Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Facebook alias ksichtokniha.
"..Zajímavá kniha, to je nějaký seznam vojáků v pluku ke konkrétnímu datu? Že nejsou řazeni abecedně..." podle digitální knihovny se jedná o periodikum , Hlavní název: Verordnungsblatt für das k. u. k. Heer Podnázev: Personalangelegenheiten
Na Facebooku jsem našel několik fotek pěšího pluku č.88, tzv. Berounské děti, ale nevím, jestli mezi nimi je a asi bych ho tam ani nepoznal. Také mohl být v jiné kumpanii než je na fotce. Bohužel už ale nezjistím v které. Právě mi z VÚH odpověděli, že ročníky 1887-1900 byly zkartovány :-(

Pěší pluk č.88 měl bojovat v Haliči a na italskou frontu se přesunout až koncem roku 1917. Jestli byl v Haliči i můj praděda, to už tedy nezjistím. Patrně žádné dokumenty nejsou. V domě, kde bydlel, po něm zůstal pouze křestní list vydaný ke svatbě roku 1922, a pak ty dvě fotky v uniformě, které ale budou až pozdější cca 1920.
Zajímavá kniha, to je nějaký seznam vojáků v pluku ke konkrétnímu datu? Že nejsou řazeni abecedně. Můj praděda se narodil 1899 a na té Piavě bojoval snad jen 1917-1918, musel bych se doma podívat na pohledy. Z italské fronty mám ještě nějaké jiné lístky (malované uniformy), jiný příbuzný tam nějak přešel do legií. V 88. pluku mám také prastrýce. Tam by mě nějaké seznamy (nikoliv seznamy ztrát, ty jsem prošel) celkem zajímaly. Nějaké deníky jsou také na netu, jen mít ten čas...
Tohle bude dost o ničem, jednak skartovali jako šílení a jednak si tam nechali hlavně důstojníky (potažmo společensky významné jedince), nikoliv vojíny. Já jsem nakonec nejvíce uspěl v rodině, to byste nevěřili, co měli příbuzní doma a celý život se o tom nezmínili. Např. lístky z fronty, řešení jména na pomník padlým s dotyčnou obcí, matka žádající o důchod za dva padlé syny atd. Co jsem nestihl zachránit, skončilo v popelnici (!).
Co to znamená "knizexicht"?
Můj praděda tam byl taky a vůbec o tom nemluvil, což mě trochu štve. Ale mám někde pohlednici těch vojáků. Pluk se myslím zjistit dá, prostě kam byl příslušný, tam ho verbovali. Já mám problém s vojenskými fotkami z 1. sv. v., mám jich dost a oni se vždy fotili s nějakou cedulkou, kde byla písmena, někdy to byla marškumpanie jindy asi jiný útvar, vůbec se v tom nevyznám. Seznamy ztrát jsou pro mě o ničem, přežil a nebyl těžce raněn.
Jo jo, díky. Už jsem to našel. Bylo to o dost stran zpět a v těch náhledech vůbec nebylo patrné, že tam je nějaký nadpis :) Teď ještě čekám na reakci z VÚA.
ta medajle bývá uváděna tučně, na straně 2892 je vpravo uprostřed die bronzene Tapferkeitsmedaile, pokud mezi touto stránkou a stránkou, kde je Vámi hledaný není uvedeno jinak ,jde o tuto medajli. To co jsem v knize našel včera, nevím na které bylo stránce.
To, jakou dostal medaili, je obvykle psané o pár stránek dříve (Tapferkeitsmedaile), pak je seznam všech osob, které medaili obdržely. Landsturm je domobrana, zeměbrana je Landwehr. Pokud to hodláš zkoumat dál, tak se ti můžou hodit slovníčky terminologie zde: http://www.vhu.cz/wp-content/uploads/2014/02/Zkratky_Verlustliste.pdf a zde: https://www.armedconflicts.com/attachments/15792/RU_vojensk__slovn_k.pdf
