Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Stejně tak učí transkribus. Dostala jsem odkaz na demoverzi, neměla jsem moc čas to studovat. Pochopila jsem, že když tam přepíšu část textů, udělám si kredity a budu moci využívat i víc. Ale dojela jsem na chybové hlášky v ukládání přepsaného textu a to mě přestalo bavit. V Rakousku jsou na to napojené fakulty, kde je paleografie jedním ze studijních oborů. https://readcoop.eu/transkribus/
Mně přijde zajímavé toto https://www.skipcr.cz/knihovnicke-akce/archivy-knihovny-muzea-v-digitalnim-svete/2021-22-rocnik/prezentace Je tam (mimo jiných zajímavostí ) slíbena demo verze fy Exon od ledna 22 https://www.inkcapture.com/
Tomas_Dvorak Archiv hl. města Prahy  web
Mnoho zajímavých otázek, které se bohužel nediskutují ani mezi archiváři.

Když budu mluvit za sebe, tak projekt nějaké kolaborativní indexace veřejností jsem si načrtl v hrubých rysech před několika lety na základě toho, jak jsem hltal příklady dobré praxe ze zahraničí. Nenapadlo mě to ani tak z plezíru jako spíš z pohnutky, jak odbřemenit archivu v dotazovací agendě, která v čase přibývá a postupuje se v ní stále stejně jako v uplynulých desetiletích. Vznik efektivní pomůcky by vyřizování této agendy významně zjednodušil. Ale na dotažení tohoto záměru nemám žádný čas a současně jsem nezaznamenal nějakou poptávku (možná teď).

Archivy nemají jednotný systém, protože každý archiv nějak začal v době, kdy metodické usměrnění v této oblasti bylo mizivé. Dnes nikdo nebude měnit to, do čeho vložil mnoho úsilí, pokud k tomu nebude donucen silou. Myslím, že toto už se tady diskutovalo.

UI na ručně psané historické texty se zkouší a určitě je to jedna z cest, jak si v záplavě obrazových informací nějak pomoci.
Indexace
Dobrý den, poslední dobou jsem dost koukal do matrik a gruntovnic v Třeboni a líbí se mi to, že jejich systém je nachystaný na nějakou míru digitální indexace. Část matrik má digitální index a lze v něm vyhledávat. Je to omezené jen na jméno a příjmení, letopočet a lokalitu a náboženstské vyznání, ale pořád je to hodně užitečné. Bohužel indexy nemůžou dělat normální lidé. Normální lidé mohou aspoň k snímkům přidávat veřejné poznámky (a v těch se dá taky vyhledávat) Před lety něco takového dělali v Genteam.at, že publikovali digitální indexy rakouských matrik, ale když k tomu nebyly ty matriky, tak to bylo dost hloupé. Všude je spousta dobrovolníků, kteří by byli ochotní vyrábět něco prohledávatelného, ale třeba v MZA to nikde nejde. Zámrsk vůbec nemá ani webové UI na matriky. Proč není nějaký jednotný systém? Proč si to každý archiv dělá po svém? Myslíte, že všichni čekají na pokrok, třeba ve strojovém učení, že by se dalo naučit umělou inteligenci číst ručně psané texty aby v tom pak šlo fultextově vyhledávat? Nebo mají mindset, že to mormoni naskenovali a to musí lidem stačit, jim stačil přístup k ručně psaným materiálům po staletí, tak co by se mělo měnit (ještě by se pak přišlo na to, že nejsou užiteční)?