Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

SpolečnostNové

Spravuje:

BALCARENKOReklamaNázory na rozvoj jaderné energetiky zejména v Česku, ale i ve světě.

Graf podpory rozvoje jaderné energetiky v ČR Fukušima

Speciální noticka pro okouňáky: debaty o větrnících, solárech, uhlí, ropě, plynu, vodíku, atd. atd. sem také patří!

kostej3 Nic takového ovšem netvrdím 
To jsem v pátek ráno poslouchal v rádiu a dost jsem u toho kroutil hlavou. Množivé reaktory nejsou pro nás moc alternativou, kvůli výkonu, navíc s tím chlazením sodíkem jsou dost problémy. A jediný, kdo zatím postavil množivý reaktor je Rusko.

btw k tématu měla moc pěknou přednášku Dana Drábová za klub Sisyfos (Pátečníci), mj se tam vyjadřuje k tomu prodlužování životnosti, které může být teoreticky nekonečné, ale průměrná životnost reaktoru se dnes předpokládá tak na 60 - 80 let. Vyjadřuje se tam i k těm množivým reaktorům (ke konci, v rámci Q&A)

https://www.youtube.com/watch?v=8NULH-WOb_o
To je možná budoucnost, ale my potřebujeme řešit taky přítomnost. Dukovany už přesluhují, dostaly povolení na 10 let, to se ani nestihne postavit ten jeden novej reaktor. Předpokládám, že povolení bude ještě nejméně jednou prodlouženo, ale...
... budoucnost rozhodně nepatří klasickým jaderným blokům, jaké chce Česká republika budovat v Temelíně a v Dukovanech, ale když už, tak rozhodně tzv. reaktorům čtvrté generace. Především se jedná o množivé reaktory, jejichž výhodou je, že jsou chlazeny sodíkem, takže v případě nehody nehrozí výbuch s radioaktivním mrakem. Neméně důležité ovšem je, že se v nich dá spotřebovávat i vyhořelé palivo z klasických jaderných elektráren. Praktické zkušenosti mají už s touto technologií nejen ve Spojených státech, v Indii a v Rusku, ale i ve Francii. Podle výpočtů vědců by jen už existující jaderný odpad zásobil množivé reaktory palivem na stovky, ne-li tisíce let.

Variant je ale víc. V Kanadě uvede například firma Terrestrial Energy v příštích letech do provozu jaderný reaktor, který používá jako palivo tekutý uran v solném roztoku. Místo složitého vyměňování palivových článků se palivo bude jednoduše tankovat. A i tento reaktor bude vyrábět elektřinu z vyhořelého paliva klasických reaktorů.

Kanadské úřady už stavbu povolily. Je totiž vyloučeno, že by v reaktoru, kde obíhá tekuté palivo jako v ústředním topení, mohlo kdy dojít k roztavení jádra. V amerických či asijských startupech se dokonce pracuje i na různých variantách minireaktorů, které jsou mobilní.

https://plus.rozhlas.cz/lida-rakusanova-jadro-ma-opet-sanci-ale-ne-v-ceskem-vydani-8122925
 
hkmaly - Slava pomlcky -  .
Predpokladam, ze ucinnost uhelne elektrarny pocitas jako srovnani mezi solarnim panelem a alternativou nechat vyrust preslicku, zavrit ji pod zem, pockat az se zmeni v uhli a pak uhli spalit?
hkmaly - Slava pomlcky -  .
Tak jako k porovnani ucinnosti jaderne a uhelne elektrarny lze pouzit ten "totalni" vzorecek E=mc^2 ne?
Lidi je potřeba strašit, vystrašenej člověk líp funguje. Stačí Romovi udělat bubu, že mu do vany natekla tritová voda z Temelína a určitě podepisuje chartu za zavření všech jaderek, hned po té, co se zakážou uhelné el. a spalovací motory :-)
 
BALCARENKO  
Teď jsem někde vyčet: Čtyři hlavní cirkulační čerpadla zabezpečují cirkulaci chladiva primárního, jaderného okruhu, který odvádí teplo z reaktoru do parogenerátoru. Jsou použita vertikální odstředivá jednostupňová čerpadla, která jsou umístěna na studených větvích cirkulačních smyček primárního okruhu. Čerpadla jsou vysoká 11,9 m, jejich příkon za nominálního provozu je 5,1 MW. Průtok jedním čerpadlem při nominálních parametrech činí 21 200 metrů krychlových za hodinu. Tedy celkem 84 800 m3/h. Prasklou trubičkou proteklo 2-3 m3/h.
 
BALCARENKO  
No primární okruh je pod vysokým tlakem normálně, takže ne, není to divné. Zkus si doma z kohourku natočit kubík vody, myslím, že to natočíš zhruba stejně rychle.
Jebarokunde  
No a není ti divné že protekli 3kubiky přes trubicku o průměru 1,4cm?
BALCARENKO  
Jako bych to neříkal. :)
Urban legend: došlo k natlakování kontejnmentu až ho museli upustit.
SUJB: prasklou trubičkou v parogenerátoru se část vody z primárního okruhu dostala do sekundárního a něco i dál.
Jebarokunde  
No a prej přes trubičku o průměru 1,4cm.
rom007 pitomý, otravný, nudný, hloupý, zbytečný 
No parada, korozne erozni Temelin si upsoukaval tri kubiky tritiove vody z primaru do destove kanalizace za hodinu
Jebarokunde  
Věř si čemu chceš, ono se opravdu blbě dohledává v tom kvantu které produkuje čez, byl to červenec 2015 a přesto že čez jindy informují co týden o výměnách palivových souborů z tohole měsíce není jediná zpráva. Jediné co jsme vám našel je tohle https://www.sujb.cz/aktualne/detail/clanek/meziokruhova-netesnost-na-elektrarne-temelin-zprava-c-3-ze-dne-11-8/
BALCARENKO  
Chtěl jsme to dohledat ale nedaří se mi... ergo zas nějaká urban legend. Kdyby si kterákoliv elektrárna "fouknula", byly by toho noviny plný... a v Rakousku by fasovali masky. :)
Jebarokunde  
Jinak info o tom jak to probíhalo a co se stalo mám od dvou zaměstnanců elektrárny.
Jebarokunde  
Chtěl jsme to dohledat ale nedaří se mi bylo to někdy mezi lety 2014-17 přesně ti to nepovím, Drábová to komentovala že si elektrárna "fouknula" a celé se to okecalo.
kostej3 Nic takového ovšem netvrdím 
a to se stalo kdy prosimte?
Jebarokunde  
Tak zatím k tomu měli blíž v Temelíně než v Dukovanech, v dukovanech nám nepraskla roura na primáru která pak natlakovala celý kontejnment tak moc že povolili pojistné ventili a foukli to ven.
Reakce na | Vlákno  
Neremcat, někdo to prostě odskákat musí!
 
wicked Unicorns means unicorns! 
Juznu Moravu nechajte na pokoji, na druhej strane sme my!
Reakce na | Vlákno