nějaké ty genové manipulace
Nezapomeň, že japonskou cestu začalo hnutí "Vyžeňte cizince" :)
http://en.wikipedia.org/wiki/Sonn%C5%8D_j%C5%8Di
Tander Lee Freedom of expression is the freedom   to offend
Nemyslím si, že by to mělo takový dopad - mohli by být technicky vyspělejší, ale je vůbec v tomhle směru něco, co si nedokážeme představit a tedy "pojmout" do našeho obrazu světa?
Tander Lee Freedom of expression is the freedom   to offend
(To ne, Japonci začali modernizovat a přebírat technické vymoženosti o106 už před válkou - jen udělali tu chybu s Pearl Harbrem, jinak byli už před válkou industriální velmoc.)
tigr_papirosowy  
Těžko hledat evropany objevenou kulturu, která by s nimi neprohrála válku. Napadá mne Korea, ale nevím jestli se "pozápadněla" do stejné míry jako Japonsko.
Šnek ... sometimes, you should simply   ACT
(Tahle "cesta Japonska" ale vznikla až tím, že Japonsko dost drtivě prohrálo válku.)
tigr_papirosowy  
O tom se těžko polemizuje, protože nevíme, jak by ta pokročilá kultura vypadala, a co by nám přinesla. Myslíš technicky vyspělejší? Možná by jsme opravdu kopírovali zkušenosti jiných, Evropany objevených národů. Kromě fundamentalismu máš i možnost že by jsme šli cestou Japonska, které se do západní kultury asimilovalo opravdu výrazně.
btw, pokud je tím měřítkem délka dožití, zatím nejefektnější způsob je patrně řízené hladovění...
Není to moc originální nápad, ale tak mě napadlo, jestli si umíme představit, co by se stalo, kdybysme se s nějakou tabulkově vyspělejší kulturou s úplně jinými hodnotami a způsobem života setkali my.
Řešení ve sci-fi je obvykle něco jako zachovat status quo za každou cenu.
Reálnější řešení bude asi to, že si projdem podobným obdobím hledání jako cargo kulty na Nový Guiney nebo Číňani, Japonci a muslimové konfrontovaní s evropskými koloniálními mocnostmi (vzestup fundamentalistů-modernistů ala Tarzí i fundamentalistů-kokotů ala Taliban).
Ale neumím si představit že bysme plivli na svou kulturní identitu kvůli něčemu tak trapnýmu, jako je třeba lepší zdravotní péče nebo efektivnější politický systém.
 
o128 Svět je založen na paradoxu 
Zrušení nevolnictví. Následné omezení obchodních bariér zrušením cechů. Nějaký ekonom (jméno si nepamatuju). + Nějaká ta kulturní vyspělost a synergické efekty, jako že kultury které zaostávají volí taktiku izolacionizmu.
Jan.S.Harold Если книг читать не будешь  скоро грамоту забудешь
Moje prababička žila u nás doma, ve městě, vlasy halila až do smrti, pamatuju osobně.
TCO Nemichej polyetylen  s polyuteranem!
To mam rozecteny, prvni pulka se cetla lip nez detektivka. Ta dalsi uz me tak nebavila :-(.
tigr_papirosowy  
Na téma "proč Evropa utekla zbytku světa" jsem viděl pěkný dokument,