Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Apfelstrudel  
Ano, rodinné historky můžou být opravdu zavádějící. Moje prababička porodila v roce 1941 předčasně v 8.měsíci dvojčata, chlapce. Celý svůj život říkala, že je měli v krabici na kamnech,kde je zahřívali, inkubátory samozřejmě tehdy nebyly. Před pár lety jsem dostala od své babičky nějaké rodinné dokumenty a mezi nimi úmrtní list obou dvojčat,kde se píše "Tot geboren", takže mrtvorozené děti. Dost mě to překvapilo.
Ne u Apolináře to fakt nepřipsali jiné matce. Moc lidí, moc svědků, problém s úřady. Adopce šly normálně úřední cestou.
A také pozor na tyto rodinné historky. Dle vyprávění mé babičky, její matka měla o rok starší sestru, se kterou se neznaly, protože jejich matka zemřela při druhém porodu a tu starší vychovali nějací vzdálení příbuzní na druhé straně republiky. Sestry se prý setkaly až cca po 20 letech a měly problém se dorozumět, protože jedna byla vychovávána v českém a druhá v německém prostředí.

No a dle sčítání lidu 1910, 1921 i dalších archiválií bydlely sestry celý život spolu a obě měly mateřský jazyk němčinu.
No nevím, nebádám tam, ale považuji to za nesmysl tu vaši konstrukci. Spíš bych hledal bratra rok, dva zpět nebo dopředu s tím, že místo narození mohlo být taky někde úplně jinde.
Dopsání data oddání není nic výjimečného; obvykle to tam dopisovali, když si právě z důvodu svatby (vyloučení příbuzenství) žádali o rodný list.

Akorát mě teď vlastně napadá, jak to bylo u lidí, kteří neměli uvedeného otce, zda také museli žádat o dispens, protože příbuzenství se teoreticky nedalo vyloučit?
lucipher ¯\_(ツ)_/¯ 
Od rodinného pamětníka jsem se dozvěděl že prabába, narozená v roce 1892 u Apolináře, byla údajně z dvojčat - ale s tím že se za života tito sourozenci neznali a bratr jí zpětně vyhledal až sklonku života. V knize narozených je zapsaná ale jen prabába, její bratr ne?! Zajímavé je že prabába má v knize narozených pod zápisem o narození taky zápis o oddání v roce 1918.
Jaká byla v těchto případech praxe? U Apolináře rodily svobodné matky, což její matka (tedy moje pra-prabába) byla, otec byl neznámý. Není možné, že při narození dvojčat svobodné matce byly děti rozděleny a jedno bylo zapsáno např. jiné matce, které dítě zemřelo při porodu? Třeba s tím, že by se v její situaci nebyla schopná o dvě děti postarat?