Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Hlásit se to musí
... jen tak pro sichr, omluva, pokud to již víte.
PortaFontium zveřejnila "úřední knihy" archivu Rokycan, od roku 1404:

http://www.portafontium.eu/contents/amtsbuch/archiv-mesta-rokycany
 
Teď jste mi dal novou naději na získání chybějících údajů. Mě matrikářka takřka vyhodila, když jsem chtěla najít několik dat z matriky zemřelých z let cca 1930, mých praprarodičů (měla jsem i doklady o příbuzenství, ovšem jen kopie, což jí vadilo, ačkoliv jsem příbuzenství nijak dokazovat nemusela). Nebyla jsem na to připravena, takže jsem tam znovu už nešla. Ale teď si s dovolením vytisknu část vaší odpovědi (bez hlavičky a oslovení) a zkusím to znovu.
SANOV Střední Čechy 
Já jsem zatím "narazil" na tři tvrdohlavé matrikářky, proto jsem si napsal o právní výklad na MV. Co se týká poplatku za pořízení fotokopie, to je různé. Některé ten náš koníček obdivují, ( beru s sebou na ukázku příklad nějakého vývodu či rodokmenu ), Ti většinou jsou z vesnic a nechtějí nic nebo jim stačí zaplatit 20,- i za několik fotokopií. Pak je asi ta většina, která chce za každé "ofocený výpis" poplatek 20,- Kč. Na jedné matrice nebyla matrikářka, starosta mi otevřel skříň se slovy "já se v tom nevyznám" mě nechal najít co jsem potřeboval.
A jak je to definitivně s cenou pořízení takové (foto)kopie?
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Skúste www.cisarik.com Ale neviem nič viac.
SANOV Střední Čechy 
Výpisy z matriky
Děkuji všem za reakci na můj dotaz ohledně výpisu z matrik na matričních úřadech. Dnes mi přišela z MV - odd. matrik - odpvěď na můj dotaz. Z něj je to zcela jasné a budu ho pro ty "přeškolené matriářky" vždy vozit s sebou. ----- http://img24.cz/images/83699960214467036620.jpg
 
kostej007  
Sátoraljaújhely
Nemáte náhodou někdo spojku v Sátoraljaújhely? Potřeboval bych tam nafotit docela dost věcí, ale ukrutná dálka, neznalost maďarštiny a hlavně ne úplně přesné informace o tom, v jakém stavu se materiály co potřebuju nacházejí, z mé potenciální výpravy dělají dost šílený podnik.

A když už jsem v tom, úplnou náhodou nebádáte někdo v stropkovském okrese, konkrétně ve vesnicích Miková, Malá Poľana, Driečna, Vladiča?
 
trojčata
zcr: Děkuju, všechno se hodí, i když mimo záběr.
Evina52: Děkuju, ale tenhle odkaz mi ukáže jen první stránku. Odkaz na konkrétní stranu se zobrazí druhou ikonkou v pravé dolní části lišty.
 
Trojčata pro Chris
Třeboň - fara Dobrš https://digi.ceskearchivy.cz/DA?menu=3&id=3203
 
Já ty papíry z MV mám a nahrál jsem Vám je sem. Dolsovný opis je fotokopie podle pravidel (tj. halvně s kulatým razítkem atd.), obyčejná vlastní fotokopie čímkoliv je možná i při nahlížení. http://www.uschovna.cz/zasilka/ULTMA7U7SKV63729-KW6
Tak ještě jednou
- právě z těchto důvodů jsem poslal ten odkaz = stanovisko MV ČR, tudíž pro matrikářku orgánu nejvyššího.
Kromě toho - existuje také judikát, že o odmítnutí možnosti výpisu ze spisu musí být sepsán záznam, ve kterém je odmítnutí zdůvodněno.
SAGITARIUS  
Ono hlavně je irelevantní, co se domnívá Peters, jako spíš co ta matrikářka. A jak ji logickými/pravními argumenty přesvědčit, že se mýlí.
Ano - to přece píšu - "doslovný výpis" = zpracovává matriční úřad.

Z hlediska badatele (nahlížení) je vždy použit pouze termín "výpis".
Pokud se domníváte, že "výpis" vylučuje doslovnou kopii, tak s Vám nesouhlasím.
Konec vysílání :-)
Řekl bych, že je to v tom zákoně celkem jasně rozlišené.
IMHO zákon nikde nerozlišuje "výpis" a "doslovný výpis" z hlediska nahlížení badatelem ... podle mne je podstatné, že výpis může být formou fotokopie.
Pojem "doslovný výpis" je použit v případech, kdy je zpracovatelem matriční úřad, pro "úřední" potřebu.
No ale doslovný výpis se týká jen příbuzných, tady jde řekl bych o nahlížení podle § 25b.

Nějaký takový dokument koloval, ale teď ho nemůžu najít.
Z matričních knih či sbírek listin je možné učinit i doslovný výpis, který je možné pořídit i fotokopií matričního zápisu.
= to je citace odsud:
http://www.mvcr.cz/clanek/matriky-nahlizeni-do-matricnich-knih-a-sbirky-listin.aspx
...
mimo to je několik judikátů, že si můžete fotokopie pořizovat vlastními prostedky, vlastním digifoťákem či ručním skenerem. Sice se vztahují primárně ke "spisům" a "spis" a matrika není totéž,
ale judikáty se opírají mimo jiné i o povinnost správních orgánů konat ekonomicky efektivně - což vlastní fotokopie bezesporu je, to je přímo v tom judikátu napsáno.
Takže bych Vám doporučil chvilku guglit - a potom matrikářku či její šéfy doškolit. Ideálně je domlátit těmi judikáty.
Myslím, že jsem na něj viděl odkaz tady v klubu.
SANOV Střední Čechy 
No já si to myslím taky. Už se to tu několikrát psalo, Já nemůžu o tom přesvědčit jednu "chytrou matrikářku", dnes jsem s ní mluvil potřetí. Nemáte právní výklad, že "činit si výpisy" znamená také možnost ofocení. Rád bych jí to ukázal. Ona furt mele dokola , že jim na školení ........ atd. Díky