Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Já jsem takhle fotil čp. 34 v Lázních Bělohradě (ještě 1921 správný dům) a nakonec mi bylo sděleno, že dnes to má čp. 124 a současné čp. 34 je nějaký jiný barák. Aby si člověk předem vše pečlivě ověřoval.
To je bezva, já jsem několikrát narazil na přečíslování, třeba ještě po válce. Takový Chomutov, tam je všechno jinak 1920 - 2020.
Princip jedinečnosti čísla souvisí se zavedením registru RUIAN, popsáno např, zde https://www.mvcr.cz/soubor/metodicke-doporuceni-k-cinnosti-uzemne-samospravnych-celku-cislovani-budov.aspx Napsal jsem "v současnosti" RUIAN se začal plnit cca 2011. To, že někdo přestavuje barák, neznamená zánik budovy (adresního místa).
GeneralHalsey  
Určitě se znovu používá pro nově postavený dům na místě starého, jinak by se u našich sousedů co zbourali starý dům a postavili si nový na stejném místě asi před deseti lety muselo měnit číslo a to se nestalo.
Můžete odkázat na nějaký předpis, který to kodifikuje?

Já to mám taky v rodině, nevím, jestli už jsem to tu nepsal. Prapraprarodiče (hrozný patvar) na velmi stará kolena postavili v Kolíně ve dvacátých letech domek. Tam žili se svojí poslední dcerou. Zemřeli v letech 1941 - 42 ve věku kolem 90. let. Na přelomu let 1944/45 při jednom z bombardování města byl domek zničen a jako jeden z mála nebyl obnoven. Vyklizená parcela byla přičleněna k sousední nemovitosti. Číslo domu dostal později jiný dům o cca kilometr vedle.
Teď to zábavné: když jsem žádal na stavebním odboru města o nahlédnutí do spisu k onomu již neexistujícímu domku, tak mě nutili, abych si vyjednal souhlas se současnými majiteli onoho čísla popisného, kteří neměli s původním domkem absolutně nic společného. Po kratším martyriu na úřadě pochopili, že jde o nesmysl a ke spisu jsem se dostal.
Mám podobnou zkušenost, chtěl jsem si, kdysi dávno, před digitalizací matrik a map Stabilního katastru, vyfotit "podle popisného čísla - chalupu předků", ale dopadl jsem jak ve skeči Felixe Holzmanna blahé paměti - pláčete dobře, ale na špatném hrobě. Současní majitelé mi vysvětlili, že chalupa mých "pra" shořela a oni dostali její číslo.
OVŠEM - v současné době to již není možné. Jednou použité číslo popisné se NESMÍ znovu použít, ani po zániku původní stavby.
no, bohužel ne všechny obce jsou takhle aktivní
Dobrý den, v obci, kde žili předci mého dědy je naštěstí na stránkách obce pro každé č.p. zpracována historie, je tam také zmiňováno, zda je dům pořád na stejném místě, či po vyhoření byl jiný dům pod tímto původním číslem vystavěn jinde.
Reakce na | Vlákno  
eva48 hronovsko pardubicko 
Mám osobní příklad: Chalupa z roku 1802, v níž jsem strávila své dětství a mládí, byla v 70. letech min. století zbourána. Její čp. 48 nese nyní novostavba v téže vsi na novém domě, asi 1 km vzdáleném od místa naší původní chalupy. Trochu mě to vzalo u srdce.
Reakce na | Vlákno  
Dostavit osobně se bohužel stejně nemůžu; je to JM obec, takže rejstříky k církevním restitucím nebyly online, a číslo st. parcely neznám, protože netuším, kde ta nemovitost stála - cís. otisky a ind. skici jsou moc zašudlané, jiný zdroj jsem nenašel... znám jen čp a majitele podle sčítání 1857-1921
Blbé je, že bych těch vložek potřeboval tak pro pět dalších baráků, ale myslím na to půjdu zlehka a pomaloučku, prvně jedna dvě, aby se mnou nevyběhli :-)
To se liší podle katastrálního úřadu, někde Vám dají do ruky pozemkovou knihu, někde v ní hledají sami, někde mají vše oskenované a centrálně uložené pro celý kraj...

Jestli znáte číslo stavební parcely, tak to je v PK také a na rozdíl od popisného čísla se neměnilo.
Reakce na | Vlákno  
GeneralHalsey  
Jo, záhady ty jsou nejlepší. Já mám záhadu, že měl praděda koupit za války les od žida s tím, že pokud by ten přežil válku tak mu ho měl vrátit s tím, že ten údajný žid to přežil a prodej se otočil. Akorát, že to není nikde v pozemkových knihách, což jsem si myslel, že tam najdu a sehnal jsem všechny vložky co byly v indexu, a dokonce rodina co to vlastnila byla podle sčítání 1921 katolická.
Reakce na | Vlákno  
ok, dík, asi to zkusím - zrovna kolem tohohle domu mám hned tři záhady, a s trochou štěstí... přinejhorším mi vynadají a sedřou mě z kůže :-]
GeneralHalsey  
Pozemkové knihy a čísla popisná spolu souvisejí jen částečně, PK se nesla s majitelem nehledě na to, že se třeba přestěhoval. Ale i u PK se čísla vložek po uzavření mohla opět použít, prostě se tam napsalo vložka uzavřena a následně vložka nově otevřena a psány nové zápisy. Jinak podle indexu a části A PK by to měli najít.
Reakce na | Vlákno  
Hm, toho jsem se bál... a přeberou si to na KÚ, když po nich budu chtít kopie vložek A,B,C, které se týkají toho původního stavení? (Majitele znám podle zápisů ve sčítání, kompletní řada 1857-1921)
GeneralHalsey  
Čísla popisná se dávají znovu buď novému domu na stejném místě nebo později nově postavenému domu, pokud původní číslo zaniklo. Taky jsem jednou objevil, že se dřevěná chaloupka přesunula na nové místo a nechala si číslo.
Reakce na | Vlákno  
Dotaz - mohla se č.p. recyklovat, nebo se jelo furt dál?
V jedné vesnici, kde nejspíš nedošlo k přečíslování, totiž mám jedno č.p. které se v současné době nachází v místech, kde ještě před 100+ lety (zveřejněná sčítání) žádné baráky nestály.