Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Společnost

Spravují:

japok,
tapewormReklamaMonarchisti, libertariáni a marxisti svůj klub už mají, je čas pro nás, sluníčkově multikulti politickokorektně pseudohumanistické.
Název možná je trochu zavádějící, ale zvyknete si.
Multikulti pseudohumanista vylézá ze své nory
PŘÍSPĚVKY NEJDE MAZAT. DEAL WITH IT.

Šnek ... sometimes, you should simply   ACT
Cichlasoma: Jiná věc, jestli nedal slovu "posvátno" Rushdie v dotyčném svém textu nějaký speciální význam.

Dal. Jenže pak z těch úvah se svým speciálním významem vyvozuje něco pro lidskou kulturu obecně, což je fakt mimo. Z religionistického hlediska má i on své posvátno a drží se ho možná ještě sveřepěji než ti, které kritizuje. Ale pojďme s tím do té Religionistiky.

Šnek ... sometimes, you should simply   ACT
TL: "Filosofem a myslitelem" se může zvát skoro každý, těžko to nějak vyvracet, pochopení zákonitostí náboženských jevů z toho nijak neplyne. Nejde o nějaké "znalosti o něčem". Havel mohl mít "znalosti o komunismu", avšak pravděpodobně nebyl nijak vynikající kupříkladu v politologii.

Proč je Rushdie v tom svém výroku o posvátnu zcela mimo, to by se dalo vysvětlit asi pár větami, ale navrhoval bych s tím jít třeba do Religionistiky. Tady stačí konstatovat, že to se současnou debatou nesouvisí a jako argument je to pro ni nepoužitelné.

Cichlasoma  
(věc je)
Cichlasoma  
Havel afaik nic nevěděl o Marxovi. Ohledně posvátna je kompetentní religionista. Jiná věc, jestli nedal slovu "posvátno" Rushdie v dotyčném svém textu nějaký speciální význam.
Tander Lee  
To není validní argument. Je to spisovatel, filosof a myslitel. Významný člen různých intelektuálských spolků (třeba PEN klubu). To bychom mohli říct, že Havel byl dobrý dramatik, ale v oboru znalostí o komunismu naprostá nula v porovnání třeba s Haroldem.
Šnek ... sometimes, you should simply   ACT
TL: Ne, autorem je literát, který si pustil hubu na špacír do oborů, o nichž nemá páru, jakž se ostatně literátům občas stává. Zatímco já mu patrně nesahám po členky v oboru hry na schovávanou s revolučními gardami, tak on je zase naprostá nula v religionistice.
Tander Lee  
No naštěstí je autorem taková kapacita, že je plně souměřitelná s tvojí. Bohužel vás nemohu zavřít do společné arény a sledovat probíhající diskuzi, byť by to bylo velmi zajímavé.
Šnek ... sometimes, you should simply   ACT
To je hlavně blbost. (Tedy, jako argument či vysvětlení je to bezcenné.)
Tander Lee  
Tohle je hezký citát, proč je návrat k "tradicionalismu" kontraproduktivní:

The idea of the sacred is quite simply one of the most conservative notions in any culture, because it seeks to turn other ideas - uncertainty, progress, change - into crimes.

 
Šnek ... sometimes, you should simply   ACT
V matematickém smyslu je tam obsažen plně. Výrok vyřčený s obecným kvantifikátorem platí stejně úplně pro každý jednotlivý prvek.
Tander Lee Freedom of expression is the freedom to  
To opravdu jen v matematickém smyslu - autor koránu je tam obsažen jen 1/29miliontinou.
Šnek ... sometimes, you should simply   ACT
TL: O autorovi jsi psal v tom svém "oni".
Tander Lee Freedom of expression is the freedom to  
Jo, jen si všimni, že jsem nikde nenapsal nic (doufám) negativního o autorovi. Dokonce i ten Korán je skutečně pěkný - vytržená stránka by se mi líbila do knihovny jako kobereček.
Kristian Celestial Emporium of   Benevolent Knowledge
To teda nevypadá. Ti (myslím) stejně jako malíři ikon a mniši přepisující bibli absolutně neřeší problém interpretace. Kontxt a sdělní je jasné a dané, jen je třeba ho naplnit co nejlépe v rámci umělcových možností.
Šnek ... sometimes, you should simply   ACT
TL: Také je možné chápat to i jako uměleckou performanci - mnozí lidé nechápou moderní obraz "Modrá na modré" nebo plastiku "Slisované auto", tak tohle je totéž. Hra se slovy, která možná vyprovokuje někoho k zamyšlení, k utřídění názorů atd... Jsem prostě umělec :) a jako takový jsem pro vysvětlení svého díla udělal až dost. Kdo si z toho odnese, že jsem kokot, prostě jen nepochopil sdělení, ke své vlastní škodě.

