Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

GeneralHalsey  
Mě trvalo naučit se číst kurent tak půl roku průběžných pokusů, ale je pravda, že s tabulkou se základy dají zvládnout tak do měsíce i rychleji, záleží na tom, kolik zápisů se luští. taky záleží na tom, jestli jsou zápisy česky, německy nebo latinsky a jak moc jsou tam ne moc známé pojmy a taky jak kdo psal podle toho jak se písmena psát měla nebo škrabal jak mu to šlo.
díky moc za radu. snažím se, ale jestli jste po pár dnech neměl problém, tak máte opravdu můj obdiv, nejde mi to. Sama jsem těžký dysgrafik, jestli to nějak souvisí netuším... ale vzdát to nemíním, jen to u mě jde podstatněji hůře, zdá se.
Když sem dáte odkaz na jeden a půl řádku textu, nota bene nějakých nacionálií, tak nečekejte, že vám to někdo přečte.
Učit se musíte na větších blocích textu, kde můžete na mnoha opakujících se slovech poznávat styl rukopisu písaře. Dobré je znát původ textu a v něm hledat známé nebo předpokládané skutečnosti. Na známých slovech poznáte jednotlivá písmena, která si budete dosazovat do slov dosud nečitelných od často se opakujících liter až po ty řídce použité. Zjistíte, jak písař psal velká písmena nebo jak zkracoval nebo zakončoval slova, jaký používal slovník.
Nespoléhejte na tabulky a převod písmen - to je spíš nutno brát jako zpětnou sumarizaci a zprůměrování výsledků, třebaže technicky to odpovídá. To je jako číst rukopisy psané normální latinkou - co písař, to jiný styl a ne vše je možno i tak přečíst.
Možná už jsem to tu psal - já začínal v normálních matrikách, kde začnete číst opakující se věci - názvy sídel, křestní jména, povolání, a známá písmena z nich dosazujete do dalších slov v textu, a protože máte k dispozici desítky stran, tak za chvíli nemáte problém. Když vám nejde přečíst nějaké písmeno nebo slovo, hledáte stejné nebo podobné, až ho najdete. Během několika málo dní už by člověk neměl mít s přečtením většiny textů v matrikách, kde je k dispozici opravdu spousty opakujících se slov, problémy. Alespoň já je neměl.
Reakce na | Vlákno  
Přeji dobrý den a tradičně moc prosím o pomoc s přelouskáním kurentu, mimochodem, co vám komu pomohlo s jeho naučením se? Sleduju kurzy, snažím se číst, ale pořád je to sem tam písmeno.. Nenapadlo mě, jak sem předat fragment, který potřebuji přečíst, a tak ho vkládám přes link: https://wakiavalon.rajce.idnes.cz/kurent/1504614707