Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Společnost

Spravují:

japok,
tapewormReklamaMonarchisti, libertariáni a marxisti svůj klub už mají, je čas pro nás, sluníčkově multikulti politickokorektně pseudohumanistické.
Název možná je trochu zavádějící, ale zvyknete si.
Multikulti pseudohumanista vylézá ze své nory
PŘÍSPĚVKY NEJDE MAZAT. DEAL WITH IT.

Tander Lee Freedom of expression is the freedom to  
No právě, a já si prostě jen myslím, že když by začali v té modernizaci z let 1933 až 1978 pokračovat, tak by to mohlo potenciálně za jednu či dvě generace vést k podstatně lepšímu stavu, než mají dnes. Jinak, zemí, které měly dost obtížná desetiletí je po světě více a některé to dokázaly překonat (viz třeba i to Polsko, nebo třeba Finsko, Vietnam, Jižní Korea a další).
Šnek ... sometimes, you should simply   ACT
TP: Na té Wikipedii citují nějaké genetické analýzy: Researches have shown not only a relationship between Afghan (Pashtun) and Jewish (Ashkenazi, Sephardic, Mizrahi) DNA but that Afghan DNA is second closest (68.1) to Ashkenazi DNA after Irani and Iraqi Jews (67.9).
Tander Lee Freedom of expression is the freedom to  
Takhle přímo bych to neřekl - Afghánistán. je v prdeli a rozhodně jim nepomůže, když se v reakci na to uchýlí k islámu.
tigr_papirosowy  
Věděl, dokonce o tom Izraelci dělali nedávno výzkumy. Zajímalo by mne jak to dopadlo, ale nemůžu najít výsledek, tak počítám že se to nepotvrdilo a je to stále jen teorie.
Tander Lee Freedom of expression is the freedom to  
Ty jsi začal útočit na moje přesvědčení, Ty máš jasný názor na moji osobu na základě pár příspěvků, které nezapadají do tvého myšlenkového rámce nebo je nejsi schopen pochopit, takže proč bych vůči tobě nemohl občas použít nějakou ironii. To, že máš s chápáním ironie problémy a s chápáním psaného textu taky, za to nemohu. Zkrátka, trochu se uvolni a začni brát svět s nadhledem, pomůže ti to.

Pokud jde o lidská práva, nevím, co si dovoluješ bránit mi brát si do huby chartu lidských práv, když třeba s článkem 19 máš zjevné problémy, což ostatně dokazuješ neustále i v úplně normální diskuzi.

Šnek ... sometimes, you should simply   ACT
Mimochodem, tohle jste věděli? (Já až dodnes ne.)
 
tigr_papirosowy  
Pointa je taková, že společnost odpovídá tomu, co se tam za těch 30 let událo. Dnes v těch hliněných cihlách žije Afghánců ještě více.
Šnek ... sometimes, you should simply   ACT
Ani v Afghánistánu nežila většina obyvatel kočovným způsobem. Ohledně "hliněných cihel" (asi myslíš nepálené) nevím, ale při povodních v posledních letech jsme opakovaně zažívali, že i v Česku jich je ve venkovských zdech docela dost.
Kristian Celestial Emporium of   Benevolent Knowledge
Ok, takže to teda není národností, nýbrž tím, jak jsou jednotlivé soupeřící národy vyspělé? Proč se tady dá žít a v Afghánistánu jen velmi obtížně? Samé otázky... Realtita je příliš komplexní na to, abyste z pár faktů tvořili nějaké logické systémy.
Kristian Celestial Emporium of   Benevolent Knowledge
Ok, opravuji svoje tvrzení. Pročetl jsem vše, co tvrdíte a vychází mi zo toho, že zatímco Tander si myslí, že Afghánistán je v prdeli a asi za o může islám, ty si myslíš, že Tander je kokot.
popcorp Zfetovaný židovský  negr
u nás nežila většina obyvatel kočovným způsobem nebo někde v domcích z hliněných cihel. Takovým je nějaká moderna u prdele, když po špatné zimě nemají co jíst.
popcorp Zfetovaný židovský  negr
V Afg. je to příliš polarizované, navíc funguje kastovní společnost. Nahoře máš Tádžiky, kteří jsou společensky úplně jinde, neš Paštuni na jihu. A spousta těch etnik se mezi sebou z různých důvodů nesnáší a chtěli by samostatnost.
tigr_papirosowy  
I když i v průběhu rekonstrukce (která právě v Afghánistánu nenastala) to bylo dost drsné. Třeba takoví sudetští Němci rozhodně zažili středověk.
tigr_papirosowy  
Myslíš 2. světovou? To srovnání mě nenapadlo. Bod. No budiž, asi trochu přeháním, každopádně oni i my jsme měli to štěstí že jsme po válce dostali vydatnou pomoc ze zahraničí (narozdíl od Afghánců), a, OK, bude u nás modernita ukotvena lépe než v Afghánistánu konce 70. let.
Kristian Celestial Emporium of   Benevolent Knowledge
No tak ono u nás taky žilo celkem dost etnik. A jsme taky země uměle vytvořená. Takže co?
Tvoje pocity si je možný celkem snadno prověřit pomocí funkce "vyhledat" :)
popcorp Zfetovaný židovský  negr
Afghánistán je země, která je uměle vytvořená. Žije tam mnoho etnik, které mají své představy o životě a způsobu vlády.
Občanská válka, která vznikla po odchodu SA, trvala v podstatě až do 9.9. 2001...
radamec Staňte se členy  FRA
Myslím že i v České republice by jsme ale měli s tradicionalismem a středověkými zvyky dost problém, kdyby k nám vtrhli Rusové, zastřelili každého patnáctého Čecha, další zmrzačili a vysídlili třeba čtvrtinu obyvatelstva, za průběžné destrukce ekonomiky od základů