Tu informaci o IR 88 jsem na druhé stránce našel, ale to o té medaily tam vůbec nevidím. Blok začíná "des Landsturminfanteristen" (tj. pěšáci domobrany nebo zeměbrany?).
omlouvám se, odkaz je na původní stránku, to o tom 88. pěším je na straně 2907
Dobrý den, praděda, 1908, sloužil v Hradci u 4. pluku, předtím se ten pluk jmenoval 18. pěší pluk a dle matriky úmrtí tam padlo dost jeho příbuzných. Další praděda, 1887, o tom nevím skoro nic, na webu obce, kde žil je, že muži sloužili u 3. pěšího, jenže on měl domovskou obec na Slovensku, takže mejspíš sloužil u 71. pěšího pluku. Kmenové listy předků se skartovaly, a ani v okresních archivech nejsou v knihách "vojáků". Taky jsem pátral, zda předci byli včleněni po válce do čs. jednotek a zda-li se účastnili tažení do pohraničí či na Slovensko, ale zatím nic. Další praděda prošel několika zajateckými tábory, ale jako skoro mrtvého ho vyměnili někam do Švédska, dle digitalizovanýcn novin byl vyměněn do vlasti v roce 1916 jako válečný invalida, je tam uváděna nějaká vojenská nemocnice.
můj praděda je v té knize taky, na začátku té části jmen je proč tam jsou uvedeni, ve Vašem případě jsem tam našel(pokud jsem se nepřehlédl, že podruhé dostal bronzovou medajli za statečnost. Na konci je ta jednotka, 88 pěší pluk.
eva48 hronovsko pardubicko 
Můj děda / 1893/ rukoval v r. 1914 jako pěšák v Hradci Králové, 1915 padl do zajetí na ruské frontě. V zajetí na Urale těžce onemocněl, po částečném uzdravení jako zajatec musel fárat do dolů na Donbasu. V r. 1918 po chaosu v Rusku po VŘSR zajatci utíkali / nebo byli částečně vráceni/ zpět do Čech.V matrice sňatků je záznam, že válečný sňatek mého dědy proběhl 13.8.1918 v Hronově. Podle vyprávění mé babičky - jeho ženy - vím, že "pak ještě musel někam", stále byla ještě válka a navrátivší se zajatci museli buď ještě jít znovu na frontu / třeba italskou?/, a po vzniku ČR museli ještě "nasluhovat" dobu v zajetí právě v uvedených technických a pomocných složkách armády. Hledala jsem o této době více informací, ale bohužel se právě dokumentů z tohoto období mnoho nezachovalo. Chci tím říci, že osudy vojáků během 1. svět. války a těsně po ní byly tak klikaté, že je více možností, kde hledat, a je taky možné, že už nikdo nikdy nic nenajde.
tady na stránce dál je poznámka , že všichni jsou z IR 88, jestli jsem nepřehlédl jiné určení, vpravo zhruba uprostřed https://kramerius.army.cz/search/i.jsp?pid=uuid:c66dee81-55a4-11e7-aee3-005056b73ae5
https://kramerius.army.cz/search/i.jsp?pid=uuid:c66dee81-55a4-11e7-aee3-005056b73ae5 Je v seznamu pod "des Landsturminfanteristen", ale víc se v tom nevyznám :)
Zajímavý poznatek. Díky. Našel jsem fotku vojáků ČSR r.1920, pluk č.28 a ta uniforma vypadá totožně i s číslem na límci.
https://aukro.cz/foto-vojsko-csr-armada-c-28-policie-vojak-1-republika-1920-spoj-6975858247

