Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

(Ve Firefoxu podobnou službu zastane doplněk NoScript, AdBlocker a uBlock Origin)
Uf, děkuji, musel jsem kvůli tomu stáhnout chrome a nějak to tam nainstalovat. Mám rád totiž firefox a tam už na mě na Okounovi čumí reklamy, které nemohu ani zavřít.
(Stáhněte si doplněk Adblock do Googlu, teda jestli používáte Google, návody jsou na internetu, já to udělal a je klid.)
Kolín, Libice, jestli je to ta trať na Choceň (resp. Praha – Česká Třebová), tak na té za války rovněž jezdil praděda. Za svůj život přejel asi pět lidí, prostě si sebevrah lehl v zatáčce na koleje a bylo. PS Debilní reklamy na Okounovi, už sem ani nedokážu napsat, velice složité vložit příspěvek.
Děkuji za upozornění na odkaz, tak to je paráda (a také na kolegu z Okouna, původně jsem se chtěl zeptat na serveru valka.cz). Škoda tedy, že ty kroniky nemají nějaký rejstřík, že to plácali tak za sebou, ale to je u obecních kronik to samé. Čekal bych tu třeba i seznamy strojvůdců nebo alespoň pár fotek lokomotiv a v té mojí fotili jen otevření nového tunelu nebo škody v květnu 1945. Ale je to zajímavé, např. jen výtopna Vršovice-Nusle měla v roce 1936 na 200 lokomotiv a hodně přes 1000 zaměstnanců!
To už asi nikoho nepřekvapí ... Každopádně výsledkem je, že mohutný web odkazovaný bezpočtukrát ze zahraničí zmizel.
Já si dopisoval přímo s tou firmou, a ti zase tvrdí něco jiného, tak si vyberte :-)
Když oni archiváři většinou vnímají cokoliv kolem IT taknějak zvláštně.
Já bych spíše zvolal: Ať žije outsorcing a zvláště ten tuzemský. Jako bych pochopil, že jim to smluvně zprovozní a udržuje jiná firma, ale že nemají bez té firmy přístup k datům, k doméně atd. to je něuveritělné. A pak si ukládejte data, práci a jiné věci na nějaké cloudy... To je cesta do pekla.
Ty pamětní knihy železničních stanic jsou určitě výborný pramen, ale jsou, stejně jako pamětní knihy četnických stanic, psány tak prapodivně... Řada věcí tam popsána je a stejně tak o spoustě událostí, možná i daleko významnějších, tam není ani slovo. Je to třeba nazírat z pohledu toho, že to byla úřední kniha a ten, kdo to psal (obvykle asi přednosta nebo velitel) byl jednak pod kontrolou shora a měl instrukce, co psát, a druhak si prostě asi nechtěl dělat problémy s rozepisováním některých problematických věcí. No a pak se ti lidé střídali a někdo psal a jiný ani čárku...

Např. v pamětní knize žst Kolín je řada fotografií z posledního čtvrtého bombardování Kolína 18. 4. 1945, což je obecně známá událost s 8 mrtvými, a dále je tam třeba popsána železniční nehoda - srážka vlaků na výjezdu z Kolína na Kutnou Horu z 15. 6. 1945 s 23 mrtvými na místě, 3 dalšími zemřelými v nemocnici, 20 těžce zraněnými a 50 dalšími zraněnými, o které už je zmínka jen v dobových novinách Úder (ty jsou taky "výborně" k sehnání), a třebaže jde o jednu z nejtragičtějších událostí tohoto druhu ve státě, tak o ní internety a jiné zdroje spolehlivě mlčí, k čemuž také asi nemálo přispěla krátce poválečná doba a spousta jiných starostí.
a ohledně výzbroje a výstroje doporučuji vyptat se okouna jménem czekotay
no ony byly, a jak se ukázalo, stále ještě jsou - viz ten odkaz v posledním gezově příspěvku
Safra, ony byly online? Jednu jsem studoval v Národním archivu a pracně si ji fotil z mikrofilmu. Musím říct, že to bylo velmi morbidní čtení. Na každé stránce bylo, že mašina někoho rozmačkala, vagon přejel výhybkáře atd. Praděda byl strojvůdce v letech 1918-1960 a nic tam o něm nebylo. Děda mi vyprávěl jak na něj za války dělali útok hloubkaři....kupodivu hodně těchto útoků je zaznamenaných na filmu (na youtube), kdybych tak věděl kde v ten okamžik zrovna jezdil... ČD k němu taky nic nemá, všechno brutálně vyskartovali. Ale mám doma nábojnici, kterou si údajně nechal na památku z jednoho náletu r.1945, kdyby se tu nalezl nějaký odborník a sdělil mi z jakého kulometu resp. letadla mohla pocházet (Mustang? Hurricane?), byl bych rád.
Podle toho, co jsem zaslechl, tak NA nemá k té aplikaci prakticky žádný přístup a podle něj naopak firma přestala reagovat. Takže to nejspíš každý bude vykládat jinak. Ať žijí česká výběrová řízení na nejnižší cenu.
Co vím, tak provozovatel badatelna.eu se nedohodl s NA ČR na podmínkách provozu a vypnul to. Už to ale bude nějaký ten pátek.
Tak už jsem se k těm digitalizátům taky doklikal... pokud to chtěli udělat blbuvzdorné, tak se jim to teda skoro povedlo :-D
Tak jste mě vyděsil, ty kroniky tam jsou.

A ta badatelna.eu tedy - to už je po smrti?

A poradil by někdo, jak z vademecum.nacr stáhnout celou kroniku? Díky.
bohužel... měl by to být tenhle archivní soubor, a v tom jejich novém digiarchivu je bez digitalizátů
To mi ani neříkej... mám jen pár printscreenů a odkazy.
mám dojem, že ty kroniky žel. stanic už jsou stejně z webu pryč - v létě jsem jednu potřeboval, a nenašel
badatelna.eu
Funguje badatelna.eu? Člověk zrovna něco potřebuje a ... (Dá se odtamtud stahovat? Máte někdo zkušenost? Rád bych si stáhnul pamětní knihy některých železničních stanic, protože být závislý na zdrojích na internetu je na nic.)