Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Nemáte zač. Já tomu bohužel rozumím jako koza petrželi. Sbírku listin jsem snad ani neviděl. Prostě jsem měl představu, že se online dostanu k těm vlastnickým změnám, byť to bude zpoplatněné. Takto mi to bylo vysvětleno z KN:

Od 1. 6. 2021 bude nutno se do aplikace nahlížení do KN k získání informací v rozsahu, jako je poskytován nyní, přihlašovat. Anonymním (nepřihlášeným) uživatelům budou zobrazovány pouze základní informace o nemovitostech a řízeních, bez uvedení vlastníků nemovitostí a účastníků řízení. Přihlásit se je možno buď pomocí eidentity nebo prostřednictvím účtu Dálkový přístup (řešení vhodnější pro právnickou osobu). Přes zpoplatněnou aplikaci DP získáte stejné informace, jako byste žádal na přepážce katastrálního pracoviště. Je možno například získat výpis z KN k datu v minulosti, ale pouze do roku 2001. Katastr nemovitostí je zřízen od roku 1993, počítačovými prostředky je veden od roku 2001, k migraci dat došlo k 4. 9. 2001. „Hlouběji“ tedy nelze prostřednictvím DP pátrat. Informace z předchozích evidencí nemovitostí můžete získat na místně a věcně příslušném katastrálním pracovišti katastrálního úřadu, ale nikoliv na přepážce, ale například v pozemkové knize. Historii od doby migrace dat lze zjistit na jakémkoliv pracovišti, ale starší již pouze na místně příslušném podle polohy nemovitosti.

Děkuji za odpověď. Já myslel jestli už jste nějak vyzkoušel ten bezplatný přístup po avizovaném znepřístupnění některých dosud veřejných údajů (majitelé nemovitostí). Jinak historie vlastnických změn, to bych taky rád viděl. Do starých knih se zapisovala snad jen do roku 1962(4). Nově by to měli na KÚ dohledat v historii počítačového zpracování dat, počítám někdy od poloviny 80. let, ale to je jen moje domněnka, možná jsou schopni to vytěžit jen od roku 2001, jak píšete... Mezidobí bude pro budoucí badatele chuťovkou, protože budou muset procházet sbírky listin, jinak to nikdo nedá dohromady. A je otázka, kdy a zda vůbec se ty sbírky listin do archivu vůbec dostanou.
Já si ho právě ještě nezřídil, zvažuji, zdali je to pro mě, tak jsem se informoval na KN. Vlastně pořád nechápu, k čemu je ten přínos. Prý tam pak můžeme vidět vlastníka k určitému datu (v rozmezí 2001-2021) zhruba za 50-100 Kč. Současného vlastníka domu lze ale vidět i bez dálkového přístupu. Potřeboval bych mít vlastnické změny jako na dlani a to mám asi smůlu. Zřejmě si musím z příslušného katastrálního pracoviště objednat knihovní vložku C nebo výpis z pozemkové knihy (např. pro rok 1960). Tohle všechno dělám jen kvůli tomu, abych se dostal k potomkům příbuzných, kteří tam žili, tedy jako způsob sestavení rodopisného rozrodu. Po nich pak chci staré fotografie předků, které sbírám.
A ten dálkový přístup jste, prosím, realizoval jak?
Pár věcí z minule diskutovaných témat:

Dálkový přístup do katastru - lze vidět vlastníky domu jen do r.2001, hlouběji do minulosti nelze pátrat, čili celkem slabota.

Nalezinec u Apolináře - opět další případ ze vzdáleného příbuzenstva, skutečně když matka odložila dítě, vzali si ho pěstouni a jakmile děcko dosáhlo 6 let věku, klidně ho vrátili zpátky do nalezince (ať už museli nebo chtěli). Zákon byl tedy velmi bezcitný, dítě považováno za věc. Některé děti pak šly do další pěstounské rodiny, nebo jako v tomto případě, si jej vzala biologická matka. Šest let jí tedy někdo cizí vychovával dítě a ona si ho pak vzala zpátky k sobě. Dál jsem se ještě nedostal, ale co vím, tak tato matka se mezitím vdala a sekala další děti a tento chlapec s nimi později nevyrůstal, takže raději nechci znát další osudy toho chudáka. Možná byl prostě druhořadý vzhledem k otčímovi (zároveň poručníkovi). Prý pak emigroval.