Zároveň jsem ho už našel i v seznamu vojáků v knize "Verordnungsblatt für das k. u. k. Heer 62 (1918)", kde je zapsán německy s číslem (1896; 1915–1375).
nášivka mi připomíná tento odznak, technické a pracovní roty (1919) https://aukro.cz/odznak-techicke-a-pracovni-roty-csr-1919-6963318919
ještě jedna věc, ta fotka se 4 na límci, na knoflíku má ČS a na 2. fotce nten odznak na čepici vidím tam RČS
4. pěší pluk byl v Hradci Králové, pokud někdo určí ty nášivky může to znamenat něco jiného, já tam vidím lodní kotvu u těch 2 vojáků s 38 mají nášivku na čepici místo odznaku
Já nevím. Asi to může být kdykoli před 1922, kdy se ženil. Ve sčítání 1921 s rodiči nebydlel, takže mohl být někde pryč. Ale zase proč by na fotce po r.1920 bylo psáno "Itálie" ? Takže jsem spíš předpokládal ten "38. zeměbranecký pěší pluk", který doplňoval z okresů Rokycany, Hořovice atd., ale víc jsem o něm nenašel.

A pak mě mate ta 4. Zdá se, že takový pluk na našem území nebyl - pouze Vídeň, že by verboval tam? A na fotkách z 1.sv.v. vůbec nevidím, že by vojáci měli na límci číslo pluku.
Na fotce vypadá starší, takže jsem typoval již ČSR a ano, Více je zde: https://www.valka.cz/Pesi-pluk-38-1920-1938-t72677 "..Velitelství pěšího pluku 38 vzniklo 1. října 1920 v rámci unifikace branné moci přejmenováním z 88. pěšího pluku [1918-1920] .."
pro tu obec mně to ukazuje např 38. zeměbranecký pěší pluk
Tak jsem ho také nenašel. Ale už se ke mně dostaly 2 fotky - na jedné má na límci 4, na druhé (z rubu označené "Itálie") pak 38. Můžou to být čísla regimentů?
To nemusí nic znamenat. Mého pradědu kramerius taky nenajde, i když v těch dokumentech, které tam jsou zdigitalizované, je uveden několikrát.

Podívej se na https://anno.onb.ac.at/anno-suche a zkus jméno zadat tam. Výsledky pak projdi ve Verlustliste, Verlustliste Alphabetisches Verzeichnis a Nachrichten über Verwundete und Verletzte.


V seznamu ztrát jsem ho nenašel. Z pluků bych předpokládal také ten IR 88, ale v seznamech na kramerius.army jsem ho také nenašel. Zkoušel jsem i několik dalších a také nic, ale nevím, jak moc jsou ty seznamy přesné. Některé z těch pluků se skutečně bojů na Piavě měly účastnit.

Na webu jsem našel "Válečný deník českého vojáka Jiřího Vopařila z let 1915 – 1918", kde dotyčný hledal ve VÚA záznamy svého předka nar. 1897 a odpovědí bylo "Sbírka kmenových listů (dobových osobních spisů vojáků) byla v minulosti v ročnících narození 1887 až 1910 poměrně necitlivě proskartována a je tak dochována pouze v torzovitém stavu (cca 5 % původního rozsahu)". Což mi nakonec potvrdil i příbuzný, který prý v archivu už po pradědovi také pátral a neuspěl. Prý ale má jeho fotky v uniformě, tak snad se k nim dostanu a půjde z nich něco vykoukat.
Na 99% jde o IR 88 - 88. pěší pluk, tzv. Berounské děti. Na webu je toho spousta, včetně fotografií, dokonce i na "knizexichtů"
Začal bych u Kde bojoval můj pradědeček - https://www.velkavalka.info/mista-jednotky.php kde se dá identifikovat pravděpodobná jednotka, kde mohl praděd sloužit. Většina běžných odvedenců byla v pěších, zeměbraneckých nebo domobraneckých plucích. Pokud některé z těchto pluků prošly Piavou, tak bych tímto směrem šel dál.

Určitě bych zkusil podívat se do seznamu ztrát (http://www.vhu.cz/kde-patrat-po-svych-predcich-padlych-zemrelych-nezvestnych-ranenych-ci-zajatych-v-prvni-svetove-valce/) - pokud byl praděd raněn, bude tam s nějvětší pravděpodobností někde uveden s dalšími údaji o jednotce. Pak bych pogoogloval jednotku, spousta nadšenců a regionálních badatelů se plukům a jednotkám R-U armády věnuje a Piava je velké téma, takže existují kvanta knih a webových stránek.

A k tomu pak projít ten VHU / VUA.
Praděda (*1896 Hřešihlavy u Rokycan) měl bojovat v bitvě na Piavě. Prý jako jeden z mála přežil a vrátil se, ale nikdy o tom nechtěl mluvit. Dalo by se o tom někde něco najít (než zkusím VHÚ nebo VÚA), jaký byl pluk atd.?

Na kramerius.army.cz je kniha "RANGLISTEN DES KAISERLICH UND KÖNIGLICHEN HEERES", ale tam jsem ho nenašel. Ani jejich vyhledávač nic nenajde.