Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Zrovna v tom Poděbradsku jsou velmi zajímavé věci k poddaným a z rudolfínské doby. Já jsem si prostě prohlédl inventář online a v každém tom inventárním čísle jsou konkrétní jména. Už si nepamatuji jaké jsou rejstříky, možná, že místní, takže jsem si našel vesnici a tam jsem pak koukal po lidech. Jinak Vám celkem rozumím a taky mi to leze na nervy, ve spoustě archivech se válí roky neuspořádané fondy (třeba o rozsahu jen 1 bm!), odfláknuté inventáře, uvnitř přesně typu "trestní záležitosti, karton XY"... Mám zkrátka podobnou zkušenost, asi je to pro lidi v důchodu nebo studenty, kteří mají čas se v tom hrabat a hledat jehlu v kupce sena. Domnívám se, že archiváři Vám vždy řeknou, že nemají personální kapacitu, finance atd.
Jsou-li k úředním fondům alespoň elenchy, pak se podle nich dá celkem slušně vyhledávat, třeba ve fondech Okresních úřadů. Ten fond ČDKM má sice nějaký inventář elenchů, ale ty ani nepokrývají celé období. Inventární záznamy typu např. Česká komora, VS Poděbrady, záležitosti kontribuce, karton 268 - 301, to mě spíš odrazuje. To nic neříká, to je jezdit a brát to na náhodu, jedno manipulační oddělení po druhém, na to normální člověk absolutně nemá čas. Lze sehnat v oblastních archivech nebo v NA někoho odpovědného, kdo ví, co konkrétně kde a ve kterém kartonu je? Já když se na něco ptával na Chodově, tak v badatelně nikdo nic nevěděl a nebo zavolali Sováka. Já nemám tolik dovolené, abych si dopřával luxus objednat se do badatelny, z dostupných pomůcek si vytipovat co by asi tak někde mohlo být, objednat si pět nebo kolik kartonů, při příští návštěvě zjistit, že tam vůbec nic není, a tak dále... Novější inventáře (například tady se dělaly fary) ty už jsou konkrétnější, tam už můžu vybírat s určitou jistotou. Člověk by očekával, že se pořádné inventáře udělají alespoň na takové ty centrální instituce před rokem 1850 (komora, gubernium), ale ono se nic neděje, pořád budeme spoléhat na ty inventáře z 50. let, které jsou ale dobré jen pro někoho, kdo má absolutní přístup a může si brát jeden karton za druhým, protože na to, abych zjistil, že v pěti připravených kartonech nic není, na to mi stačí někdy i půlhodina.
Přesně nevím, bádal jsem ale v České komoře, to je fond v NA. Vesměs svobodnické a poddanské záležitosti z 16.-18. stol. Je tam toho hafo! Při troše štěstí najdete k vašim předkům opravdu zajímavé věci.
No měly by se pořádat. Někde (víc na východ) dokonce dostali za úkol přepsat inventáře a do té doby ty nevyhovující stáhli, což je "v pořádku" fondy velkých velkostatků jsou stejně stále nepřístupné. Pak měli home-office... a nikde nebyla stanovena rychlost uspořádání... Takže samozřejmě se na tom pracuje. :-)
Mám taky takový dotaz:
tuhle jsem nahlédl do Chalup v Čechách a k mému velkému překvapení tam je i stavební plán fary (kaplanky) z naší obce z roku 1767, což jsem dosud netušil. Já, který shromažďuje vše z historie obce - prostě šok.
Naštěstí jsou v obou dílech odkazy na fondy, nicméně...
Máte někdo zkušenost s fondem ČDKM - České oddělení dvorské komory?
Na webu lze najít něco málo dílčích inventářů (z 50. let!!, pořádají se dnes ještě vůbec fondy?), podle kterých skutečně těžko něco konkrétně hledat, přičemž podchyceno je 150 ze 250 metrů archiválií...
Rád si nechám cokoli poradit.