Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Společnost

Spravují:

japok,
tapewormReklamaMonarchisti, libertariáni a marxisti svůj klub už mají, je čas pro nás, sluníčkově multikulti politickokorektně pseudohumanistické.
Název možná je trochu zavádějící, ale zvyknete si.
Multikulti pseudohumanista vylézá ze své nory
nějaké výpisky
PŘÍSPĚVKY NEJDE MAZAT. DEAL WITH IT.

Tander Lee Freedom of expression is the freedom to  
Neznám Tatrku, neznám horňácký soubor... takže se musíš zamýšlet sám.
takže když se nad tím zamyslím, třeba ta Tatarka, co zpívá v horňáckém souboru, tak oslavuje Protektorát Čechy a Morava.
tvoje názory ti nikdo nezakazuje, i když za sebe můžu říct, že pro mě se z nich stala nepřehledná dojmologie, která se všechno snaží napasovat na svý místo v nějakým dost primitivním schématu.
Tander Lee Freedom of expression is the freedom to  
Jo, určitě se dají najít omluvy pro kdeco, a ano s Protektorátem Čechy a Morava jsme toho moc dělat nemohli - tedy, náš lid měl samozřejmě již dříve možnost bojovat "do posledního muže" a dokud by tu nezbyl na kameni kámen. A taky by se dala připomenout tragicky neschopná meziválečná politika Československa, či ještě dřívější způsob rozbití R-U atd... Takže, ano, český lid měl lví podíl na tom, že tu Protektorát vznikl, a existuje mnoho scénářů (ne nutné lepších), jak se tomu dalo předejít či zabránit.
Šnek ... sometimes, you should simply   ACT
TL: Jenže jak vznikla ta náboženská občanská válka, he? Nebo jsi doopravdy toho názoru, že "roku 1938 si český lid vytvořil Protektorát Čechy a Morava"?
Tander Lee Freedom of expression is the freedom to  
Měli tam brutální dobyvatelskou válku, náboženskou občanskou válku, teď tam mají další, pro změnu, intervenční válku. A? "Oni" samozřejmě vyjadřuje "je, lid Afghánistánu".

Právě, že tuším, co se tam dělo a děje (sleduji to nad rámec běžného zpravodajství, byť nikoli jako specialista a odborník na tamní oblast), tak si mohu dovolit mít názory, které mám.

Šnek ... sometimes, you should simply   ACT
TL: Co znamená "se obracejí sami"? Co znamená "mohou navazovat"? Ty fakt opravdu netušíš nic o tom, co se tam dělo?
Tander Lee Freedom of expression is the freedom to  
K tradici(onalismu) se obracejí sami. Možná je to útočiště před tím zlým vnějším světem (tedy nositelem modernismu), to je sice fakt, ale i tak je to krok špatným směrem. Mohou přece navazovat třeba na období mezi lety 1933 až 1978... Jinak tedy zdatně pracovali na budování trosek i během těch 11 let mezi odchodem Rusů a příchodem Američanů.
Šnek ... sometimes, you should simply   ACT
TL: to, že jsou takové podmínky podloženy nějakou tisíciletou tradicí

To soudíš podle čeho?

Když si několik velmocí udělá z nějaké země na pár desítek let prostor k vyřizování vzájemných vztahů a následně ji zanechá v troskách, tak vidíš důvod těch trosek v tisícileté tradici?

Tander Lee Freedom of expression is the freedom to  
(To vyloučení podrobného srovnání se netýkalo SSSR vs. Afghánistán, ale SSSR vs. ostatní svět o 50 až 100 let dříve. Je vidět, že ani pečlivě formulovaný disclaimer nezabrání dezinterpretaci.) V zásadě pro mě ani není podstatné, jaké příčiny a okolnosti současný svět Afghánistánu doprovází, zajímá mě jen ten aktuální stav a výhled do budoucna, který je negativní (alespoň jsem ještě na žádnou pozitivní prognózu nenarazil a rád se s ní seznámím).

Obecně to vidím tak, že do nějakých 60. až 70. let byla celosvětově v módě "modernizace" a vzory "naší" západní kultury (a hlavně vědy a techniky) byly přejímány a adaptovány po celém světě. Díky tomu, se mnohé země dostaly na výrazně vyšší úroveň (materiální i společenskou). Bohužel od 80. let, kdy náš svět začal upadat do ideové stagnace, nastoupily některé části světa výrazně degresivní vývoj. Války, které to doprovázelo, nejsou samostatnou příčinou, spíš bych je viděl jako souběžný jev. Kromě toho jsou i oblasti, kterým se vlna modernizace vyhnula z různých příčin úplně (například ropné státy Blízkého východu).

