Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Koníčky a zálibyNové

Spravují:

Misa,
ClariciaReklamaFórum o Actapublica - tam směřujte příspěvky o této aplikaci, dotazy na funkčnost apod.
Fórum o eBadatelna (SOA Praha) - připomínky k této aplikaci směřujte tam
Fórum o archivním katalogu AHMP - diskuse o (ne)fungování badatelského systému AHMP, zpřístupňovaných datech, apod.
Fórum o genetické genealogii - o testech DNA a všem souvisejícím

Rody "stěhovavých" povolání - společný projekt pro mapování mlynářů, kovářů, pivovarníků, ovčáků a dalších povolání, která se za svou prací stěhovala z místa na místo.
Rozcestník genealogických odkazů
Genebáze

Žádosti o čtení záznamů patří spíše na http://genealogie.taby.cz - tady většinou mnoho pochopení nenajdou.

Antiquus  
Tak v Zámrsku jsme taky dřív pak skočil na mikrofilmy a nehádal se, ale to je všechno minulost, MF digitalizované, navíc jsem tam byl tehdy PO až ČT, takže jsem měl 4x6 ks, pak zrušili čtvrtek, pak úterý, pak znovu zavedli objednávání a nejde se objednat ani pondělí + středa, na badatelně púořád prázdno avíc archivařů než badatelů, půl archivu přestěhováno do HK, na matriky už nikdo nechodí a přesto všechno stále trvají na limitu 6 ks/den. Nehledě na to, že fakt nehodlám trávit den s nějakým sajratem na hubě a není kde se ubytovat. A tohle nekončí, to jim všechno vydrží hodně dlouho, mám pocit, že ten sajrajt na hubu budou lidem rvát i létě až budou třicíty a čtyřicítky.
Někteří badatelé mívali od ředitele schválené výjimky na mnohem více kousků (za běžného stavu, tj. v plné badatelně), ale nevím jak toho dosáhli. Já jsem nikdy po nikom žádné výhody nepožadoval a samozřejmě jsem několikrát zažil to, co vy. V takovém případě jsem v Zámrsku skočil na mikrofilmy, kterých půjčovali hafo (=matriky). Jinak je mi Vaše úsilí sympatické, bohužel mám teď málo času na tyto aktivity, ale pokusím se to tu sledovat.
Antiquus  
A co se táká té MZA, tak tu máme nějakou dobu připravenou stížnost kvůli k těm limitům na matriky, ale přednější byl ten matriční zákona, pak přišel covid, tak se s tím zatím nic nedělo.
Poslal jsem zprávu přes vzkazník.
Já se určitě hlásím. Sice se státní správou je to boj s větrnými mlýny, ale přijde mi, že už by se opravdu mělo něco udělat, ta jejich arogance už překročila únosnou míru a jsem ochoten tomu věnovat i nějaký svůj čas, ale jak říkám, potřebuji pomoct, nejsem zběhlý v tom molochu. Jinak s tím Zámrskem souhlasím, také mám tu zkušenost, ale dříve jsem přišel na jeden fígl, jak to "obejít", resp. šlo si vyžádat výjimku. Nicméně, teď v době COVIDu je to pasé. JInak s tím MZA je to tak, že jsem se ozval, že se mi to nelíbí a výsledkem je, že se tam nedostanu vůbec, jelikož přestali komunikovat...
Jestli chce někdo pokračovat v badatelském boji a přidat se k našemu polotajnému Spiknutí badatelů, které už zaúřadovalo v novele matričního zákona, tak se mi může ozvat, já ho zasvětím a nějak to kdyžtak sesmolíme. Já mám na Brno taky pifku a taky bych tam měl co říct, hlavně to jejich nerespektování archivního a matričního zákona v případě nahlížecích lhůt do matrik je naprosto jasné a evidentně matriční zákon ani nečetli. Pak jsou další věci, kde jsou úplně mimo jako ty kroniky a sčítání po vypuknutí GDPR. A my, kdo jsme viděli konfenci k ochraně osob. údajů v archivnictví v Praze loni v září, už víme od koho vítr vane.
Popravdě ještě víc mi sere Zámrsk a to hlavně těmi nesmyslnými limity na den, člověk tam je celý den sám na badatelně nebo tam jsme dva, proti mě dva archiváři a sedmou nebo další knihu už mi nedaj, takže tam můžem po sobě zbytek dne leda čumět. To mělo opodstatnění, když byly badatelny narvané a ne prázdné jako teď. Loni v lednu jsem byl v Zámrsku celý den úplně sám. Po lockdownu se to trochu zaplní, ale pak se to vrátí zase do 1 badatel za den a FURT trvaj na limitu 6 ks. Navíc zrušili badatelské úterý a nejde tam jet na víc dnů v kuse s ubytováním, to je pro vzdálenější badatelne mrtvý a já to mám 250 km.
Už máme nějakou strukturu a zkušenosti, takže je lepší se spojit. Náměstek tam bude nový po Mlsnovi, ani nevím kdo, ale stejně je tam nejdýl na půl roku. Pochybuju, že by byl přístupnější než Mlsna, ale teď mají všichni plnou hubu digitalizace, takže z toho bych taky čerpal.
Taky se připravuje nový archivní zákon, kde si nejspíš zase taky trochu zalobujem, to samé matriční zákon v příštím volebním období, protože už dost pochybuju, že ho v tomhle období stihnou schválit, resp. naprosto okatě na něj serou.