Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

tomasokoun  
To další praděda byl zajat jako dragoun 11 dragounského pluku, asi ve 4 zajateckých táborech, poté jako bez šance na uzdravení(čekali, že brzo umře) vyměněn přes Švédsko, ale v Čechách ho vyléčili. Našel jsem jen zmínku v novinách, že roku 1916 vyměněn jako válečný invalida a převezen do vojenské nemocnice. Ani děda nevěděl, že se jeho otec vrátil tak brzo.
GeneralHalsey  
Praděda byl v zajetí v Rusku až do roku 1922 a ve sčítání 1921 také není uveden. Vojáci se do sčítání ai neuváděli v místě bydliště, ale asi v místě posádky, případně tam nemusí být vůbec.
tomasokoun  
Vím-li, že praděda sloužil u 2. zeměbraneckého pluku, tak se mi nedávno podařilo zjistit novou informaci, v roce 1916 se přeživší vojáci vrátili do Vysokého Mýta, necelých 300, většina ještě bojovala v Itálii a pár jich zůstalo ve VM, ale nedaří se mi zjistit mezi kterou skupinu patřil praděda. Pro jeho rodnou obec je projekt , kde jsou vypsány historie domů podle čísel popisných, u některých je uvedeno, kdo sloužil za války v armádě i kdy se vrátil, o pradědovi informace chybí, možná jsou v kronice obce, ale ta není online. U 71. pěšího vím, že po válce byli nasazeni na Slovensku tuším že na silnici mezi Košicemi a Podkarpatskou Rusí, ale nevím kdy se vrátil praděda domů ve sčítání 1921 ho nemůžu najít.
Já jsem několik těch deníků, nebo pamětních knih pluků XY, prohlédl, ale samozřejmě k obyčejným vojínům tam nic nebylo. Docela by mě zajímaly hroby padlých, jak legionářů, tak vojáků c.k. armády, různě v Asii i v Evropě, kde padli na frontě. Jak to tam dnes vypadá, ale co jsem tak googlil, tak je to dost mizérie. Resp. nenajdeme hrob strýce, který padl, protože ho hodili někam do hromadného hrobu...
tomasokoun  
Já to pochopil tak, že digitalizovány a zpřístupněny jsou jen matriky zemřelých pěších pluků. Hulánské, dragounské možná i domobranecké či zeměbranecké budou později nebo vůbec nebudou. Za mne by se hodily bojové deníky, třeba 71. pěšího, 2. zeměbraneckého hulánského, 11. dragounského
V "Prozatímním jednotném soupisu vojenských matrik uložených ve VÚA v Praze", který jsem si fotil před 8 lety, je uvedeno jmenovitě 2080 vojenských matrik s pořadovými čísly 1 - 2082 (čtyři neobsazena, dvě zdvojena).
Ta čísla odpovídají pořadovým číslům uvedeným zde:

http://www.vuapraha.cz/node/109

Z toho vyplývá, že za těch několik let toho opravdu příliš on-line není...
Včera jsem tam vlezl - šlo to, teď taky. Že je to líné je fakt. Že se to zobrazuje v okně 15 x 15 cm je házení hrachu na zeď.

Že mají digitalizované všechny vojenské matriky psali už před lety, ale zveřejněn je asi jen zlomek, ne? Poslední dobou jsem to moc nezkoumal.
Mimochodem, jak vám ten armádní server funguje? Já spíš sleduju, jak nefunguje.