Nestalo se něco podobného Polákům?

Kristian Celestial Emporium of   Benevolent Knowledge
Ok, nevěděl jsem (ty Arabáši byli (očividně ne pochopitelně, i když mně to tak přišlo) ironie). Ale pořád teda nechápu proč jsou teď tak totálně v prdeli. Zatím mi to vychází tak, že Rusové tam vtrhli, začali se chovat jako čuráci (což je jejich zvykem), takže donutili i běžné muslimy (které vnímám na úrovni vlažných katolíků, samozřejmě s rezervou) volit nějakou drsnější verzi (trochu víc hardcore letniční hnutí). To z politických důvodů přiživili Američani (což se pak obrátilo proti nim), takže teď už to jede v začarovaném kruhu. V tom už je tolik faktorů, že mi přijde, že to je buď otázka náhod, nebo nějakého božského záměru. V obou případech mi lidské názory připadají povrchní a směšné.

Nesledoval jsem to přesně, nicméně mám pocit, že Tander použil slovo "nevím" častěji než Japok. Takže u mě vítězí Tander (zatím).
tigr_papirosowy  
TL: V Afganistanu je to naprosto bez debat - Sovětský svaz v 50. letech byl oproti současnému Afganistanu rájem svobody a ekonomického blahobytu

Jenom bych chtěl připomenout, že to byl pokus o násilné zavedení sovětských metod, který uvrhl Afghánistán někam do středověku. Celý násilný konflikt vznikl tak, že po konci monarchie a začátku vlády marxistů se začala uskutečňovat násilná kolektivizace. Možná kdyby vláda vzala věci ležérněji, Afghánistán by došel dnes dále. Vem si ty fotky z 60. let, tehdy byl alespoň ten městský Afghánistán dost daleko, evidentně není tuhý náboženský útlak a drtivá chudoba na každém kroku defaultní stav tamní společnosti.

Mohou přece navazovat třeba na období mezi lety 1933 až 1978... Jinak tedy zdatně pracovali na budování trosek i během těch 11 let mezi odchodem Rusů a příchodem Američanů.

Afghánistán nikdy nebyl úplně modernizován, v té době procházel přechodem k moderní společnosti, který byl násilně přerušen. Myslím že i v České republice by jsme ale měli s tradicionalismem a středověkými zvyky dost problém, kdyby k nám vtrhli Rusové, zastřelili každého patnáctého Čecha, další zmrzačili a vysídlili třeba čtvrtinu obyvatelstva, za průběžné destrukce ekonomiky od základů (v českých podmínkách si navíc už dost těžko představujeme situaci zemědělců kterým helikoptéry rozmlátí rozsáhlé zavlažovací systémy).

Doufám že jsem pochopil jádro sdělení dobře.