Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Ještě dodatek, Veronika byla provdaná Svatoňová a její předposlední dítě Rozina *06.05.1765 byla moje předkyně.
Děkuji!
Můj "rekord" - Veronika roz. Hrochová *30.01.1720 měla poslední dítě 26.11.1767.
Díky, proč ne:) Myslím, že ta Vaše sbírka může dojít v budoucnu i zajímavého vědeckého uplatnění.
Od J.Š.Baara - Jan Cimbura - si pamatuji, že pacholek/děvečka byli součástí rodiny a jedli s hospodářem u jednoho stolu, často byli "ze selského" a připravovali se tak na vlastní hospodaření - pacholek většinou u koní, děvečka u krav.
Tak jsem pátral po odbornějším popisu - a zasílám Vám odkaz na konferenční příspěvek o postavení čeledi - je to strana 60+.
http://www.nulk.cz/wp-content/uploads/2018/03/Etika_a_TLK.pdf
Zaujalo mne tam:
Pouze u lakomých hospodářů se pro čeleď vařilo zvlášť méně kvalitní jídlo. Lakomci rovněž měli snahu přijímat do služby čeledíny kulhavé, hrbaté, nahluchlé či jinak postižené, kterým pak platili menší mzdu.
ELIOMYS Jižní Čechy, střední a jižní Morava  Mapa předků
Moje praprababička se narodila jako 4. dítě, když její matce bylo 42 let. Po ní se narodila za 5 let další dcera, matce bylo v té době 47 let. Záměna za nějakou jmenovkyni je vyloučena.
Trojčata - sbírám je jen tak. Kdysi se mi v některých oblastech zdálo, že jich tam je víc, než v těch jiných, tak jsem si je začala ukládat. Mám jich přes 600 a statistický výstup jsem ještě neudělala. Možná někdy...
obě moje babičky rodily v roce 1944. Jako prvorodičky. Jedné bylo čerstvých 40 (dvojčata, předčasný porod, můj otec přežil, jeho sestra jen pár týdnů), druhé 42 (moje máma - bez problémů).
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Moja prababička rodila poslednýkrát vo veku 46 rokov roku 1908. Som priamy potomok tej poslednej jej dcéry, mojej babičky. Mala 13 detí. 4 zomreli ako deti. Rozdiel medzi 1. a posledným súrodencom bol 26 rokov. Zomrela na španielku 9.10.1918. Tesne pred koncom vojny a vzniku ČSR. V lete toho roku splatila poslednú splátku z pôžičky na dom, ktorý postavili v r. 1906-1908. Zmienená moja babička mi rozprávala, ako cez tú vojnu hladovali. To je osud!
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Už sa stalo. Sú veľmi ochotní a je to na najlepšej ceste. Vďaka!
Díky za poznatky! ;-)
ale ano, norma je norma, ale to neznamená, že by to přímí aktéři tahající za kratší konec provazu nebrali úkorně. Nelze-li tkát jiné pytle než hrubé, záplata bude nevyhnutelně hrubá.
Maryša je ještě pre-freudovská, pokud něco v pozdním realismu, kritickém realismu a naturalismu hrálo podstatnou roli, je to spíš darwinismus a jakýsi deterministický fatalismus. A právě literaturu téhle doby nelze podceňovat, protože to byly první opravdové pokusy o popis. Hotová pokladnice postřehů a pozorování, a díky nastupujícímu sociálnímu hnutí a moderně vůbec navíc uvědomělého. A nejsou to jen Mrštíkové - Rais, Herben, F. X. Svoboda, Čapek-Chod a další. Vyplatí se číst.
Už jsem si myslela, že mám další trojčata. Ale byla to dvojčata a ve stejný den narozené dítě bratra.
Ale stejně si myslím, že tvrdá práce, fyzické tresty a domluvený sňatek bylo to, co považovali tehdy za normu. Nenechme se zmást Maryšou bratří Mrštíků, to byla doba objevování psychoanalýzy.... bylo to tehdy "revoluční". Moje prababička s pradědečkem si vykala, až vnoučata narozené po druhé světové válce to zlomila. Ano vztahy byly tvrdé..."míň se mluvilo, víc dělalo", jak by řekla moje prababička. :-) Vždycky, když se snažím najít vysvětlení, musím zkusit vypnout vlastní soucit, abych našla možné řešení. Chci tím říci, že u žebráka výměnkáře nemusí být rovnítko s jeho hrubým zacházením k dětem. On byl prostě odkázán na podporu druhých...tečka.
rozhodně - dnešní měřítka jsou tak trochu jako z jiného světa. Ale chtěl jsem poukázat na to, že rodiče se k dětem kolikrát chovali stejně tvrdě jako děti potom k rodičům.
Mohu se zvědavě zeptat, k čemu vlastně trojčata vyhledáváte? (Nejsem v tomto klubu od začátku, tak je to pro mne trochu záhadný jev:)
Já se setkala s přísliby nastupujícího hospodáře, které se nejen ústně tradovaly, ale byly zaznamenané i v pozemkové knize. Ale ve vleku ženy se ze starých rodičů na výminku stali žebráci bez vody a stravy. Jak říkala moje prateta, pro hospodáře byla důležitější kráva a tele nežli dítě, neřku-li nemohoucí rodič. Myslím si, že v tom ani nebylo předešlé rodičovské zacházení. Protože stereotypy byly dané a většina rodin z nich nevybočovala. Z dnešního našeho pohledu to nelze moc posuzovat.
geza: děkuju za trojčata:-)
zcr: nějaké z novin už mám taky, ale všechna ta trojčata jsou jen taková "bokovka", vedlejší produkt, cíleně je nehledám.
ono ale není vůbec jisté, jak se třeba ti rodiče ke svým dětem chovali, a proč přesně tam potom ty vztahy byly takové - ti rodiče v tom zdaleka nemusejí být nevinně. Nejsou řídké případy, kdy třeba zarytě bránili sňatku. Zlé krve je dobová literatura plná.
U sourozenců se to třeba ještě dá pochopit - každej svýho štěstí strůjce, chápu i že třeba matku coby vdovu upíchne hospodář ke své dceři, protože ta se přece jen bude lépe starat než snacha, ale vlastní rodiče, kteří předaj statek synovi, nechat umřít v bídě, na to už je potřeba pořádná lidská ... nechci říkat co.