Podle mého přesvědčení (až přímo víry, sic!) je naprosto nepřípustné, aby lidé v mnohých oblastech světa žili v nelidských podmínkách, a to, že jsou takové podmínky podloženy nějakou tisíciletou tradicí, a že se tam občas objeví i nějaké umělecké dílo vycházející právě (jen a pouze) z těchto tradic, není svou podstatou nic pozitivního, a k těm tradicím obdiv nebo úctu mít nezačnu.

Šnek ... sometimes, you should simply   ACT
TL: Sovětský svaz v 50. letech byl oproti současnému Afganistanu rájem svobody a ekonomického blahobytu...

Je to blbost a sám to víš, když k tomu hned dodáváš, že nehodláš provádět podrobná srovnání. Současný Afghánistán je pořád ve válce, v tom je hlavní rozdíl. V SSSR v 50. letech až na drobnosti nebyla válka. Se svobodou i s ekonomickým blahobytem to pravděpodobně bylo v různých oblastech SSSR hodně odlišné, ale celkově tedy opravdu žádná sláva ani s jedním, ani s druhým.

Pokud "ráj", tak možná ve smyslu onoho profláklého "ráje kuřat" pro "kuřata".

to je tak nějak hlavní příznak úspěšného protektorátu
Divný na tom je že u nás byla svoboda, blahobyt a všechno, a udělali jsme houby, abychom si to uchránili. Afghánci žili v primitivní kmenové společnosti a nakonec udělali víc nejenom pro obhájení vlastní samostatnosti, ale možná dokonce i té naší.

Já nechci srovnávat život v Sovětském svazu a život v kmenové společnosti, protože ani o jednom nic nevím. Hesla typu "všechny kultury jsou stejně hodnotné" mi nic neříkají. Je pravda, že při vymezování toho, o čem je vlastně multikulturalismus, někteří jeho zastánci tvrdí, že je minimálně na místě očekávat, že kulturní způsoby života, které dávaly lidem smysl mnoho generací za sebou, v sobě asi mají něco, co si zaslouží trochu respektu (vedle celé řady jevů, které si ho nezaslouží). V Aghanistánu je navíc otázka, co všechno je skutečně důsledkem jejich "zaostalosti" a co docela divokých dějin v posledním století.
tigr_papirosowy  
Mimochodem, tady jsou nějaké pěkné obrázky toho, jak vypadal Afghánistán v 60. letech, před příchodem komunistů a bratrské pomoci.
 
Tander Lee Freedom of expression is the freedom to  
No, je otázka, do jaké míry si ten protektorát vybudovali oni a do jaké míry jsme si ho organizovali sami.
Tander Lee Freedom of expression is the freedom to  
Co je na tom divného? Rakousko-Uhersko/ČSR byly vyspělé, prakticky demokratické, svobodné, civilizované země, které zajišťovaly svým podaným a občanům v té době nejmodernější komfort. Reálný socialismus/komunismus představoval krok zpět. V Rusku byl komunismus (samozřejmě mluvíme o "komunismu") s carským Ruskem tak fifty-fifty. V Afganistanu je to naprosto bez debat - Sovětský svaz v 50. letech byl oproti současnému Afganistanu rájem svobody a ekonomického blahobytu (minimálně dokázal zajistit všem svým občanům existenční minimum, všeobecné vzdělání atd. alespoň na evropské úrovni druhé poloviny 19. století. /discalimer: nehodlám provádět podrobná ekonomická srovnání, kdy by se ukázalo, že jsem debil a lhář, protože ve skutečnosti to byla první polovina 20. století; podstatou je, že SSSR dokázal zajistit svému lidu lepší úroveň ve všech ohledech, než teokratické kmenové společnosti/).
tigr_papirosowy  
Čau, chceš si popovídat?
kolem.jdouci ⇩⇩!!ALERT!!NEREAGOVAT!!DOZOR BY VÍŤA!!⇩⇩ 
Dík!
u nás jim skvěle fungoval dvacet let
tigr_papirosowy  
V Afghánistánu určitě ne.