Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Leda tak žalobo pro porušení zákona. Stížnost na nedodržování správních předpisů a našlo by se i další. Jenže v tomhle státě, jak jsem si vyzkoušela, všichni remcají, ale nikdo nic neudělá...což je potom problém. Kde totiž není žalobce, není soudce. Bohužel.
MILAVS okolí Chrudimska + Litomyšle 
A jsem se rozčílil. Tak že na co tak krutý zákon, my si ho ještě vylepšíme. O pět procent bych těm co to vymysleli zkrátil celoroční dovolenou.
Hledala jsem včera na Matricule potomky nejmladšího bratra mé prababičky, který odešel jako mladík do Horních Rakous. Za pár hodin jsem měla všechno - přes dvacet osob. Díky přípiskům v matrikách včetně lidí narozených po druhé sv. válce, jejich svateb a úmrtí na přelomu tisíciletí. Všechny existující matriky svateb a zemřelých do roku 1938 jsou na webu plně přístupné. Matriky narozených jsou přístupné do roku 1920 včetně (a za půl roku budou přístupná data narozených v roce 1921, atd). Ve Slovinsku je to na Matricule stejné. Vše podle předpisů EU. A v ČR: " v našem archívu totiž platí" !!! Ale to není jejich archív, to je archív všech občanů! Z jakého důvodu, podle jakého zákona zadržuje jeden konkrétní archív zobrazení veřejně přístupných dat? Navíc v době kcovidu, kdy co lze, má jít po síti a ne nutit lidi shromažďovat se zbytečně v archivech. V normálním státě by to mělo stačit k reignaci vedení.
Na Facebooku jsem se dočetl: "Sčítání lidu, rok 1921, zveřejněné jen pár dní na webu a odpověď k tomu z MZA: Sčítací operáty z roku 1921 byly přístupné jen cca dva dny v průběhu technického ladění systému. Z důvodu ochrany osobních údajů budou bohužel zveřejněny až roku 2026. V našem archivu totiž platí pro zveřejňování matrik narozených a sčítacích operátů lhůta 105 let. V současné době můžete ročník 1921 studovat v badatelně Moravského zemského archivu v Brně nebo v badatelnách okresních archivů. K návštěvě badatelny je potřeba se objednat předem."
Je tu někdo zkušenější, zajímá mne zda uvolnění operátů z roku 1921 umožnil někdo z MZA(možná na truc vedení), nebo nějaký genealog hacker?
Na můj dotaz podaný prostřednictvím kontaktního formuláře jsem se dozvěděl, že sčítací operáty 1921 budou z důvodu ochrany osobních údajů zveřejněny v roce 2026, tedy opět je tady ta "speciální" lhůta 105 let, obdobně jako u matrik narozených na Actapublica!
MenthaPiperita
To je vážně jak u blbých na dvoře.
pradědy jsem tam nenašel, ale zjistil jsem , že jedna prababička měla více sourozenců, což je menší pozitivum. Při hledání pradědy a jeho bratra jsem prošel tisíce stránek a nic, chtěl jsem pokračovat, ale asi to hledání budu muset nedobrovolně ukončit.
No ony ty operáty z r. 1921 asi týden zveřejněné byly, a odstávka toto trestuhodné nedopatření napravila.
Sčítací operáty na stránkách MA Brno opět v provozu. Bláhově jsem si myslela, že odstávka souvisí s přidáním operátů z roku 1921. Hluboký omyl! MZA je stát ve státě s vlastními zákony a předpisy.