Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Vadal Chrudimsko, Ždársko a Havlíčkobrodsko 
- RADAMEC Nesouhlasím s RADAMCem 7.listopad 2011 12:17:21, že se nepřipouštějí jiné verze významu příjmení. Po emailové výměně s paní profesorkou Moldanovou a Jazykovým ústavem AVČR, jsem nabyl jiného názoru. Při zpracování Studie o původu mého příjmení jsem dostal 2.10.2008 od paní profesorky Moldanové mimo jiné následující email: „Tvar Vašeho příjmení naznačuje, že původně označovalo buď obyvatele nějakého místa, jehož jméno začíná na DAL. Takových je v Čechách i na Moravě několik. Nejlíp by vyhovoval Dalečín na Moravě (Dalečský, zjednodušeně pro snazší výslovnost Dalecký), ale mohlo by to být i několik dalších místních jmen: Daletice, Dalovice, Dalovy…. Pokud jste sledoval historii Vašeho rodu, možná jste tam narazil na to, že nějaký Váš prapředek z nějaké takové vsi – městečka, ale také usedlosti pocházel. Tato místní jména vesměs jsou odvozena z osobních jmen Dalata, Dalibor, Dalimil/Dalimil. Možná také, že Vaše příjmení označovalo člena rodiny (rodu, čeledě) nějakého Dalaty (opět je tu zjednodušení pro výslovnost), obyvatele usedlosti, kterou vlastnil nějaký Dalata, Dalibor, Dalimil. Jak to bylo doopravdy, Vám nedovedu říci, pohybuji se na rovině více či méně pravděpodobné hypotézy.“ Bylo skvělé, že díky tomuto emailu jsem na 95 % původ příjmení zjistil. Ke genezi studia českých příjmení bych dodal: Jedním z prvních kdo analyzoval původ příjmení byl v roce1897 Antonín Kotík v knize “Naše přijmení….“. Pan docent Beneš se narodil v roce 1902, v roce 1962 vydal knihu „O českých příjmeních“, která obsáhla 15 000 zemřel v roce 1982. Na jeho práci „O českých příjmeních“, navázala jeho dcera paní profesorka Dobrava Moldanová a po jeho smrti v roce 1983 vydala společné dílo „Naše příjmení“. V roce 2004 vydává rozšířené vydání s výkladem 30 000 příjmení. Ke studiu původu příjmení doporučuji Vám všem následující literaturu: • Antonín Kotík, Naše přijmení: studie ku poznání přijmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich púvodu a smyslu - Nákladem Jana Kotíka, 1897. (originálním přepis názvu) • Josef Beneš, O českých příjmeních - Praha : ČAV, 1962. • Dobrava Moldanová, Naše příjmení -1. vyd. Praha : Mladá fronta,. –1983 • Dobrava Moldanová, Naše příjmení - 2.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004
 
monoptalmos Praha, Vysočina 
Svejk -
staré telefoní seznamy (ale opravdu staré) by mohly být v Národním technickém muzeu (měl by tam být archiv a knihovna), jednou jsem se po tom pídil, ale je to skoro 20 let.
Tak novináři jsou kapitola sama o sobě. Dle nich je na Slovensku půlka Moravy... (Bo se nachází za řekou Moravou a ta - dle nich - tvoří hranici mezi Českou republikou a Slovenskem...
spic má rád Perl 
Tak, Česká republika je vždy v seznamu států jako pěst na oko.
Ano, Česko je jednoslovný ekvivalnet výrazu Česká republika. Není to sice nějak krásné slovo, ale je to nejlepší způsob na odlišení od Čech. A můžu říct, za sebe jsem rád, že se tenhle výraz používá čím dál tím víc.
Před týdnem jsem viděl nějaké nově přibylé telefonní seznamy v knihovně ČGHSP.
svejk Čechy  web
Je pravda, že novináři si s tím také hlavu nelámou a veškeré ty výzkumy veřejného mínění: "Češi dávají přednost levným potravinám". Určitě v tom budou i Moravané, Slezané nebo ženy. Já jsem spíše alergický na dlouhodobě se rozmáhající termín "Česko", nějak nevím, jestli to jsou Čechy nebo jako celá ČR. Podle Wikipedie ten výraz sedí na celou ČR, v tom případě zase chudáci Moravané. Offtopic, pardon...
600 let Květuše
Kdosi se tu nedávno ozval skrze Květuš u Milevska a knize o této zajímavé vsi (kde bylo více sovobdníků). Dnes ráno jsem si došel do místní knihovny, kam mi kniha meziknihovní výpůjčkou dorazila. tedy kniha to přímo není, je to dělané na koleně a ještě nějak xeroxované. Kvalit aobrázků apod. prachbídná, ale obsah čtivý, zajímavý a velmi obsažný, včetně různých seznamů majitelů domů apod. Též kapitola o Židech v Květuši (hodně obsáhlá). Díky tomu mám knihu půjčenou, protože ji mají v Židovském muzeu v Praze. Jinak prý vůbec nešla sehnat.
 