Tohle vypadá jako nějaká proklamace toho umělce, co namaloval ten obří Korán.

Tander Lee Freedom of expression is the freedom to  
Tak jistě, má to dvě roviny - jedna je ta "kolektivní vina". Stejně jako jsme "my" mohli za komunistický převrat a různé další ne moc skvělé okamžiky našich dějin (třeba odsun Němců), tak i Afghánci mají svůj díl viny na tom, jak to u nich vypadá.

V druhé rovině, stejně jako u nás, tak i tam, žijí lidé, kteří by chtěli, a měli mít, lepší život.

A jak jsem psal před chvílí - obrácení se k tradicionalismu jim nepomůže.

A jinak již na začátku, u svého kontroverzního výroku, jsem jasně uvedl, že to je to jen takový iracionální podprahový pocit. To, že někteří nejsou schopni to pochopit jinak než doslovně, je prostě vlastností psaného slova. Také je možné chápat to i jako uměleckou performanci - mnozí lidé nechápou moderní obraz "Modrá na modré" nebo plastiku "Slisované auto", tak tohle je totéž. Hra se slovy, která možná vyprovokuje někoho k zamyšlení, k utřídění názorů atd... Jsem prostě umělec :) a jako takový jsem pro vysvětlení svého díla udělal až dost. Kdo si z toho odnese, že jsem kokot, prostě jen nepochopil sdělení, ke své vlastní škodě.

Cichlasoma  
No, stručně a jednoduše řečeno - jestli tam k modernisaci a/nebo liberalisaci dojde, tak to bude spojeno s jiným pojetím islámu, ne s odmítnutím islámu. To je jistota. A islám mají i jinde, kde je jinak a Tvoje nedávání na to, že se drží islámu a malují si obří Korány, je na hlavu a je mimoběžný s tím, co říkáš o ostatních věcech (o modernisaci, tradicionalismu a dalších).
popcorp Zfetovaný židovský  negr
tak.
Když já mám furt takový nepříjemný pocit z toho tvého nevyslovovaného kolektivního "oni" v tom stěžování si na to jak tam mají čas na to dělat takové hovadiny jako je největší Korán na světě, místo toho aby tam "oni" budovali pokrok.

Měl jsem za to, že pro moderátory spřáteleného klubu libertarián pokrok je nesen aktivitou a prací jednotlivce a kolektivní budování pokroku je nepřípustný kolektivismus. Překvapuje mě to u tebe mnohem víc, protože si pamatuju jak jsi na Okounu bránil Egypťany před Eudoxem jako lidi co tvrdě pracujou a otáčej se, jen aby si zajistili lepší budoucnost a kapitalismus jim tam šlape líp než tady nám v ČR (vlná parafráze). Tak proč tohle nejseš schopnej vidět i u Afgánců? Proč je považuješ za hordu blbejch ručníkářů co se chtěj akorát mydlit? Nespravila by to dovolená v Kábulu?

Jako, Afgáistán je ve slušný prdeli, wtz, ale to se zemím který jsou už víc jak 30 let v permanentní občanský válce stává. Islám s tím má málo společnýho, spíš za to může velmocenský hrátky v týhle oblasti a ta nešťastná skutečnost že Saudi mají moře ropy kterou si od nich kupujeme. Fungující stát a klid pro práci se bohužel nedá zajistit když máš spoustu warlordů co mají z konfliktů profit na jedné straně, etnicky naprosto roztříštěnou společnost na straně druhé a do toho Taliban placený ze zahraničí.

Tohle mi přijde jako dost nešťastný rozmazávání hoven zaviněný jedním pitomým výrokem na začátku a faktem že ty i Japok máte dneska krámy.
tigr_papirosowy  
!