Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Klidně se mohli vzít i za pár let. Pokud se manžel prohlásil za otce dítěte, tak se tím zpětně legitimovalo a považovalo se za manželské.
Řekl bych, že to vídám docela často.
Zajímavé. 3. září 1857 se rodí František Kortan, jako (po přeškrtnutí) manželský syn Fr. Kortana a Antonie Kühnel. Ale František Kortan a Antonie Kühnel se berou 13. září 1857. Vím že je tam ten latinský přípodotek (kde pro změnu mluví o 13. říjnu, maj v tom nějaký bordel :-) ), ale stejně je zvláštní, že jim tu nemanželskou čárku dodatečně škrtli, že by se těch pár dnů vešlo do tolerance :)
 
Díky za info. Zkusím.
Hajny_Mikovec Jižní Plzeňsko, Nymbursko, Žďárec, Halič 
Na stránkách Familysearch, na které Chriss odkazovala, ale ten Niemodlin je. Předpokládám, že pod něj spadají i Tulowice (minimálně v tom starším období do konce 18. století, kam v Polsku spadá rozpad velkých farností na menší), neb jsou cca 5 km od Niemodlina, ale blíže jsem to nestudoval. Kirchenbuch, 1689-1945 Author: Katholische Kirche Falkenberg (KrSt. Falkenberg, Schlesien). Kdyby jste to nemohl najít, napište mi do vzkazníku příjmení, zkusíme se na to podívat. Leccos bude přepsané, ale dělá se tam řada chyb. Mě často třeba sedí jedno dvě příjmení z 10 dětí a pak jedu pokus omyl, až si stejně nakonec objednám filmy na Miladu:)
Však mě hned napadlo, zda Mírovští s doživotím jsou hlášeni k pobytu trvalému nebo jen přechodnému... ;-)
stoural Dějiny nejsou mrtvou historií  Stránky klanu Šemíků
Proto také malé obce s věznicí mají výsledky dost zkreslené :-)
Ale stejně by mne zajímalo, zda jednou nebudou zdi porodnic přeplněné pamětními deskami, že se tam narodil ten a ten.
A ještě konkrétně k naší obci:
počet obyvatel podle ministerstva vnitra
http://www.mvcr.cz/clanek/statistiky-pocty-obyvatel-v-obcich.aspx
průměr 2014-2017 - 760 obyvatel
podle odkazovaného stat. úřadu za roky 2014, 2015 - 795 obyvatel
aplikace rodáci dokonce - 815 obyvatel.
 
Jde mi o to, z jakých dat se při té statistice vychází. Trvalé bydliště matky budiž, ale z čeho se vyšlo při stanovení celkového počtu obyvatel v obci? Rozhodně to nejsou osoby s trvalým pobytem v obci, což můžu 100% dokladovat na příkladu naší obce. Tento údaj by mi přišel férovější. Druhá možnost, že jsou brány v potaz i osoby s přechodným pobytem. Třetí možnost je počet osob zdržujících se v daném okamžiku v obci (Franta je na návštěvě - toto však lze zjistit právě jen pro okamžik sčítání, v tomto případě 24.00 hodinu dne 25. března 2011). Předpokládám, že je to druhá možnost (trvalý i přechodný), kterou lze statisticky podchytit i mimo sčítání lidu. Vycházím z dat z tabulek
https://www.czso.cz/csu/czso/databaze-demografickych-udaju-za-obce-cr
kde jsou počty obyvatel 1971-2015 a z počtu obyvatel u obce z aplikace odkazované Lodovicem. Těchto počtů (trvalý pobyt) naše obec za posledních cca 10 let, kdy je zde provozována ubytovna, nikdy nedosáhla. Ta má kapacitu cca 120 osob, což je asi 17% navíc nad počet obyvatel s trvalým pobytem. To potom ale podstatně, i při naplněnosti ubytovny na 75%, zkreslí poměr rodáků/nerodáků.
 
Možná proto se ve sčítání lidu uvádí trvalé bydliště matky v době narození sčítané osoby.

Viz třeba https://www.czso.cz/staticke/cz/sldb2011/pram_dila/pram_dilo_1991/pram_dilo_1991/sldb/sldb_nsf/i/misto_narozeni_rodaci.html
Jiffy Moravia  web
Zkusme to vidět méně technicky. Tedy nikoliv "narodil se v té obci" nýbrž "narodil se do té obce". A žádný problém najednou není.
No jo, ale kdo je to rodák, když se 99% dětí rodí v porodnicích?
Drobnost, ktera velmi potesi...

https://www.irozhlas.cz/domaci/data/rodaci
 
Přístup do německých digitalizovaných matrik je zde: https://www.archion.de/ Matriky obece Goldbach však nejsou digitalizovány.
Předek z Německa???
Dobrý den - http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/6743/?strana=112 - zde vpravo dole poslední zápis Adam Krausa(e)rt z Goldbachu v Říši - Jistý Goldbach v Německu existuje u Frankfurtu nad Mohanem (dokonce je u něj v současnosti místo nazvané rakouská kolonie). Je možné se dostat do zdejších matrik??? Děkuji moc za odpověď
 
Nevím, jestli jste si toho všimli, Třeboň dala na web nové matriky za poslední pětileté období.

 
Rovněž děkuji za info. Jenom pro upřesnění. Potřebuji matriky města Niemodlin, (dříve Falkenberg) od roku 1800 a starší a obce Tulowitz, (dříve Dulowitz) stejné období. Zatím jsem ale neuspěl.
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
V susednej (arci)diecéze Katowice sú staršie matriky sústredené vo ich vlastnom archíve. Sú k dispozícii len a len tam. Ohľadne Opole existuje 3-dielna kniha: "Urbarze slaskie", kde 1.diel je "Urbarze dóbr zamkowych opolsko-raciborskich z lat 1566 i 1567".
Rovněž děkuji za info.