svejk Čechy  web
telefonní seznamy
Tak přátelé, kteří se zajímáte o staré telefonní seznamy, situace není zrovna příznivá. O víkendu jsem zajel do Poštovního muzea v Praze a ačkoliv jsem se předem informoval telefonicky, že tam skutečně budou a podíval se na jejich stránky ("otevřeno denně kromě pondělí"), samozřejmě tam na mě koukala cedulka, že se to netýká knihovny. A to je ta inkriminovaná místnost, ve které se nacházejí ony seznamy. Dokonce i v týdnu pro tuto „badatelnu“ platí otevírací doba nikoliv do 17h, jako má muzeum, ale do 16h, tak bacha na to a občas tam správce p. Halabrín přednáší s meotarem a máte utrum (bylo mi sděleno), jinak by to však mohlo klapnout, za nějaké příjemné konstelace náhod a skutečností. Také je třeba ještě počítat s naší oblíbenou a dobře známou, polední pauzou 12-13h. Jinak je to pochopitelně má chyba, že jsem na webu muzea neklikl na knihovnu. Pídil jsem se po tom, kde se k tlf seznamům dostat jinde, Národní knihovna má ze starších exemplářů bohužel jen nepatrné zlomky (např. bytové stanice UTO Praha 1969) a spadají pod chráněný fond, který se předkládá výhradně v depozitáři v Hostivaři a nedají se objednávat online. Musí se pěkně doťapat do Klementina a na papír vyplnit signaturu. Kramerius seznamy nevede, městské knihovny zcela určitě ne, takže je to vzácnost ! Pokud byste věděli, kde jinde najít staré tlf seznamy, podělte se o Vaše zkušenosti, uvítám je. Jsou to paradoxy…každý druhý je měl doma a dnes se nedají zpětně sehnat. Jednou jsem od někoho v Anonci koupil asi za stovku oba díly bytových stanic Praha 1990 - pomohly mi najít potomky vzdálených příbuzných. Zkrátka jsem zavolal sousedům na poslední adrese.
 
svejk Čechy  web
Tak to každopádně, Pražáci jsou kapitola sama o sobě.
To vypadá jako hozená rukavici na pořádnou diskuzní smršť, jak my Pražáci říkáme: Teda řeka sebě, kěry čechman zas to nas přišel pokušať ;)
ELIOMYS Jižní Čechy, střední a jižní Morava 
Pražáci se taky poznají podle řeči a na Moravě o tom koluje pár nelichotivých historek ...
GreyWolf H. Cerekev, Křižanov 
Wien
nebyla, jeden čas, co se počtu Čechů týče, Vídeň až na 3. místě za Chicagem? Mně se ve W. narodil přímo můj táta (1916). Naštěstí to děd po 1/4 století vzdal a vrátil se do slovanských končin. Jinak bych tu asi nebyl, neb by, možná, táta musel narukovat do Wehrmachtu... Takhle bránil, ale neubránil, Podkarpatskou Rus a Košice proti Maďarům... :-)
 
GreyWolf H. Cerekev, Křižanov 
Tak i já
ještě honem před půlnocí stíhám paní B. popřát vše NEJ k narozkám, ať rodinka prospívá a je čas na bádání!!! :-)
 
Kamarádky hm, pradědeček byl panský kočí u hraběte Harracha. Když odkazoval (hrabě Harrach) svým potomkům majetek, tak dostal její dědeček pár kousků nábytku. Takže bych ten šlechtický původ ve Vaší rodině nevylučoval...
Syn tady toho strejdy, strejda Aleš, vyprávěl, kterak ve Vídeňské knihovně vyslechl následující - trialog?: "Gregor Mendel byl rakouský vědec." "Pardon, snad český vědec!" Načež se zpoza regálů ozvalo: "No dovolte! Snad moravský vědec!"
Až na tu vadu řeči ;-) Pro Čechy je Morava asi něco jako pro Moravu Slovensko.
U mě jenom nemanželský pradědeček babičky byl údajně synem nějakého šlechtice, no to už se nezjistí.
No a pradědeček si přivedl ženu z Korutan, také žádná tajemnost.
Prakticky všichni předkové v předindustriální době byli sedláci nebo podruzi.
Nejblíž ke šlechtě se dostal můj prapradědeček, hraběcí vrátný v Nadějkově. :-)

Švagr měl rodinnou historku, že jeho předkové přišli s Napoleonem z Ukrajiny, že prý tam bylo jméno Čepela časté. Nicméně předky se podařilo vystopovat do 17. století v Kozolupech, takže nic.

 
radamec Staňte se členy  FRA
Z Brumova nad Vlárou? Ajaj, Brumov je taková genealogická černá díra. Všechno shořelo.
radamec Staňte se členy  FRA
Moravanství je jen taková ušlechtilejší forma češství.