Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Takto: Lepšie spoplatnené, ako vôbec nič. Tých projektov robia veľa, konkrétne spoplatnené sú napríklad tlačoviny. Ale ja to nekritizujem, len konštatujem. U súkromnej firmy je to logické.
A když už jsme v těch jobovkách, tak doporučuji všem, kteří pracují s matrikami pod Zámrskem, aby si pro jistotu stahovali dokud to jde. Dřív než archiv přejde na online prohlížeč a ten bude tak pěkně zvládat nápor badatelů jako třeba ten historický atlas. :-) Snad to nebude tak rychlé.
Tak já je rozhodně nepodezírala z toho, že by to dělali zadarmo. Ba dokonce bych řekla, že se v mnoha případech jednalo o kumulaci "zdrojů". O to víc má člověk pochopení pro to, jak se snaží ochránit ty historické dokumenty před "nekalým zneužitím" tím velkým vodoznakem.
jkjkjk ?? !! 
Ano, tenhle konkrétní projekt byl za 15 milionů:
https://starfos.tacr.cz/cs/project/DG16P02H010
Speciálně tato aplikace je výstupem projektu NAKI II, tudíž kuřata měla co hrabat a výsledky mají být z principu zdarma.
Už se mi podařilo některé mapy "otevřít" a "zvětšit", ovšem zřejmě nedošlo (v některých případech) k nové digitalizaci a někdy je to naskenované prachmizerně, takže zvětšením mizí "čitelnost".
Mne zaráží skutečnost, že ČVUT s konektivitou bohatě dotovaného CESNETu není schopno přístup zajistit. Na druhu stranu mi říká žena ať nejsem Divíšek - viz dálniční známky, registrace k očkování, ...
spic už jen wtf 
To je ovšem jiný problém než neschopnost a neochota úředníků.
A upřímně aktivity Akademie věd a archivů nejsou zadarmo, jsou to instituce, které jsou hrazeny z našich daní a které se podílí na deficitu státního rozpočtu. Takže zadarmo ani kuře nehrabe.
No ale mapire.eu, jehož se účastní Arcanum, zpoplatněné není. A to je prostě jiná liga. V porovnání s ním jsou české aktivity podobné jamajskému bobovému týmu známému jako Kokosy na sněhu.
vladob genealogia, mapy, pohladnice 
Presne rovnaký stav je na Slovensku. Projekt Slovakiana je čisté zúfalstvo. A ešte poznámka k Maďarsku: Tam má silný podiel na digitalizácii entita "Arcanum". A tí výdatne spoplatňujú.
Ať se proberou a podívají se na společný mapový projekt Rakouského státního archivu a Maďarského národního archivu, včetně dalších subjektů. Ať se podívají na Rakouskou národní knihovnu a digitalizované noviny. Já fakt už nechápu, že když se něco dělá počesku, tak se to zaručeně musí po... prostě některé věci je lepší, když se dělají na evropské úrovni a český "zlepšováček" do toho neleze. Ať si klidně odpůrci EU trhnou ploutví. Kam jsme to s tou národní "improvizací" dotáhli? K naprostému amaterismu.
jkjkjk ?? !! 
Pěkné, ale ty vodoznaky na mapách ze středověku jsou opravdu smutné. Opět projev toho "strachu", že by třeba někdo mohl tyhle produkty vědeckého bádání a archivní činnosti (placené z veřejných prostředků) třeba i k něčemu jinému využít :-(
Aha, děkuji za info. Jestli se bude měnit druhý odkaz, tj. ten volně přístupný, tak mě klepne. Tam chodím často. Pak bych si měl asi nějak zařídit dálkový přístup? Potřebuji se zkrátka vždy dostat do evidence, kde zjistím majitele domu. Můžeme v tom dálkovém přístupu vidět třeba historii vlastnictví? Kdo měl dům v roce 1930, kdo 1950, 1990 atd.?
Jojo, od ČVUT bych čekal jiný přístup.
Tak už se otevřít nedají vůbec, jsou přetížené totálně.... Je překvapivé, kolik lidí má zájem v době, kdy výuka probíhá online o online historické mapy...To by jeden neřekl... :-(
GeneralHalsey  
Přihlašování přes eidentitu funguje, ale otázka je jak to bude nastaveno s tím k čemu se v budoucnu i přes tohle bude dát dostat.
Dálkový přístup https://katastr.cuzk.cz/DPWEB umožňuje přístup ke všemu včetně skenů listin, přehledy vlastnictví atd., je placený a na tom se snad nic měnit nebude.

Měnit se bude https://nahlizenidokn.cuzk.cz/ a tam je to i popsané. Přihlašování přes https://info.eidentita.cz/ by neměl být problém, ale uvidíme, jak to bude nakonec fungovat.
to ne, jenom základní náhled (vlastník, břemena atd)
Co to byl ten dálkový přístup? Mohli jste se sami dostat na knihovní vložky A,B,C, pozemkových knih?
Reakce na | Vlákno  
!
SAGITARIUS petaklic mi roztočil textik 
Pro státní správu je i smajlík příliš exotická moderní technologie...
Reakce na | Vlákno  
což samozřejmě a úplně vůbec rozhodně nelze vyřešit pomocí captcha, to je pro státní správu příliš exotická moderní technologie... (dal bych smajlíka, ale...)
Prý jim tam nechodili lidi, ale roboti...
Reakce na | Vlákno  
tak se svobodou to imho nic moc společného nemá, spíš s klasickou neschopností, která se bohužel snoubí s tím, že státní správa není schopná digitalizaci chápat jinak než jako pokračování byrokracie moderními, rafinovanějšími prostředky.
Věc, kterou jsem zjistil včera a neskutečně mě nakrkla. Takže jsem asi naposledy zaktualizoval majitele domů v obci.
Připravme se na dálkovou přístupnost ničeho, naproti tomu vám budou skenovány obsahy počítačů bez mrknutí oka. To je ta SVOBODA v praxi.
Reakce na | Vlákno  
s čímž volně souvisí tak trochu jobovka nalezená v klubu Co nás sere - od června skončí volný přístup do katastru nemovitostí, nadále bude spojen s opruzem v podobě datových schránek, prý kvůli vytíženosti.
Státní správa zjevně pracuje podle principu otevřel si hospodu, ale chodili mu tam lidi, a o úrovni digitalizace raději pomlčím, není po 22. hodině.
Historické mapy
Možná jste zachytili ... https://cha.fsv.cvut.cz/
ale jak je "v kraji" zvykem, ve třetím tisíciletí nejsou schopni nadimenzovat přístup.
Pokud ta nemožnost zvětšit mapy je dána přetížením, tak uvidíme. Je-li to standard, tak mnoho povyku pro nic.